כוכבי וינקו
כוכבי וינקו צילום: דובר צה"ל

הסתיים התרגיל להגברת מוכנות המערך הטכנו-לוגיסטי וכוחות היבשה לחירום. התרגיל דימה תרחישי לחימה במטרה לשפר את מוכנות צה"ל למלחמה הבאה.

את התרגיל הוביל אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בשיתוף זרוע היבשה, אגף המבצעים ופיקוד הדרום. מדובר על תרגיל הפתע הגדול מסוגו בשנים האחרונות שהתקיים כחלק מגרף האימונים המתוכנן לשנה זאת.

בימים האחרונים תרגלו מרכזי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, מחסני החירום בפיקודים השונים וכן כוחות המשטרה הצבאית, יחידות הרפואה, הטכנולוגיה והאחזקה במרחבים השונים את שינוע הכוחות הלוחמים ואת תמיכת המאמץ היבשתי באמצעות מרכזי ההספקה המטכ״ליים.

בנוסף, השתתפו בתרגיל כוחות יבשה אשר תרגלו את המעבר משגרה לחירום, כשבסיומו תרגיל פתע באש, בסיוע כוחות ארטילריים, ביניהם עוצבת הפלדה, כוחות הלוגיסטיקה האוגדתיים, כוחות עוצבת בני-אור, וכוחות נוספים מעוצבת עמוד האש.

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ביקר אתמול (ג') והתרשם מהישגי התרגיל, ביניהם הצגת יכולות וכשירות גבוהה בשינוע כוחות וכלי מלחמה, פעילות האגף בתחומי פריסת הרשת הלוגיסטית והספקת ציוד לחימה. כמו כן, בלטה לחיוב כשירותם ומסירותם של המתרגלים.

כוכבי אמר כי "תרגול מבצעי בתחום הלוגיסטי במטה ובשטח הינו קריטי למערכה הבאה - קיום תרגיל בסדר גודל של התרגיל שביצענו השבוע מהווה אירוע גדול ומשמעותי במוכנותינו למערכה הבאה. המעבר משגרה לחירום מהווה יכולת בפני עצמה ואנו מתרגלים אותה בכל הזדמנות. אין תחליף לתרגילים ולהקפצות – אם לא נקיים כאלה שעוסקים בנושאים האלו, לא נמצא פתרונות לוגיסטיים מתאימים לאתגרים שלנו בזמן חירום.

"אנחנו צריכים להיות ביקורתיים כלפי עצמנו בסוגיית הרציפות התפקודית, בדגש על הרציפות האנרגטית והמוכנות הלוגיסטית של צה״ל. נמשיך ונטפל בכל הפערים הקיימים עד שנשלים אותם ונקבע יעדים חדשים. התברכנו במשרתים טובים ומקצועיים בתחומם, הערכתי הרבה על עשייתכם".

כוכבי הוסיף: ''בהזדמנות זאת, אני רוצה גם להביע הערכה על פרויקט ההיסעים שהחל בראשון האחרון - ראיתי את עבודתכם בתחילת השבוע וזהו צעד נוסף בטיפול בפרט. אתם לוקחים כל אתגר ומנצחים אותו והכל נעשה גם עם פערים נוספים. זה – האדם יקר".

ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף מישל ינקו: "חשיבות המערך הטכנו-לוגיסטי בעת לחימה היא קריטית, וכשירותו תשפיע על הכרעת המערכה הבאה בכלל הזירות. על מנת לתרגל את הכוחות בתרחישים המבצעיים ללא מוכנות מוקדמת, ביצענו הפעלת פתע של כלל מערכי אט"ל, ושל אלפי משרתי מילואים. כלל יכולות האגף באו לידי ביטוי בתרגיל, וזאת תוך חיבור לקצה המבצעי, במטרה לתרחש באופן אמיתי ככל הניתן, את האתגרים שיפגשו אותנו בתחומים אלה.

|ממה שראיתי בימים האחרונים, אני יכול לומר שקבלתי לידי מערך מאומן, שמבוסס על אנשים מוכשרים שמסורים לעבודתם. את המסקנות נבחן ונלמד לעומקן, ונעבוד כדי לשפר ולשדרג כל תחום שידרש לכך. בהמשך התהליך, נחדד ונדייק את התכנית הרב-שנתית שלנו בהתאם ללקחים שנפיק''.

ינקו הוסיף: "אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה מוכן לתמוך את המאמץ המלחמתי, ואנו נמשיך לפעול לכך שיהיה מוכן, ושידע לספק מענה רחב ומקיף אל מול האיומים המשתנים, בגזרות השונות".