פרופ' עדי לייבה
פרופ' עדי לייבה צילום: דוברות

בית החולים הציבורי אסותא אשדוד בבשורה לאוכלוסיית מדוכאי החיסון: מחקר חדש ופורץ דרך העלה כי מנת הבוסטר מקפיצה את כמות הנוגדים בדם פי 40 באוכלוסייה זו.

המחקרים האחרונים בעולם הראו על ירידה בכמות הנוגדים מספר חודשים לאחר מתן מנת החיסון השנייה ומנגד, עלייה קיצונית ומעודדת בכמות הנוגדנים לאחר מנת הבוסטר בקרב האוכלוסייה הכללית.

מהמחקר בבאסותא אשדוד עלה כי נתונים אלו תקפים אף באוכלוסיית מדוכאי החיסון. מדובר בנתון מעודד ביחס לאפשרות התמודדותם אף עם וריאנט האומיקרון.

פרופ עדי לייבה סגן מנכ"ל ביה"ח וממובילי המחקר אמר כי "הנתונים מראים שקבלת שתי מנות חיסון אינה מספקת, בעוד שחיסון שלישי הוא למעשה game changer לא רק עבור האוכלוסייה הכללית כי אם גם לאוכלוסיית החולים הכרוניים".

ד"ר טל ברוש מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הוסיף, "במחקר מוכח כי מתן מנת הבוסטר לחולים כרוניים קשים, צפויה להוות מגן טוב בפני מחלה מאומיקרון".

המחקר בוצע בהובלתם של ד"ר אביטל אנג'ל קורמן – מנהלת יחידת הדיאליזה של בית החולים, פרופ עדי לייבה סגן מנהל ביה"ח מנהל המכון לנפרולוגיה וד"ר טל ברוש מנהל היחידה למחלות זיהומיות על 61 מטופלי דיאליזה, נבדקו רמות הנוגדנים בדמם הן לאחר חיסון שני והן לאחר חיסון שלישי.

תוצאות המחקר ממחישות באופן דרמטי את נחיצותו של חיסון שלישי אל מול תרומתו המינימאלית של חיסון שני רק מס חודשים לאחר שניתן.

בעוד שכמות הנוגדים אצל חולי הדיאליזה, שהם בעלי מערכת חיסון לקויה - עמדה בממוצע על ערך מדאיג של 40 יחידות חצי שנה לאחר החיסון השני , הרמה זינקה לערך גבוהה של פי 37 לערך של 1470 יחידות בממוצע.

עלייה דרסטית במוגנות לקרונה נמצאה גם בקרב קבוצת הביקורת הכוללת אנשים בריאים. בקבוצה זו, רמת הנוגדנים חצי שנה לאחר חיסון שני, עמה על: 132 יחידות בלבד, ולאחר מנת הבוסטר (חיסון שלישי) עלו ל-1945.

נתונים אלו מדגימים את חשיבות מתן הבוסטר באוכלוסיות של חולים כרוניים, כולל כאלו עם מחלות רקע קשות, אשר מגיעים לרמת מוגנות דומה לאנשים בריאים מחוסנים.

פרופ עדי לייבה סגן מנכ"ל ביה"ח וממובילי המחקר: "חשיבות המחקר היא בעיקרה בשתי מסקנות, הראשונה, אוכלוסיית החולים הכרוניים שמונה עשרות אלפי אנשים, אשר באופן טבעי חרדה מהופעת זנים חדשים צריכה להתעודד מתוצאות המחקר שחיסון שלישי עבורם מקנה הגנה ברמה גובהה כמעט כמו לאוכלוסייה הכללית. המסקנה השנייה היא שאסור להסתפק בקבלת שני חיסונים בלבד והתרומה הנוספת של הזריקה השלישית היא יוצאת דופן וחיונית בתקופה זו".

ד"ר טל ברוש מוסיף, "נתונים עדכניים מראים, שהגנה מפני וריאנט האומיקרון החדש מחייבת רמה גבוהה במיוחד של נוגדנים, כזו המושגת ככל הנראה רק לאחר הבוסטר. במחקר זה נראה שרמת הנוגדנים בחולי הדיאליזה, כמייצגים חולים כרוניים קשים, גבוהה וצפויה להוות מגן טוב בפני מחלה מאומיקרון".