דחיינות
דחיינותצילום: ISTOCK

החיים המודרניים יכולים להביא איתם המון משימות ומטלות, העשויות להוביל לתחושה של עומס רגשי ומנטלי.

לעיתים תחושת העומס הזו מביאה למצב של דחיינות, שבו אנו נמנעים מלעשות את הדברים שאנו נדרשים, על אף שבסופו של דבר זה רק מוביל לעומס גדול ומלחיץ יותר. אז מה זו בעצם הדחיינות הזו, כיצד היא מתבטאת בחיינו וכיצד ניתן להתמודד עימה? כל התשובות במאמר לפניכם.

מהי דחיינות?

כפי שמרמז שמה דחיינות היא מצב שבו אנו דוחים את המשימות שעלינו לעשות בתחומי חיינו השונים. כלומר, אנו נמנעים מלעשות את הדרוש גם כאשר יש לנו זמן פנוי. ישנה נטייה שגויה לחשוב שהדחיינות נובעת מעצלות או חוסר רצינות, אך אין דבר יותר רחוק מהאמת. למעשה הבסיס לתופעה זו דווקא נובע מסיבות כמו פרפקציוניזם, חוסר ביטחון, חשש מהצלחה ואפילו הפרעת קשב, לכן אין להתייחס אליה בזלזול. יחד עם זאת צריך להבין שתהיה הסיבה אשר תהיה, זו אינה גזירה משמיים עמה צריך פשוט להשלים. ישנם כלים אותם אפשר לרכוש אשר עוזרים בהתמודדות עימה.

מתי היא מתרחשת?

בעיה זו יכולה להרים את ראשה בכל תחום בחיים שבו אנו נדרשים לעשות מטלות. ישנם סטודנטים הדוחים את הכנת העבודות או הלמידה למבחנים עד הרגע האחרון כשכבר אין להם ברירה אלא לעשות זאת. ישנם אנשים הדוחים את עשיית המשימות בעבודתם. יש גם מי שדוחה מטלות הקשורות בחיים הפרטיים כמו דחיית קביעת תור לרופא, דחיית פתיחת חשבון בנק או אפילו את ניקיון הבית.

הבעיה היא שכאשר אנו דוחים משימות הן אינן נעלמות אלא נערמות, כך נוצר עומס רב יותר ומתח המשפיע מאוד על המצב הנפשי לרעה וגם על תחושת המסוגלות שלנו. פעמים רבות אנשים כלל אינם מודעים לכך שהם סובלים מדחיינות, משום שאת הדחייה הם מסבירים בטענות שהן לכאורה הגיוניות כמו שהעבודה הטובה ביותר נעשית תחת לחץ.

אם בקריאת שורות אלה הבנתם שייתכן ואתם סובלים מתופעה זו, הרשו לנו להציע לכם מספר טיפים שיכולים לסייע לכם בהתמודדות עם הבעיה:

היעזרו באמצעים דיגיטליים עבור משימות יומיומיות

מי שסובל מדחיינות עשוי להימנע מביצוע מטלות הדורשות יציאה מהבית ואפילו ביצוע שיחת טלפון. מצבים כמו ללכת לבנק כדי לפתוח חשבון, ללכת למכון הכושר כדי להתאמן ואפילו לסדר ביטוח לרכב יכולים להיראות כבדים מנשוא.

למרבה המזל אנו חיים בעידן שבו ניתן לבצע הרבה מהמשימות היומיומיות שלנו דרך המכשיר הנייד, בזמן שאנו בבית או בנסיעה באוטובוס. את חשבון הבנק לדוגמה תוכלו לפתוח ולנהל בצורה דיגיטלית לגמרי, כולל קבלת ייעוץ בנקאי, לקיחת הלוואות, יצירת חסכונות ועוד. אם אתם רוצים להתאמן מבלי לצאת מהבית רכשו מזרן ופתחו סרטון באינטרנט של כל סוג אימון שרק תרצו. גם ביטוחים ניתן כיום לעשות דרך האינטרנט בצורה עצמאית תוך זמן קצר.

חלקו את המשימות למקטעים קטנים יותר

הדחיינות יכולה לגרום למשימות גדולות להיראות כבלתי אפשריות, עד כדי כך שאנו מוותרים עוד בטרם התחלנו. לפעמים כל מה שצריך לעשות כדי להצליח בביצוע מטלה, הוא פשוט להתחיל לעשות אותה. לכן, מומלץ לפרק את המטלות שיש לכם למקטעים קצרים ומוגדרים שאיתם אתם חשים שתוכלו להתמודד.

למשל אם אתם סטודנטים ויש לכם לכתוב עבודה שתיקח כשעתיים, חלקו את זמן העבודה למקטעים של חצי שעה, עם רבע שעה הפסקה בין כל מקטע. כך תדעו שזמן העבודה שלכם תחום בזמן וממש בקרוב יהיה לכם רגע להתרענן ולהשתחרר. הציבו לעצמכם יעדים קצרי מועד שעימם אתם מרגישים בנוח ואט אט תוכלו לבנות את המגדל שהוא המטלה השלמה.

תנו לעצמכם טפיחה על השכם

חלק גדול מדחיינות עבור אנשים מסוימים נובע מתחושת של כישלון וחוסר יכולת, לכן חשוב מאוד שתתנו לעצמכם קרדיט ותגמולים על מה שאתם כן עושים. לעיתים ישנו פחד גדול כל כך מכישלון שאינכם שמים לב להצלחות שלכם.

הטפיחה על השכם יכולה להיות פשוט עצירה והכרה בכך שעשיתם צעד בעשיית המטלה, או שתוכלו לתת לעצמכם תגמולים ממשיים כמו אכילת מנה אהובה לאחר סיום כתיבת עבודה, רכישת בגד חדש לאחר שהשלמתם שלושה אימונים ראשונים בחדר הכושר או כל דבר האחר. המטרה היא לתת חיזוק חיובי לעצמכם אשר ידרבן אתכם להמשיך בעשייה.