קארין אלהרר
קארין אלהרר Photo by Gili Yaari /Flash90

שרת האנרגיה קארין אלהרר (יש עתיד) הודיעה כי בשנה הקרובה לא תעסוק כלל בסוגיית הרחבת יצוא הגז מישראל.

"בשנה הקרובה נתמקד בעתיד, בחשמל הירוק, בהתייעלות האנרגטית ובאנרגיות המתחדשות - ובזמן שנעשה את זה נשים בצד את העיסוק בהרחבת פיתוח הגז הטבעי, שהוא, כידוע, דלק מעבר", אמרה אלהרר.

"בשנה הקרובה משרד האנרגיה לא יאמץ את מסקנות דו"ח בחינת מדיניות הגז הטבעי - ולא ייצא להליך הרביעי למתן רישיונות לחיפושי גז טבעי".

לדבריה, "את השנה הקרובה ננצל לשורה של מהלכים שיקדמו את המעבר לאנרגיות מתחדשות. נקים אגף אנרגיות מתחדשות במשרד שיקבל את מירב הקשב והמשאבים, נקדם את התכנית הלאומית להתייעלות באנרגיה שאושרה בממשלה לאחרונה בעלות של כמיליארד שקלים, נשקיע במחקר ופיתוח, נקצה מענקים לקידום אנרגיה נקייה ופיתוחים טכנולוגיים משמעותיים ונסיר חסמים העומדים בפני יזמים".

איגוד הגז הטבעי שמייצג את רוב החברות בתחום שפועלות בישראל, תקף את ההודעה של אלהרר ואמר כי ״משבר האנרגיה שפוקד את אירופה מוכיח שלצד הפיתוח ההכרחי של ענף האנרגיה המתחדשת אין מנוס מלהמשיך בחיפוש תגליות נוספות של גז טבעי. מי שמעוניין להבטיח ביטחון אנרגטי למדינת ישראל יודע שבעשורים הקרובים הגז הטבעי יוסיף להיות מקור אנרגיה ראשון במעלה.

"בניגוד להחלטת השרה, לסגור את הים לחיפושים, מדינות מערביות רבות בהן ארה"ב ונורווגיה דווקא מאיצות בימים אלה את המאמץ לחפש עוד תגליות גז טבעי. הגז הטבעי מסייע בהפחתת זיהום האוויר מכיוון שהוא מחליף דלקים מזהמים ומזיקים כמו פחם, סולר ומזוט.

"בזכות הגז הטבעי הופחת ביותר מ-70% זיהום האוויר הנגרם מייצור חשמל, וכן צומצם השימוש בפחם ובסולר במצרים וירדן. איגוד הגז הטבעי קורא למשרד האנרגיה להמשיך לעשות את כל המאמצים על מנת לקדם את תחום האנרגיה המתחדשת במקביל לשמירה על הביטחון האנרגטי שהגז הטבעי מספק לאזרחי ישראל".

גם בליכוד מתחו ביקורת על החלטת אלהרר והזהירו כי היא תוביל לעליית מחירים: ״גז טבעי בממשלת נתניהו: ‏הגז יוצא מהמים, ‏התחרות מורידה מחירים, ‏שת״פ אזורי חסר תקדים. ‏גז טבעי בממשלת בנט-לפיד:
‏סוגרים את הים לחיפושים. ‏המחירים יעלו ואזרחי ישראל שוב ישלמו את המחיר״.

שר האנרגיה לשעבר יובל שטייניץ מהליכוד קרא לשרה קארין אלהרר לשקול מחדש את החלטתה: ״בארצות הברית הירוקה של הנשיא ביידן ממשיכים לחפש גז טבעי במאות אזורים ביבשה ובים כך גם בקנדה וברוב המדינות במערב אירופה״.

שטייניץ הוסיף כי ״הגז הטבעי איננו בא להחליף את האנרגיות המתחדשות, שאותן צריך להמשיך לטפח אלא להחליף את הפחם והנפט המזהמים בארץ ובכל העולם. ‏אל לישראל לחרוג ממה שמקובל ברוב המכריע של המדינות המתקדמות והירוקות בעולם״.

אלהרר השיבה לשטייניץ: ״יובל ידידי מדובר בשנה. ‏בשנה הזו נפתח את האנרגיות המתחדשות שלא קודמו מספיק - ואנחנו בפיגור. ‏בוא נקבע לדבר עוד שנה״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו