שוד אלים. אילוסטרציה
שוד אלים. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

גל הפשיעה בחברה הערבית: 47% מהחשודים בתיקים שפתחה משטרת ישראל בין השנים 2018 ל-2020 בגין חשד לביצוע עבירות של סחיטה בכוח, סחיטה באיומים או נטילת נכסים לשם סחיטה משתייכים למגזר הלא יהודי – כך עולה מנתונים רשמיים של משטרת ישראל שמפורסמים כאן לראשונה.

זאת, חרף העובדה כי תושבי ישראל ערבים מהווים רק 20% מאוכלוסיית אזרחי ישראל.

עוד ממחישים הנתונים, כי תופעת הפשיעה במגזר הערבי רק הולכת ומתפשטת, וכי במהלך 2020 ארע זינוק משמעותי בעבירות הסחיטה או בשמן הנפוץ יותר 'פרוטקשן': כך, בעוד שבשנים 2018 ו-2019 נותר מספר עבירות הסחיטה שבגינן נפתחו תיקים במשטרה יציב, בשנת 2020 הוא צמח ב-21% – ושיעורם של האזרחים הערבים שנחשדו או שנגדם הוגשה תלונה בגין עבירות סחיטה נסק כבר ל-47% מבין כל התיקים שנפתחו במהלך שנה זו בגין עבירות סחיטה.

לדברי עו"ד אביחי בוארון יו"ר ארגון לביא שאסף את הנתונים, "מדובר בנתונים חד משמעיים, שמלמדים על הפקרה של הקבלנים, החקלאים, ובעלי העסקים בישראל על-ידי כלל רשויות האכיפה במדינת ישראל. קשה להאמין שיש מישהו שמופתע מהנתונים האלה, וזה אולי מה שמלמד יותר מכל על אוזלת היד של מדינת ישראל בכל הנוגע להבטחת ביטחונם של אזרחיה. למרבה הצער, הנתונים האלה גם מאשרים כי מדינת ישראל התעוררה באיחור משווע למציאות שהלכה ונבנתה בשטח במשך שנים רבות, וכי הצעדים עליהן החליטה הם בבחינת מעט מידי, ומאוחר מידי."

בנוסף לכך עולה מהנתונים כי 23% מעבירות הפרוטקשן מתבצעות באזור הצפון – יותר מאשר כל מחוז אחר של משטרת ישראל, כשמיד אחריו 'מככב' המחוז הדרומי עם 20% מסך התיקים שעניינים סחיטה אשר נפתחו במשטרת ישראל בשנים 2018-2020.

בסך-הכול, בין השנים 2018 ל-2020 נפתחו במשטרת ישראל 4735 תיקים בגין תלונה או חשד לביצוע עבירות סחיטה. 66% מעבירות אלה כבר נגנזו בשל חוסר בראיות, קביעת קצין המשטרה הממונה על החקירה כי נסיבות העניין אינן מתאימות להעמדה לדין וסיבות אחרות. אזלת היד של רשויות האכיפה מתגלה במלוא חומרתה שכן בלא פחות מ-78% מתיקי הסחיטה שנגנזו לא הצליחה המשטרה לאתר את זהות העבריין.

אולם מחדלי רשויות האכיפה בטיפול בתופעת הפרוטקשן בכלל ובמגזר הערבי בפרט אינם נחלתה של המשטרה בלבד. כך, חושפים הנתונים כי מבין כל התיקים שנפתחו בגין חשד לביצוע עבירות סחיטה שהתרחשו בין השנים 2018 ל-2020 רק 5% הגיעו להכרעה שיפוטית (הרשעה או זיכוי), 6% עדיין נמצאים בחקירה ו-17% עדיין ממתינים להכרעת הפרקליטות או מחלקת התביעות במשטרת ישראל האם להגיש כתב אישום.