ניסני בהר הבית
ניסני בהר הבית צילום: בידינו

תום ניסני, מנכ"ל ארגון 'בידינו', קובע כי בשבועות האחרונים חלה הכבדת יד משמעותית על העולים להר הבית, תוך דגש על אישי ציבור מובילים שהגישה להר נמנעת מהם, להערכתו בהנחיית המשרד לביטחון פנים.

"הוצאנו קריאה של כלל הארגונים המובילים בנושא הר הבית, שלא תמיד מסכימים על הכול אבל כאן יש מגמה של הכבדת המכבש שקיים על העולים להר הבית", אומר ניסני ומוסיף כי "בשבועות האחרונים התחילו להרחיק מההר שורה של עולים בזה אחר זה, בהם חבר הכנסת לשעבר יהודה גליק, הרב אריה ליפו, אותי, רב אריאל קיבל הערות ועוד".

הצרת צעדיהם של העולים להר אינה מתמקדת, לדברי ניסני, רק בשמות המוכרים אלא גם בעולים ה"רגילים". בדבריו הוא מקפיד לציין שאינו רוצה שמשמעות דבריו תהיה החלשת רוחם של המבקשים לעלות, אך בפועל "גם העולה הסביר יחכה זמן רב, מה שלא היה לפני שנה, יגידו לו שהוא צריך להמתין עד שקבוצה אחרת תסיים את הביקור, מה שלא היה בעבר. יש גם הוראה חדשה מהשבוע האחרון שאסור להכניס מפות הדרכה. אנחנו בודקים את ההוראה הזו בהיבט המשפטי".

כאמור, להערכת ניסני והחתומים על הקריאה המשותפת, ההנחיות מגיעות מגבוה, מלשכת השר לביטחון פנים. הוא מציין בדבריו כי הארגונים פנו ללשכת השר בבקשה להיפגש כבר לפני מספר חודשים, אך המענה שקיבלו, גם אם לא היה מפורש, משמעותו הייתה שפגישה שכזו לא תתקיים.

כעת הוא מקווה שגם אם אין אוזן קשבת לבקשות בלשכת השר תישמע הפנייה במה שהוא מגדיר כ"הצלעות הימניות בממשלה". ניסני מציין בדבריו כי חברי כנסת כדוגמת שרן השכל, השר מתן כהנא, יום טוב כלפון ואחרים שומרים על קשר איתם ומביעים תמיכה לכאורה בעמדותיהם, וכעת זו עבורם הזדמנות "להראות אם הם איתנו או לא".

להערכת ניסני "קציני המשטרה שמחים במצב הזה, אחרי שמעולם הם לא שמחו לתת חופש תנועה בהר. לעומתם השוטר הפשוט כבר לא ממש בצד שלהם, אבל הגישה אצל הקצונה היא שעולי הר הבית מסוכנים כמו מחבל שיוצא לבצע פיגוע".

למסמך הקריאה שותפים 'בידינו למען הר הבית', 'נשים למען המקדש', 'חוזרים להר', 'ישיבת הר הבית' ו'כולל דרישת ציון', ובו נכתבו בין השאר דוגמאות להכבדת היד מול העולים:

"חה"כ לשעבר יהודה גליק הורחק מהר הבית באמצע חג הסוכות, בתאריך 23.9.21 למשך שלושה חודשים לאחר שבהקלטה שפרסם מפקד מרחב דוד במשטרה נתי גור טען כלפיו כי הוא "היחיד שלא מפרגן לעבודת המשטרה". בהמשך זומן לחקירה והורחק לשלושה חודשים. פנייתו של גליק לבג"צ לא עזרה והוא יסיים את הרחקתו רק לקראת סוף חודש טבת, סוף חודש דצמבר.

אליו הצטרפו לאחרונה ארבעה פעילי "בידינו למען הר הבית" כולל מנכ"ל הארגון תום ניסני, אשר הוא ועקיבא אריאל, ראש צוות קשרי הציבור בארגון מורחקים כעת ללא הגבלת זמן עד לקיום שימוע כדין אותו הם דורשים מהמשטרה לקיים. שתי פעילות נוספות, מילכה אלימלך ויהודית סופי בוצ'קו, הורחקו לשלושה חודשים, עד לסוף חודש פברואר 2022. ארבעת מורחקים אלה הורחקו רק כי העזו להביע מחאה וביקורת כלפי הווקף אשר נחשד ולא בפעם הראשונה בסיוע לכאורה להוצאה לפועל של פיגועים בהר הבית. כמו כן בהרחקה מוזכרת העובדה שהקבוצה הניפה את תמונתו של אלי קיי ז"ל.

כרקע להרחקתם מהר הבית טענו במרחב דוד במשטרת ירושלים כי "עוררו פרובוקציה תוך שהם משמיעים בפני הנוכחים במקום דברים בגנות אנשי הווקף".

איתי זנזורי, אף הוא פעיל ותיק של ארגון בידינו, עלה להר הבית בא' בטבת, 5.12.21, ביום האחרון של חנוכה, וכאשר העיר לשוטר שיפסיק להתנכל לעולה אחר בקבוצה, נלקח למעצר ושוחרר רק כעבור 8 שעות תמימות, עם הרחקה מהר הבית לזמן בלתי מוגבל. עם הרחקתו טענה המשטרה כי "על פי החומר הקיים בידי משטרת ישראל עולה חשש ממשי כי נוכחותו בהר הבית תגרור ותעורר הפרות סדר חמורות".

באותו היום גם הוזהר הרב ישראל אריאל ונלקחו פרטיו האישיים כאקט של אזהרה ואיום. הרב אריאל הוא מותיקי עולי הר הבית וממשחרריו ב1967, וכיום נשיא מכון המקדש. יחס מאיים ואזהרת רב ותיק נחשב למעשה חריג מאוד.

בעיצומו של חג החנוכה, קיבלו רפאל מוריס יו"ר תנועת "חוזרים להר" ואורי שילה רכז השטח של התנועה, צווי הרחקה מנהליים מהעיר העתיקה בירושלים וצפויים לקבל גם הרחקה מהר הבית לאחר שימוע.

אחרון בשרשרת ההרחקות נכון לשעה זו הוא הרב אריה ליפו, עולה קבוע להר הבית שפוקד את המקום כל יום, ומשתייך לכולל "דרישת ציון". בתאריך 12.12.21 ליפו התלונן באזני שוטרים כי שיח' כיסוואני, אחד מראשי הווקף שהצטלם לצד הרוצח פאדי אבו שחי'דם אשר רצח את אלי קיי ז"ל, מסתובב בסמוך לקבוצות יהודים בהר הבית. בתגובה הוא עוכב ונלקח לתחנת המשטרה ליותר מ5 שעות, וגם הוא הורחק מהר הבית, כרגע ללא הגבלת זמן.

הרב ליפו עצמו סיפר לאחר עיכובו, חקירתו והרחקתו כי "הוחזקתי חמש או שש שעות בקישלה, מדובר בהתנכלות מצערת, קיבלתי צו הרחקה רק כי ביקשתי להרחיק חבר של המחבל שרצח את אליהו קיי ז"ל ושלא יתקרב אלינו".

גם הרב אלישע וולפסון, ראש כולל דרישת ציון ומחבר ספר הר הבית כהלכה, הוזהר בסיום עליותיו להר הבית כבר פעמיים ברציפות ב"שיחת אזהרה" על ידי קציני משטרה.

הרחקות אלה מצטרפות למגמה הולכת וגוברת של הצרת צעדי העולים היהודים בהר הבית, במה שנראה כמו מדיניות מופגנת והדרגתית מלמעלה, מממשלת ישראל".