מגיעים לכל מוצב
מגיעים לכל מוצב צילום: שה-לבן

מחר (שני) יצוין מלאת שבע שנים לנפילתו של רב סרן יוחאי קלנגל, ג'וחא, בן הישוב אלעזר שבגוש עציון, מירי טיל נ"ט במורדות הר דב. לזכרו יתקיים מחר 'מבצע ג'וחא' לחלוקת צ'ופרים לחיילי צה"ל.

על המבצע והבחירה דווקא במבצע זה שוחחנו עם יעקב שה-לבן, תושב רמת הגולן, המרכז את המבצע כולו.

"ג'וחא, יוחאי קלנגל ז"ל', שיום ח' שבט הוא יום השנה לנפילתו, היה מפקד פלוגה מצטיין בצבר, הוביל את הלוחמים שלו ב'שובו אחים' וב'צוק איתן'. לצד זה שהוא היה משימתי ומקצועי אחד הדברים שאיפיינו אותו היה לראות את אנשים שלו ולדאוג להם. יש אינספור סיפורים על חיילים בודדים וחיילים עם בעיות כלכליות שחוזרים הביתה ומגלים שמישהו קנה למשפחה מקרר חדש, ומסתבר שזה היה ג'וחא".

"היו אינספור דברים שהוא עשה למען האנשים שלו. אחד הסיפורים שגילו אחרי מותו, היה מנהג שהיה לו כשהוא היה עובר בפלוגה וכשהוא ראה חייל מבואס הוא נתן לו את כרטיס האשראי 'קנה לך במבה או קולה, תרים את הראש' ואם הוא ידע שיש עוד חייל שקשה לו לשלם על במבמה וקולה הוא אמר לקנות גם לו, 'שב איתו על במבה וקולה', והיה משלם על שניהם".

ממשיך שה-לבן ומספר: "כמה חודשים אחרי שהוא נפל בני הנוער במושב שלי, יונתן, שמעו שיחה של אבא של יוחאי, התרגשו מהדמות וחיפשו איך להנציח אותו וכך נולד 'מבצע ג'וחא' שהתחיל מהשנה הראשונה אחרי נפילתו והוא מתפרס מהחרמון ועד אילת וההיקפים הולכים וגדלים בכל שנה. בשנה שעברה עשינו חישוב זהיר והגענו ללמעלה מעשרים אלף חיילים שהמבצע הגיע אליהם".

ממשיך שה-לבן ומספר על מדבקות שמוצמדות לצ'ופרים שניתנים לחיילים ודרכו החיילים מתוודעים לדמותו של ג'וחא, מעבר לכך שישנם שגם ישובים עם החיילים ומספרים על דמותו. שה-לבן החל לקבל כבר לפני לא מעט ימים עדכונים על התקדמות המבצע בנקודות שונות בארץ, והעדכונים מספרים על גן ילדים מכרמיאל שחילק צ'ופרים לחיילים ביום חמישי האחרון עם שלט גדול בתחנת הרכבת. הבוקר הגיע אליו צילום מסך של חיילת שקיבלה במבה וקולה בדרכה מבאר שבע לעפולה, ודרך המדבקה התעניינה בדמותו של ג'וחא דרך גוגל והתחילה לבכות.

המטרה, הוא אומר, היא גם לעורר חיילים ומפקדים להיות ג'וחא, לשים לב לחיילים במשבר, לרומם את רוחם תוך כדי המשימות השונות. בהקשר זה הוא מספר על פריסה שקיימו מפקדים בבה"ד 1 אמש לצוערים במהלך ניווטים, וגם שם דמותו של ג'וחא הונצחה. עוד הוא מספר על השנה שעברה בה העלו רבים רצון לצ'פר רופאים ואחיות על עבודתם במחלקות הקורונה, וגם זאת כחלק מהמבצע.

המבצע כאמור אמנם מגיע לנקודת השיא מחר, יום נפילתו של גו'חא, וביום זה בתי ספר ייצאו למבצעים מאורגנים וילדי רמת הגולןם יצאו למוצבים ולבסיסים שמופו מבעוד מועד כדי להגיע לכל חייל וחייל, אך המבצע מתקיים למעשה כבר שבועיים ויותר לפני כן ונמשך עוד כמה ימים אחר כך, "כי כשמבקשים מעם ישראל לעשות דברים טובים הם לא מחכים וממשיכים גם אחר כך".

צ'ופר ופתק לזכרו
צילום: יעקב שה לבן
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו