אביב כוכבי
אביב כוכבי צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל אביב כוכבי נשא היום (רביעי) דברים בטקס סיום קורס טיס 183 בבסיס חיל האוויר בחצרים.

כוכבי פתח בדברים להורי החיילים ואמר, "צה"ל ממוקד בפעילות המבצעית ובשיפור יכולות הלחימה, ובכלל זה הצטיידות באמצעים מתקדמים ופיתוח שיטות לחימה חדשניות, אבל רוח הלחימה הייתה ותמיד תהיה, היסוד המרכזי בכושר הלחימה של הצבא.

''לכם ההורים יש חלק מרכזי ברוח – ברוח ההתנדבות, ברוח המצוינות וברוח המחויבות. החינוך שהענקתם לבנים ולבנות הוא כוח העילוי הפרטי של כל אחד ואחת מהן, והוא כוח העילוי של צה"ל. אני מודה לכם, ורגע לפני שהבוגרים ואני נצדיע זה לזה, אני מצדיע לכם".

אחר כך פנה למסיימי הקורס. "קצינים יקרים - הפכתם ללוחמי צוות אוויר אבל בראש ובראשונה אתם קצינים. קצין זה לא דרגה, קצין זאת תכונה. קצין זה לא רק סמכות, אלא קודם כל דוגמא אישית ואישיות. קצין הוא ביטוי לערכים, למקצועיות ולממלכתיות. הפכתם לקצינים בצוות אוויר, וככאלו, אתם שייכים
מעתה לקו ההגנה הראשון של צה"ל ומדינת ישראל".

"זהו קו הגנה פעיל, אקטיבי ויוזם, אשר פועל ללא הפסקה בכל הממדים: באוויר, בים, ביבשה ובסייבר. צה"ל מסכל פיגועים בפנים הארץ ולאורך גבולותיה על בסיס יומי, ופועל להשמיד איומים בכל רחבי המזרח התיכון מסביב לשעון. דוגמה מובהקת לכך היא הפעילות המדויקת והמהירה של כוחות צה״ל, השב"כ והמשטרה בשבוע האחרון שהובילה לתפיסת המחבלים אשר ביצעו את פיגוע הטרור בשומרון. אני שולח את תנחומיי למשפחת דימנטמן ומחזק אותה, ובאותה נשימה ראוי שנזכור שמידי לילה מתבצעים עשרות מעצרים ופעילות סיכול המונעת פיגועים מסוג זה מבעוד מועד. כל פעילות כזו כרוכה במודיעין מתוחכם, ביכולות מצבעיות גבוהות וברוח נחושה של הלוחמים.

''מי צועד בטור החרישי ולוכד את הרוצחים בלב כפר פלסטיני - הלוחמים. מי פרוס לאורך הגבולות ומסכל חדירות – הלוחמים. מי חוצה שבוע אחר שבוע את גבולות המדינה וטס לתקוף אמצעי לחימה – הלוחמים'', הוסיף כוכבי.

כוכבי התייחס לשיח סביב חשיבותו של הסייבר בצבא ואמר, "בהרצליה מוצב בימים אלו שלט ענק וכתוב עליו – 'הטובים לסייבר'. לא לא, זאת טעות. המסר המגולם בשלט עמוק יותר מכפי שהוא עשוי להיראות, והוא משקף אובדן ערך ופגיעה בערכים אצל חלק מהאוכלוסייה. המסר נאמר לפעמים בהומור, לפעמים בציניות ולפעמים במעשים, והוא מחלחל ומחליש את יסודות החברה וסדר העדיפויות הדרוש לה. הטובים הם קודם כל הלוחמים.

''לסייבר יש פוטנציאל רב, והוא כנראה מכניס כסף רב, והאנשים שהולכים לשם מוכשרים, אבל הטובים – נמדדים בראש ובראשונה בנכונות שלהם בלתרום למדינה, הטובים נמדדים בנכונות שלהם לסכן את חייהם כדי להגן על אנשים אחרים. זהו הביטוי המובהק והצרוף למושג הטובים, ואל תעזו לקחת לנו אותו, ואל תעזו לשחק אותו. אל תעבירו אותו תהליכי מודרניזציה ואל תכפו להתאים אותו לרוח התקופה כביכול".

"הטובים – זהו ערך על זמני, שניצב כצוק שלא נשחק מול אופנות, מגמות ושינויים חברתיים. הטובים הם אלו שעושים משהו בשביל מישהו. משהו טוב, חשוב וערכי, ובלי לשאול מה יוצא לי מזה. מדינה שמתמודדת עם איומים רבים ובשש זירות בו זמנית, יודעת להעריך ולהוקיר קודם כל את יחידות החוד המבצעי ואת לוחמיה, ויודעת לומר בקול רם – הטובים לוחמים. מנהלי חברות ובעלי עסקים הגונים וערכיים, אשר נהנים מהביטחון שצה"ל ולוחמיו מספקים להם, הם אלו שזוכרים מי הם הטובים שצריך להוקיר ולהעריך".

"אתם הטובים אשר מתייצבים להגנת העם והמדינה. אתם הטובים שמצטרפים למערכה היומית בהגנה, למערכה השבועית להשמדת איומים בכל הזירה, ולמבצע הנרחב אחת לתקופה. בכל אלו יש לחיל האוויר תפקיד מרכזי, והוא מהווה לנו מקור כוח ועוצמה משמעותי ביותר. על מגרש המסדרים הזה עמדו פעמים רבות אנשי צוות אוויר צעירים, שנקראו מיד עם סיום הכשרתם לצאת לתקיפות מורכבות בגזרות השונות. גם אתם כאלו. מרגע זה, הקדישו את כל הקשב, הריכוז והמרץ שלכם לשיפור יכולתכם האישית ולשיפור היכולת המקצועית של הטייסת, של חיל האוויר ושל צה"ל".

"אני גאה בכם, וגם אתם רשאים להיות גאים, אך זכרו – כנפי הטייס שאתם עונדים על החזה, הן סמל לגודל האחריות שמונחת לכם מרגע זה על הכתפיים. לפני שאלו כנפי טיס, אלו כנפי ההגנה, כנפי ההגנה שאנחנו פורשים על מדינת ישראל ואזרחיה. אני מחכה לשובכם בשלום מכל אימון ומכל מבצע. אתם הטובים ואני סומך עליכם", סיכם הרמטכ"ל.

בארגון תורת לחימה מגיבים על דברי הרמטכ"ל אביב כוכבי היום (רביעי) בטקס סיום קורס טיס 183 בבסיס חיל האוויר בחצרים, במסגרתם הבהיר כי תפקידי לוחמה חשובים בעיניו יותר מתחומים כמו סייבר והיי טק.

"דברי הרמטכ"ל חשובים מאד ומהווים מצפן ערכי נכון" אמרו בארגון. "נאמנות עמוקה עד כדי חירוף נפש למען האומה ונחלתה, אחדות ישראל, קידוש שם שמים והרמת קרן ישראל - יוצאים אל הפועל בעיקר מתוך מאמץ הדרג הלוחם."

בתורת לחימה הוסיפו: "דברי הרמטכ"ל אודות חשיבות הלוחמים - מחייבים מאד בראש ובראשונה את הרמטכ"ל עצמו. במלאכת הקודש של העמדת ערך הניצחון, ההכרעה, תוך תיקון מוסר הלחימה שהתעוות והוראות הפתיחה באש שנדמה כי מתעדפות חיי אויב, ונותנות משקל למשפטנים מנותקים על גבם של הלוחמים - מול אויב רצחני."

בארגון, הפועל לשמירה על הזהות היהודית וערך הניצחון, חתמו: "ביצוע התיקון הנדרש מצד הפיקוד הבכיר - יגביר בע"ה את המוטיבציה של הנוער לצאת מהפרטיות, להתגייס לתפקידי לחימה, ולתת כתף להחזרת צה"ל להיות צבא יהודי מנצח."