משתתפי הגיבוש
משתתפי הגיבוש צילום: אברהם לביא

"שלושת הימים האלה פשוט שינו לנו את החיים והעניקו לנו שמחה עצומה שתלווה אותנו עוד ימים רבים", במשפט הזה סיכם אחד מיתומי אסון מירון, שאיבד את אביו, בסיומם של שלושת ימי הגיבוש והנופש המיוחדים שאורגנו על ידי 'חיוכו של ילד', בראשות הרב מרדכי חממי ובנו הרב מנחם מענדל.

בשעת בוקר מוקדמת עשו את דרכם עשרות אוטובוסים מכל רחבי הארץ למושב בית מאיר בהרי ירושלים, שם אורגנו ימי הגיבוש הייעודיים. לכך קדמו הכנות רבות, בכדי להפיק את מירב התועלת מימים אלו, וזאת בתכנון מקדים של צוות 'חיוכו של ילד' וצוות אלמנות המכירות היטב, מקרוב, את צרכי המשפחות המתמודדות עם השכול.

"חשבנו על כל פרט ופרט בשלושת הימים הללו", מספר הרב חממי, "אם לאדם ממוצע נופש הוא זמן של מרגוע, הרי שעבור המשפחות הללו, האלמנות והיתומים, ימים אלה מהווים תרפיה מהשכול, מהבדידות, מהאבל, מהכאב - ועל כן יש משקל עצום לכל פעילות, שתמקסם את המירב".

צוות 'חיוכו של ילד' לא חסך בשום מאמץ והשקיע ביצירות מושקעות ובחוויות משובחות. מתקני ענק הובאו למקום, לצד אומנים איכותיים ששימחו את בני המשפחות. לצד כל אלה, רגעי השיא היו הריקודים והשמחה העצומה, כשהתנגנו ברקע ניגונים חסידיים מקפיצים.

במהלך ימי הגיבוש הוענקו ליתומים הרכים הפתעות ומתנות אישיות, בהם שזורות מסרים חיוביים ושמחים, במטרה לעודד את רוחם ולהעניק להם כוחות לקראת המשך הדרך.

ב'חיוכו של ילד' מלווים יתומים ואלמנות כבר קרוב לעשרים שנה, בפעילות מסביב למעגל השנה, ובראשם בר ובת מצווה ליתומים ויתומות, לצד חלוקת מלגות למצטיינים בלימודים, מארזי סיוע למשפחות במועדים וימים טובים, הכנסת כלה וסיוע וליווי אישי לחולי.

"החיוך של בני המשפחות בסיומם של ימי הנופש היה שווה את כל ההשקעה הכבירה", מסכם הרב חממי, "ההתמודדות שלהם היא עצומה והיעד שהצבנו לעצמם להוציא מכאן כל משתתף עם חיוך, וברוך השם שזכינו לעמוד במשימה, בתפילה גדולה לבורא עולם שיאמר לצרותינו די ונזכה ל'הקיצו ורננו שוכני עפר' ויקירי המשפחות שהלכו לעולמם בתוכם".