מרכז הרצל
מרכז הרצל צילום: מרכז הרצל

מוקד "הנדסת התודעה" שפתחה מפלגת נעם לפני מספר חודשים, קיבל תלונה על המתרחש באתר ההנצחה לחוזה המדינה, בנימין זאב הרצל.

בעקבות התלונה הגיש חה"כ אבי מעוז מכתב ליו"ר אתר ההנצחה, אורי זכי, שבו הוא מפרט את הליקויים השונים.

בהמשך פנה מעוז ליו"ר ההסתדרות הציונית, יעקב חגואל, שאחראי בין היתר גם על אתר ההנצחה בהר הרצל. במכתב ששלח לו חה"כ מעוז הוא מעלה את הטענות השונות ומראה את תגובתו של זכי לטענות אלו. בפנייתו מבקש מעוז מחגואל לדאוג לתיקון הליקויים כך שהתכנים יתאימו לכל המגזרים שמגיעים ללמוד על דמותו של חוזה המדינה הרצל.

במכתב ששלח יו"ר נעם לחגואל הוא מציין כי "‏למוקד הנדסת התודעה שמפעילה מפלגת נעם הגיע דיווח אודות סרטון המוצג במרכז הרצל, אשר חוסה תחת ‏כנפי ההסתדרות הציונית העולמית, בראשה אתה עומד".

"‏על פי מה שדווח לנו על ידי מי שצפו בסרטון, המסרים שמועברים בו, ואשר מיחסים אותם לחוזה המדינה, ‏הינם מסרים ליברליים ופוסט מודרניים, שמלבד העובדה שמדובר בניסיון מניפולטיבי להשוות מושגים ‏מהעולם התרבותי של תקופתו למושגי ימינו וברור שלא אליהם כיוון הרצל בכתביו, הם גם מבטאים ערכים ‏של חלקים מאוד מסוימים בחברה הישראלית, ומנוכרים לערכיהם של חלקים ניכרים אחרים מקרב אזרחי ‏ישראל".

בהמשך המכתב מפרט מעוז את הבעיות השונות שנמצאות בסרטון המוצג במרכז המבקרים: ‏"ראשי הממשלה המשובצים לאורך הסרטון הינם כולם מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, ואין זכר ‏למנהיגי הימין, ובכללם לח"כ בנימין נתניהו, יו"ר האופוזיציה ומי שכיהן בתפקיד רוה"מ יותר מכל ראש ‏ממשלה אחר, ולא להסכמי אברהם המהפכניים שהושגו בתקופת כהונתו".

נקודה נוספת שמעלה מעוז עוסקת בכך שחיילי צה"ל מוצגים כאילו הם אינם מוסריים. לדברי מעוז, "כאשר השחקן המגלם את דמותו של הרצל מדבר על כך, שאנו כעם שחי כמיעוט נרדף, צריכים לדעת איך ‏להתנהל כלפי המיעוט החי בקרבנו, מוצגים, בצורה שלילית לכאורה, אנשי כוחות הביטחון, שעוסקים ‏במלאכת הקודש של סיכול הטרור. זאת, בהתעלמות מוחלטת מההקשר של הקטע המצולם, ובסתירה לעובדה ‏הפשוטה, כי כוחות הביטחון של מדינת ישראל הינם המוסריים ביותר בתבל, לעיתים אפילו באופן מוגזם ‏המסכן אותם ואת אזרחי ישראל".

‏במכתבו עוסק מעוז גם בצניעות של השחקניות שפוגע בציבור הדתי לאומי והחרדי שמגיע לאתר המורשת. "בסרטון משובצות נשים בלבוש חושפני, אשר מלבד היות הדבר מחפיץ ופוגעני, הוא מביא לכך שציבור דתי ‏וחרדי מודרים מיכולת צפייה בו, אלא אם כן יוותרו על ערכיהם הדתיים. כמו כן, דמותו של הרצל מטיחה בחברה הישראלית האשמת שווא, כאילו בישראל קיימת אפליה כנגד נשים, ותביעה ‏להגיע לשוויון מגדרי". ‏

לדברי מעוז, "מדובר כאמור בהאשמת שווא ובניסיון להטמיע מסרים מבית היוצר של הפמיניזם הרדיקלי. מדינת ישראל ‏הינה אחד המקומות הבטוחים ביותר בעולם עבור נשים, ונשים משפיעות ופועלות בכל התחומים בחברה. זאת ‏בנוסף לכך, שהאישה הישראלית הממוצעת מממשת את הכוחות המופלאים של הבאת החיים לעולם שניטעו ‏בה, הרבה יותר מאשר המקבילות לה ברחבי העולם, שמהותן זו דוכאה על ידי אג'נדות הרסניות לאישה בפרט ‏ולחברה האנושית בכלל, אג'נדות שלא מעניקות אושר, אלא עסוקות בליבוי מלחמה מדומיינת בין המינים".

בעיה נוספות שמעלה מעוז עוסקות ב’נשות הכותל’ שמוצגות בסרטונים וכן, להבדיל, בדמותו של יאסר עראפת שמוצג אף הוא בהקשר של השלום: "כאשר הדמות מדברת על התערובת שבחברה הישראלית, מוצגות ביעף נשות הכותל חבושות בתפילין. האם ‏נשים, שעסוקות במשך עשרות בשנים ביצירת פרובוקציות בכותל המערבי, ואשר אינן מייצגות אפילו פלח ‏זעיר מהאוכלוסייה, הן הדוגמה לרב גוניותה של החברה הישראלית? כמו כן, כאשר מדובר בסרטון על חברה השואפת לשלום ולתיקון עולם מוצגת בה דמותו של רב המרצחים יאסר ‏ערפאת, אשר כפי שיודע היום כל אחד, הצליח לשטות במנהיגי ישראל ולהובילם בכחש אל אותם הסכמים ‏רעים, שהדבר היחיד שהביאו לאזרחי ישראל היה טרור בלתי נפסק ונהרות של דם".

‏בנקודה האחרונה מעלה מעוז כי "בסרטון מדובר על היותנו עם לא ככל העמים – עם בעל תרבות משלו. אך לכל אורכו, הדוגמאות לתרבות ‏הישראלית המוצגת בו, הינן של החלק החילוני-ליברלי שבחברה הישראלית. לכל מה שמבטא את תרבותו ‏המקורית של עם ישראל, זו שעברה במסורת בת אלפי שנים - חגי ישראל, עולם התורה המפותח והסממנים ‏היהודים הייחודיים – אין כל זכר".

"‏נראה כי לא רק שהסרטון אינו מייצג את ערכיו של חלק ניכר מהעם היושב בציון, אלא שהוא אף מביא להדרת ‏ציבורים שלמים – דתיים ולאומיים – מהיכולת לבקר במקום, ובכך מוחמצת מגמת הקמתו של המרכז. לא ‏ייתכן שאתר חשוב כזה, שמטרתו להנחיל את דמותו של חוזה המדינה, יהפוך להיות מכשיר להנדסת תודעה ‏וניסיון לא ראוי להטמיע ערכים פוסטמודרניים, שאינם מוסכמים בחברה הישראלית" כותב הח"כ.

במכתבו לחגואל מציין עוד חה"כ מעוז כי "‏הדברים הנ"ל נשלחו אל הנהלת מרכז הרצל, ובעקבותיהם התקבלה בלשכתי תשובתו של מר אורי זכי, יו"ר ‏מרכז הרצל, תשובה, שנשלחה גם אליך, ושאין לי דרך אחרת לכנותה מלבד "הנדסת תודעה". ‏מר זכי התעלם מכלל הטענות שעלו במכתבי ואשר פורטו לעיל, וניסה ליפות את המציאות ביחס לסרטון ‏ולמסרים הטמונים בו.

"‏אני פונה גם אליך בשם הציבור הדתי והמסורתי בבקשה ודרישה - לתקן את המעוות, להסיר ‏מהסרטון המדובר את הפגמים, ולהחזיר את המוזיאון להיות מקום מקובל על כלל הציבור בישראל, כפי ‏שראוי לו ולדמותו של בנימין זאב הרצל ז"ל", סיים חה"כ מעוז את מכתבו.