אביו של אהוביה סנדק ז"ל בכנסת ערוץ כנסת

מותו של אהוביה סנדק: במשכן הכנסת התקיים הבוקר (שלישי) הדיון הראשון של ועדת החקירה המשותפת לוועדת חוץ ובטחון והוועדה לביטחון פנים בנושא פרשת מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל.

חבר הכנסת רם בן ברק (יש עתיד), יו"ר ועדת חוץ וביטחון, אמר כי "שום דבר לא מצדיק שבחור צעיר ילך לעולמו ולא משנה מאיזו סיבה".

ח"כ איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) שיזם את ועדת החקירה אמר כי "הסיפור של סנדק הוא לא סיפור אישי אלא סיפור כללי ורחב של שסע קיטוב וחוסר אמון ותחושה של נערי גבעות שמרגישים שהדם שלהם הופקר''.

"נער נהרג וראשת מח"ש החליטה שהשוטרים לא יחקרו. מקווה שהועדה הזאת תחזיר קצת את האמון. שמאל, ימין, דתיים או חילונים, בסוף אנחנו אותו עם ואף אחד לא רוצה ששום דם של ציבור יהיה מותר".

אביו של אהוביה, אברהם סנדק, אמר בבכי: "אהוביה שחיוכו מאיר לכל, ילד שהקים סיירת כדי לחלק מרק לחיילים. כל יום למדתי איתו תנ"ך. הוא היה רועה צאן וחי את קדושת עם ישראל, אוהב את עמו ונער שרצה להתארס עם אשת חייו.

"טיוח מכסה את הדם", המשיך האב, "הדם עוד רותח ואף שנאה לא תכבה את אהוביה. טיוח שמנסה לכסות את הצדק ואת האור של אהוביה. חברי כנסת ישראל - אני קורא לכם לנקות את הכתם של הרג בננו".

אברהם סנדק כינה את המשטרה "בלון משילות חלול". יו"ר הועדה בן ברק העיר: "לא לדבר בגנות המשטרה". ח"כ אבוטבול ענה לבן ברק: "ההערה שלך מיותרת, כי האדם נמצא בכאב, זה לא הזמן לתת הערות מהסוג הזה".

הילה אדלמן נציגת מח"ש סיפרה בדיון כי החקירה הסתיימה ומחכה להכרעה. "החקירה היתה מורכבת ונעשו הרבה פעולות חקירה. נעשתה חקירה יסודית ומקיפה. המשך העסקת השוטרים הוא לא באחריותנו".

בן גביר תהה מתי תתקבל הכרעה בתיק ואדלמן השיבה: "אנחנו קשובים ללחץ ומודעים לחשיבות, מנסים לקדם החלטה עם גורמים בכירים בפרקליטות".

בהמשך שאל בן גביר את נציגת מח"ש "למה באותו יום לא חקרתם את השוטרים?". נציגת מח"ש אדלמן סירבה לענות משום שמדובר בחלק מהחקירה שאסור למסור כעת את פרטיה.

''מתי סיימת את החקירה והעברתם להחלטה?'', התעניין בן גביר. נציגת מח"ש ענתה: "התהליך הזה הוא דינמי. לא הייתה נקודה ספציפית". ח"כ שלמה קרעי אמר לבן גביר כי נציגת מח"ש "מערבבת אותך עם כפית". הנציגה הגיבה: "התיק נמצא על שולחנו של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה".

יו"ר ועדת הפנים ח"כ מרב בן ארי (יש עתיד) סיכמה את הדיון ותקפה את נציגי הפרקליטות והמשטרה: "היה כאן דיון מאוד קשה, יש כאן כינוס של שתי ועדות חשובות בכנסת ולא קיבלנו תשובות לכלום, פשוט באו ומרחו אותנו.

לא צריך ללמוד משפטים ולהיות עו"ד כדי להבין שיש כאן בעיה אמתית. זה לא הגיוני, לא מגיע לאף אחד. מבקשת שמח"ש יבינו את גודל האירוע והלחץ הציבורי ושיקבלו החלטה", הוסיפה בן ארי.