בית אבות/דיור מוגן
בית אבות/דיור מוגן צילום: ISTOCK

ירידה ביכולות התפקוד, בדידות, דיכאון, בעיות בריאותיות וגופניות, הן כולן תופעות אשר יכולות להוות את נחלתם של קשישים.

לכן, בשלב כזה או אחר, בני משפחתם של אותם הקשישים, יכולים להגיע למסקנה, שהדבר הטוב ביותר אותו ניתן לעשות עבור בן המשפחה, הוא למצוא בעבורו פתרון מגורים חליפי או להשתמש בשירותיהם של מטפלים סיעודיים – את הפתרון יש להתאים למצבו הגופני וליכולותיו התפקודיות של אותו הקשיש.

הסיטואציה הזאת, יכולה להיות מבלבלת ומורכבת הן עבור הקשיש והן עבור המשפחה – בכל זאת, מדובר בשינוי משמעותי, אשר טומן בחובו לא מעט השלכות כלפי אותו קשיש.

משפחות רבות, אף יכולות למצוא את עצמן מבולבלות נוכח האפשרויות הרבות והמגוונות ובין היתר: בתי אבות, דיור מוגן או אולי בכלל להשאיר את הקשיש בביתו ולשכור את שירותיו של מטפל סיעודי צמוד שיחיה עם הקשיש ויטפל בו.

אז ראשית כל, ההמלצה עבור בני המשפחה היא קודם כל לנסות ולהירגע ולנסות לאסוף את כל הפרטים והמידע לגבי החלופות הקיימות – ולא, בשביל לצבור את כל הידע אותו אתם צריכים, אין צורך בלימוד הסבה לסיעוד, אלא רק בחיבור לרשת אינטרנט..

דיור מוגן

דיור מוגן, מהווה כפתרון המיועד עבור קשישים עצמאיים – כאלו, אשר יכולים לבצע פעולות יומיומיות בכוחות עצמם.

הדיירים בדיור מוגן, נהנים מתנאי מחיה ברמה גבוהה (בדירה מעוצבת ומאובזרת), משירותי רפואה מתקדמים, ממגוון רחב של פעילויות, מארוחות, מטיולים, מחדר כושר ומעוד מגוון רחב של אלמנטים, אשר בכוחם לשפר את רמת החיים.

יש לקחת בחשבון, שבכדי ליהנות מכל היתרונות של דיור מוגן, יש צורך ביכולות הכלכליות המתאימות – כאשר, הדיירים מתבקשים להפקיד פיקדון התחלתי גבוה ובנוסף, עליהם, לשלם עלות חודשית לא קטנה.

בתי אבות

ראשית כל, חשוב להבין שקיימים סוגים שונים של בתי אבות ובין היתר: בתי אבות לעצמאיים, בתי אבות לסיעודיים, בתי אבות לתשושי נפש ובתי אבות משולבים – אשר יכולים לכלול מחלקות ייעודיות לקשישים במצבים שונים.

בבתי אבות, המגורים הן לרוב בחדרים משותפים – ל-2 או 3 דיירים.
גם בבתי אבות ניתנים שירותים רפואיים צמודים, 3 ארוחות ביום וגם פעילויות שונות – אך בסטנדרטים שונים מאלו המוצעים בדיור מוגן.

במקרים רבים, קיימת אפשרות לקבלת סבסוד והוזלה בהוצאות עבור בתי אבות – כך שמדובר בפתרון אשר יכול להיות מיועד גם למי שאין ברשותו אמצעים כלכליים רבים.

קבלת ההחלטה הנכונה (והנבונה)

אחרי שאוספים מידע על הפתרונות השונים, ניתן לעבור לשלב הבחירה בפתרון המתאים ביותר, כאשר, בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה, מומלץ לשים דגש על מספר פרמטרים כגון: מיקום גאוגרפי – כאשר, כדאי לבחור במסגרת אשר קרובה למשפחה ותאפשר להם לבקר את הקשיש בתדירות גבוהה.

אם יש העדפה למסגרת אשר נמצאת בסביבה עירונית או לכזאת בסביבה כפרית, כדאי לשים דגש גם על הנושא הזה. פרמטר נוסף אותו כדאי לקחת בחשבו, נוגע לעלויות – אם הגעתם למסקנה שבאפשרותכם לממן רק בית אבות, מהן אפשרויות הסבסוד אשר עומדות לרשותכם ורלוונטיות בעבורכם.

מעבר לכך, חשוב לקבוע סיור במקום, אשר מטרתו תהיה להתרשם בצורה מעמיקה מכל השירותים, המתקנים וכמובן, מצוות המטפלים – כאשר, המטרה היא לוודא שהקשיש יקבל את היחס הטוב ביותר המתאפשר.

במקרים רבים, הבחירה יכולה להיות לא פשוטה ובמצב כזה, ניתן להסתייע ביועץ בתי אבות מקצועי, אשר יוכל להקשיב למלוא הדרישות והצרכים של המשפחה, לבחון את הנתונים לגבי מצבו הבריאותי והתפקודי של הקשיש ולסייע להם בבחירת סוג המסגרת והמקום הנכון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו