עידית סילמן
עידית סילמן צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (שלישי) צו ממשלתי המאריך בשלוש שנים הוראת שעה שלפיה יתאפשר עיסוק במקצועות פיזיותרפיה, תזונה, ריפוי בעיסוק והפרעות תקשורת, למי שהשלים לימודי תעודה בחו"ל ואין לו תואר ראשון.

זאת בעקבות קושי של עולים חדשים המגיעים לישראל ומבקשים לעסוק במקצועות אלה, אך הם אינם בעלי תואר אקדמי ראשון כפי שהחוק בישראל מחייב לצורך עיסוק במקצועות אלה.

יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן מסיעת ימינה סיפרה: "אנחנו עובדים בימים אלה על הסדרת והכשרת עולים חדשים במקצועות הבריאות. ידוע הרי שכוח האדם במקצועות הבריאות, בעיקר בסיעוד, חסר מאוד ויש כאן הזדמנות לשלב אנשי מקצוע איכותיים ולעשות מעשה ציוני".

ח"כ יום טוב כלפון מימינה אמר כי "מדינת ישראל מזמינה אליה עולים, אבל לעתים לא מאפשרת להם לעסוק במקצוע שלהם. בצרפת, מקצועות הבריאות נלמדים בבתי ספר גבוהים ולא באוניברסיטה והבוגרים מקבלים תעודה ולא תואר אקדמי, ואז כשעולים לישראל לא מכירים בתעודה הזאת. הארכת הצו מבורכת, אך יש להרחיב למקצועות נוספים כמו פודולוגיה".

ח"כ אוסאמה סעדי מהרשימה המשותפת תהה: "למה נותנים עדיפות במקצועות הבריאות לעולים חדשים ומפלים את הערבים?".

ח"כ כלפון ענה: "אין שום אפליה כלפי ערבים. למיעוט הערבי יש העדפה מתקנת בקבלה ללימודים ולקבלה לעבודה במגזר הציבורי. אנחנו לא מוותרים על רמת הכשרה מקצועית".

סמנכ"ל חטיבת פרט במשרד העלייה והקליטה, יצחק אוחנה: "אין כאן שום הנחות וקיצורים. הם נבחנים, עוברים את כל התהליך ונדרשים לניסיון. אנחנו מגשרים על הפער עד שהמדינות האמורות עוברות לפורמט של לימודים אקדמיים".

ח"כ סעדי התעקש: "זה חוק למען עלייה וקליטה, אנחנו מתנגדים לזה". ח"כ סילמן הגיבה: "זה ערך עליון של מדינת ישראל". ח"כ כלפון: "זאת זכות יסוד לקבל עולים חדשים. אני תומך גם בייצוג הולם למיעוט הערבי, כי זאת מדינה דמוקרטית".

ח"כ סעדי: "אם מדברים על שיקולים בריאותיים, בואו נגדיר לכולם. למה אחות ערביה שלמדה ועבדה באותו בית חולים בצרפת שבו העולה עבד, לא יכולה?". ח"כ כלפון: "גם אם ישראלי למד שם הוא לא יכול, לכן אין כאן אפליה. אנחנו כן מקדמים את העולים".

מנהל האגף לרישוי מקצועות רפואיים במשרד הבריאות, פרופ' שאול יציב: "אלה דברים שהוחלטו לפני שנים, והצו מוארך. אני מאמין באמונה שלמה שאנשי בריאות שיש להם השכלה אקדמית הם אנשי מקצוע טובים יותר".

הארכת הצו כאמור, התקבלה. בעד ההארכה הצביעו חברי הכנסת סילמן, כלפון ויבגני סובה. ח"כ סעדי התנגד.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7