שיכור. אילוסטרציה
שיכור. אילוסטרציה צילום: iStock

נתפסתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול – מה זה אומר לגביכם?

החוק אוסר על כל אדם לנהוג ברכב כאשר הוא על השפעת משקה משכר או תחת השפעת סמים שונים. החוק מתייחס בצורה שונה אל נהגים וותיקים, נהגים חדשים ואל נהגים בעלי עבר בעייתי. כאשר אנו מסתכלים על המידה הקבועה והאחידה בחוק, אנו רואים כי מותר עד 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף או לחילופין 50 מ"ג במאה מיליליטר דם.

יחד עם זאת, ישנן אוכלוסיות כמו נהגים חדשים (נהגים שטרם מלאו להם 24 שנים ו/או עם וותק נהיגה של פחות משנתיים שהם תחת ההגדרה - נהג חדש), נהגים הנוסעים ברכב עבודה מעל 3500 ק"ג ונהגים ברכבים ציבוריים – החוק מתיר לכל אלו 50 מיקרוגרם אלכוהול בינשוף, ואילו 10 מיליגרם אלכוהול ב100 מיליליטר דם, מה שאומר שפשוט החוק אוסר עליהם לשתות ולאחר מכן לנהוג.

לפני החוק: תשמרו על עצמכם

אנו לוקחים את עניין הבטיחות ברצינות, מעבר לעניין החוקי – אם אתם שותים אל תנהגו אף פעם ברכב. שתיית אלכוהול פוגעת ביכולת של האדם לתפקד בצורה נכונה, מסיחה את דעתו מהכביש, פוגעת ביכולות הקשב והריכוז ואף ביכולת קבלת ההחלטות ובזמן התגובה. נהגים שתויים הם נהגים בעלי "ביטחון עצמי" מופרז והבנה סביבתית נמוכה ברוב המקרים. כך שגם אם אתם עולים על ההגה ומרגישים "ביטחון", זה לא אתם – זה האלכוהול. תשמרו על עצמכם, תשמרו על הולכי הרגל, ותשמרו על שאר הרכבים שרק מנסים להגיע ליעדם בשלום.

זימנו אותי למשפט: מה עליי לעשות?

לרוב, כאשר תתפסו נוהגים בשכרות, רישיון הנהיגה שלכם יוחרם באותו הרגע באופן מנהלי לתקופה של 30-90 יום, בהתאם להחלטת קצין המשטרה ובהתאם לחומרת העבירה. לאחר שרישיונכם יוחרם, יוגש נגדכם כתב אישום חמור בגין נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, ואתם תזומנו לבית המשפט לשם מתן עדות וקבלת גזר הדין. ברוב המקרים מתחם הענישה ידוע מראש, ובמקרים של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים יכול להיות בין שנה שלילה לשלילה לצמיתות. אנו ממליצים לכם לא להקל ראש, ובמצבים כאלה להיעזר בעורך דין תעבורה בעל ניסיון ומוניטין בתחום.

לפני הגעה לבית המשפט: היעזרו בעו"ד תעבורה

כאשר אנחנו מדברים על נהיגה תחת השפעת אלכוהול אנו מדברים על אחת העבירות החמורות ביותר שרשומה בספר החוקים. במצבים כאלה, אתם חייבים עורך דין תעבורה בצד שלכם. עורך דין בעל ניסיון ומוניטין יוכל לעזור לכם לשמור על רישיונכם, להביא את המקרה שלכם לידי זיכוי, או להפחית משמעותית את הענישה. כמו כן, במצבים כמו השפעת אלכוהול תוך כדי מעורבות בתאונת דרכים, ככל הנראה תהיו מואשמים בסעיפים נוספים, ולא רק שרישיון הנהיגה שלכם יהיה בסכנה, אלא גם החופש שלכם יהיה בסכנה, היות ולא פעם נאשמים שלא מיוצגים נשלחים לרצות עונשי מאסר כבדים במקרים של תאונות דרכים תחת השפעת אלכוהול. לכן, על מנת להגן על עצמכם בצורה הטובה ביותר, תצטרכו להיעזר בבעל מקצוע אשר יודע מה הוא עושה ויכוון אתכם בצורה נכונה ומקצועית.

עורך דין חגי סער: עורך דין תעבורה עם למעלה מ – 1000 תיקים זוכים

עורך דין חגי סער הוא חלק ממשרד בוטיק לתעבורה במרכז תל אביב – "משרד עורכי דין לתעבורה חגי ואלון סער", משרד זה במשך השנים ייצג אלפי לקוחות אל מול רשויות החוק והשיג תוצאות מעולות ללקוחותיו. אנו מזמינים אתכם להתקשר אלינו לייעוץ ראשוני לא מחייב עוד היום!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו