חברת חשמל
חברת חשמל צילום: איסטוק

רשות החשמל מתכוונת לייקר את התעריף לצרכנים הביתיים בשיעור קיצוני וחריג של כ-5%. כך פורסם הערב (שני) בחדשות 13.

מדובר בעלייה החדה ביותר במחירי החשמל מזה 9 שנים. בעקבות המהלך, שכפוף לשימוע ציבורי, המחיר המוגדל לקוט"ש צפוי לעמוד על 53.14 אגורות.

ההתייקרות, שתיכנס לתוקף בפברואר 2022, צפויה להוביל לתוספת של עד מאות שקלים בחשבון השנתי של כל משפחה בישראל. לדוגמה, משק בית שמוציא 800 שקל מידי חודשיים, יידרש להוסיף בחישוב שנתי עוד 240 שקל לחברת החשמל תמורת אספקת האנרגיה.

לכך יש להוסיף עלויות עקיפות שיתגלגלו לצרכנים – כמו התייקרויות אפשריות של המזון והסחורה הנמכרים בחנויות, כתוצאה מעליית תעריפי החשמל שהן ישלמו.

שרת האנרגיה קארין אלהרר (יש עתיד) הסבירה: ״מחיר הפחם שזינק ביותר מ-100% בשנה האחרונה לא השאיר ברירה, גם למדינת ישראל שנמצאת בתהליך גמילה מפחם המהווה היום רק 20% מייצור החשמל.

‏ברשות החשמל, שם נקבע התעריף באופן עצמאי, עבדו קשה כדי לבלום את העלייה שבהתחלה עמדה על מספר דו ספרתי (!). אבל למרות שהם עשו עבודה מדהימה, הם לא הצליחו למנוע את העלייה אלא רק להגביל אותה.

״‏זה נשמע המון, 4.9%, אבל כשבגרמניה המחיר גבוה פי שלוש, כשבמדינות אירופה סובלים ממשבר אנרגיה חמור ומגרדים את תחתיות מכולת הפחם, יש לנו מזל שיש לנו משק אנרגיה אמין ושאצלנו התקבלה ההחלטה להפרד מהפחם״, דברי אלהרר.