ח"כ דוד אמסלם
ח"כ דוד אמסלם צילום: אסתי דזיובוב/TPS

בראיון לערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת דודי אמסלם להתנהלות הממשלה מול הקורונה, למשפט נתניהו, לעסקת הטיעון המוצעת לאריה דרעי ובמקביל מבקר בחריפות את חברו למפלגה, ניר ברקת, הממנף סקרים הרואים בו כמנהיג הליכוד בעתיד.

בראשית הדברים ביקשנו את התיחסותו של חבר הכנסת אמסלם להחלטתו של יו"ר הכנסת, חבר הכנסת מיקי לוי, להטיל מגבלות על עבודת הכנסת והזמנת מבקרים לכנסת כחלק מההתמודדות עם האומיקרון ולטענות לפיהן מדובר במהלך פוליטי שנועד להחליש את האופוזיציה. אמסלם מצידו אינו סבור שמאחורי הדברים מסתתרת מגמה פוליטית אלא נהלים מגבילים כדוגמת אלה שהיו בגלי הקורונה הקודמים.

לשאלה אם לא נכון היה לראות את אותן מגבלות מופיעות גם במקומות אחרים, סבור אמסלם כי אכן כן, אך הציבור אינו נשמע לראש ממשלה שאינו מתפקד כראש ממשלה, כהגדרתו. "הממשלה חדלת אישים בנושא הזה. אם המגבלות בכנסת נכונות הן צריכות להיות גם במקומות אחרים. בנט לא מקבל שום החלטה בשום דבר. הוא לא מתפקד כראש ממשלה. ראיתי את מסיבת העיתונאים הבהולה. הוא מתחנן לאזרחים ללכת עם מסכות וללכת להתחסן כאילו הוא מהאו"ם. הוא לא מייצר החלטות בממשלה. הוא האדם הכי מיותר בממשלה".

אמסלם קושר בין ההתנהלות הציבורית לתלות ההחלטות המתקבלות ברצונם של שר הבריאות או שרת החינוך מבלי שראש הממשלה יהיה המוביל המכריע ומקבל ההחלטות. "גם המשפחה שלו נוסעת כשהוא אומר לא לנסוע. אם זו לא הייתה המדינה שלנו הייתי צוחק".

"ראש ממשלה שמקבל שישה מנדטים נמחק ולא יקבל מנדט אחד. זה לא היה וגם לא יהיה, אני מעריך. הוא לא עובר את אחוז החסימה. לא הוא ולא גדעון סער שרימו את המצביעים שלהם. להערכתי הסקרים שנותנים לו שישה מנדטים אלו אנשים שכרגע חונים במקום כדי לעודד אותו אבל בשעת האמת הוא לא יקבל מנדט אחד".

בהתייחס לסקרים שפורסמו השבוע ובהם נבחנה האפשרות בה יעמוד ניר ברקת בראש הליכוד, סקרים שמלמדים כי ברקת מקבל אמנם פחות מנדטים אבל יכול להרכיב קואליציית ימין, אומר אמסלם כי מדובר בצעד שאסור היה לעשותו. "לנו יש מאמץ מרכזי אחד, להחזיר את המחנה הלאומי לשלטון ומי שיוביל אותו הוא נתניהו, לסייע ולהגן ולעבור מאולפן לאולפן ולדבר על תפירת התיקים וההפיכה השלטונית שמתבצעת לנגד עינינו, ובמקום זה יש אחד שקוראים לו ברקת שכל היום מנסה לייצר סקרים פיקטיביים".

אמסלם קובע כי במסגרת קמפיין פוליטי זה משקיע ברקת עשרות מיליונים, ובהקשר זה הוא מזכיר את הצעת החוק שלו, שתוגש בשבוע הבא ולפיה יהיה אסור להשקיע כספים בקמפיין בחירות בפנימי מעבר לקבוע בחוק. "הוא מפיץ סקרים שאני גם לא מאמין להם. זו תעשייה שלמה של אדם שמנסה לייצר בלוף וגם פוגע במחנה הלאומי", אומר אמסלם המקפיד לומר כי בניגוד לברקת הכרזתו של יולי אדלשטיין על כוונתו להתמודד על ההנהגה מול נתניהו לגיטימית, גם אם הוא עצמו אינו מבין את העיתוי בו החליט לפרסם אותה.

"יולי אדלשטיין לא עושה סקרים ורק מודיע שכשיהיה פריימריז הוא יתמודד. זה לגיטימי ובסדר. אני לא מבין למה אמר דווקא עכשיו. יש תאריך לפריימריז ומי שרוצה להתמודד, בבקשה", אומר אמסלם הרומז לכך שברקת אינו מייצג באמת את ערכי הליכוד ורואה במפלגה מקפצה לקראת ההמשך.

עוד ביקשנו את חבר הכנסת אמסלם להגיב להצעתו של השר לשעבר שלמה בניזרי ולפיה על נתניהו לבחור בעסקת טיעון שכן גם אם עדות ניר חפץ קורסת הפרקליטות לא תוותר ותפליל אותו בכל מחיר.

"אני לא מקבל את זה. זו הפיכה שלטונית ומי שצריך לשלם זה מנדלבליט וליאת בן ארי וחבורתם שצריכים לעמוד לדין על הפיכה שלטונית. אתעקש על כך ולא משנה כמה זמן זה יקח. הגשתי הצעת חוק להקים ועדת חקירה ממלכתית על פרשת הרפז, אגיש הצעת חוק לועדת חקירה ממלכתית בלתי תלויה על חקירות ראש הממשלה שתחקור איך הדברים התנהלו, מי מחזיק את מנדלבליט בגרון ועל מה. גם אם זה ייקח שלוש או ארבע שנים, האמת חייבת לצאת לאור".

"מה שקרה כאן זו הפיכה שלטונית ועוד על ידי מי? על ידי כפוי הטובה הגדול ביותר, מנדלבליט שמונה על ידינו", הוא אומר ומשוכנע שמובילי המהלך צריכים לעמוד לדין, "איזה שאלה!", הוא קובע. "אם הייתי אומר שהרמטכ"ל החליט לקחת אוגדה ולהשתלט על הכנסת, זה אותו דבר. יש כאלה שעושים את ההפיכה באמצעות טנקים ויש באמצעות בית המשפט. בצבא הציבור מבין את זה יותר מהר. כאן זה לוקח יותר זמן".

"השמאל ומנדלבלוף לא מביינים שהציבור הליכודי הלאומי לא פחות ישר ממנדלבליט ואנשי השמאל, להיפך. אז מה נראה, שאמסלם רוצה ראש ממשלה שלוקח שוחד? 36 מנדטים רוצים ראש ממשלה מושחת? כולם נוכלים? כולם לא ערכיים ולא מוסריים? כולם נוכלים וגנבים שרוצים את רעת המדינה? הרי יש 70 אחוז מהציבור היהודי תומך בנתניהו, אז מה, 70 אחוזים רוצים ראש ממשלה מושחת נוכל ונהנתן? או שהם רואים ההיפך, הם רואים אותם כעבריינים ומושחתים שמפילים את המנהיג הכי חשוב שהיה לעם ישראל?".

בהמשך הדברים דוחה חבר הכנסת אמסלם את הביקורת שנשמעה על הסרטון שהפיץ נתניהו ובו הוא מבקר באנגלית את החקיקה הממשלתית המוגדרת בפיו כאנטי דמוקרטית. כזכור הטענה שנשמעה התמקדה בשפה בה בחר נתניהו לדבר בסרטון, מה שלמעשה התפרש כהשמעת ביקורת פנים-ישראלית בפני ציבור ואולי גם מנהיגים בחו"ל.

אמסלם מזכיר בהקשר זה את התנהלות השמאל שבוחר לפעול בחו"ל נגד המדינה, מתחבר לתנועות BDS ומבקש להקים בישראל 'פתחלנד' תוך שימוש בכספים אירופיים. ביקורתו של נתניהו, הוא אומר אינה נגד המדינה אלא נגד מהלך פוליטי. לזאת הוא מוסיף ומעיר כי הבחירה בהתבטאות באנגלית נועדה לפנות גם לציבור יהודי וישראלי דובר אנגלית ולא בהכרח לגורמים זרים.

עוד התייחס אמסלם גם להצעת עסקת הטיעון המונחת לפתחו של יו"ר ש"ס, חבר הכנסת אריה דרעי. לטעמו "גם אליו נטפלו והחזיקו אותו בגרון 5-6 שנים, כמו שעושים לליצמן. את פרשת הממד החמישי לא חוקרים למרות ששם מדובר בשוחד ברור באחת הפרשיות החמורות ביותר, לא מטפלים ברות דוד, את פרשת הרפז לא מטפלים בה ואת הקלטות מסתירים, ומה שהם עושים זה ללכת על איזה שטות נגד אריה דרעי. אם זו עבירת מס אז למה עשיתם לו את זה? למה אתם רודפים אותו שנים על גבי שנים? הרי עסקאות טיעון אלו עסקאות שאנשים עושים בעל כורחם כשמאיימים עליהם ואדם מתעייף, האמצעים שלו דלים והוא דואג למשפחה שלו והוא עומד מול מערכת דורסנית. לכן צריך את החוק הצרפתי ולהחיל אותו גם על השרים מול המערכת הזו שיצאה משליטה והיא אוכלת כל מי שרק פותח את הפה. זו מערכת אלימה בצורה קיצונית. ראה מה הם עשו לנאמן, רפול, רמון ואחרים".

האם החלטה של דרעי לפרוש תשפיע על האופוזיציה? "אני מקווה שהוא לא יילך ושהם לא יעזו להציע לו את זה ושיסגרו את תיק מחוסר אשמה. מעבר לכך, דרעי, בין אם בכנסת ובין אם לא, הוא המנהיג הבלתי מעורער של ש"ס ומוערך גם בציבור הכללי, ולכן זה לא ישפיע. בכל אופן אני מקווה שזה רק מדע בידיוני והוא יישאר בכנסת כי הוא תורם לעם ישראל".