אורי פינסקי
אורי פינסקי צילום: יפתח מורן

אורי פינסקי משמש כיום כרמ"ט איגוד ישיבות ההסדר.

בשיחה עם 'עולם קטן' מונה פינסקי את היתרונות שיש לדעתו בהליכה לשירות צבאי דרך מסלול ההסדר: "יש כאן את העוצמה של כולם יחד, זו חבורה שלומדת יחדיו בישיבה, מתגייסת יחד כמחלקה אחת, וחוזרת יחד אח"כ לישיבה, 'יחד כולם קדושה'", פותח פינסקי.

"יש את הליווי בצד הטכני והמערכתי של סמנכ"ל האיגוד אליעזר דויטש, יש גם לווי רוחני של המלת"ב (מלווי לימוד תורה בצבא) וגם הישיבות עצמן מלוות את הבני"שים שלהם".

פינסקי מספר בגאווה כי ישיבות ההסדר מחנכות לשירות כמה שיותר משמעותי וקרבי, "85% מתלמידי ישיבות ההסדר הולכים לקרבי, זהו נתון גבוה באופן ניכר מכלל צה"ל, ברוך ה' המוטיבציה גבוהה, ואנחנו נותנים מענה לכל חייל שלנו בכל מקום שהוא. אני מאמין שישיבות ההסדר זה הדבר האידיאלי, לומדים תורה ברמה גבוהה וגם ועושים שירות צבאי משמעותי מאד. אלו לא דברים באוויר, זה נשען על נתונים וזה מוכיח את עצמו, גם בפן הצבאי וגם בפן הרוחני."

אומרים שהצבא הופך יותר ויותר דתי, זה נכון?

"אנחנו מאוד נשמח שכמה שיותר אנשים יתגייסו לקרבי, אבל בסופו של דבר אנחנו יודעים לעשות את מה שאנחנו עושים בחלקתנו הקטנה. כיום כל חייל קרבי עשירי בצה"ל הוא הסדרניק וזה מעיד על חשיבות המפעל, אנחנו רוצים כמובן שיותר קרביים מכלל המגזרים".

מה לגבי הטענה שבמחלקת בייניש יש היבדלות מהציבור?

"אכן יש בזה פן של היבדלות", פינסקי מודה, "אבל אנחנו מאמינים שצריך שילוב בין הערכים, מצד אחד שירות בצה"ל זו מצווה גדולה וגם לימוד תורה והקפדה על קיום מצוות זה דבר חשוב מאד. אנחנו מאזנים את בין כל הדברים האלו, כמה שיותר לתרום כמה שיותר בצבא ולעשות את זה במסגרת שתאפשר לשמור על קומה רוחנית משמעותית, והקומה הזו תורמת יום יום לצבא. זה שיש מוטיבציה גדולה, זה מאותה תורה גדולה וחיזוק רוחני".

מסלול בישיבות ההסדר שמרגש אותך במיוחד?

"מסלול תלמידי חוץ לארץ. באופן אישי אני בזכות זה בארץ, אבא שלי היה בחור אמריקאי צעיר שהגיע לישיבת כרם ביבנה לשנתיים, לאחר מכן חזר לחו"ל והיה רב קהילה מצליח בארה"ב. נולדו לו 4 ארבעה ילדים והוא ואמא עלו לארץ מתוך ציונות.

השנה הגיעו 250 תלמידים מחו"ל, שלומדים בישיבות הכותל, כרם ביבנה, הגוש, שעלבים, לב התורה, כוכב יעקב, ועוד. כל שנה מתגייסים עשרות רבות של חיילים המלווים על ידי האיגוד והישיבה. הדבר הזה מביא לקליטת עלייה משמעותית וכמות אהבת הארץ שהם מקבלים היא אדירה. רואים את ההבדל בין מי שמגיע ללמוד בארץ דווקא בישיבת ההסדר בהקשר הזה. רק על זה ראוי לגמור את ההלל, זהו מפעל קודם כל תורני, וגם לאומי, התיישבותי וחברתי ממעלה ראשונה".

הריאיון המלא פורסם בשבת החולפת במוסף הצדעה לישיבות ההסדר בעיתון עולם קטן