אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

עוד צעד בדרך לסיום המגפה? מנהל המזון והתרופות האמריקאי, FDA, הודיע היום (רביעי) כי החליט להעניק אישור חירום לתרופה Paxlovid אותה פיתחה פייזר, לאחר שצוות מומחים שוכנע כי התרופה האנטי-ויראלית אכן תסייע לחולי קורונה להחלים מהר יותר.

האישור לשימוש בתרופה ניתן לחולים מעל גיל 12, השוקלים לפחות 40 ק"ג. על פי הודעת פייזר, עד לסיום השנה האזרחית הנוכחית היא תצליח לספק 180 מיליון מנות של התרופה החדשה, בעוד עד סוף שנת 2022 היא מקווה לספק 120 מיליון מנות.

ממשלת ארה"ב כבר חתמה על הסכם עם פייזר לרכישת 10 מיליון מנות של התרופה החדשה עד סוף 2022 בסכום של 5.29 מיליארד דולר.

על פי הודעת מנהל המזון והתרופות האמריקאי, התרופה Paxlovid אינה מיועדת למי שמבקש להמנע מהידבקות, וכן לא תינתן מיד לאחר חשיפה לחולה מאומת או למי שזקוק לאשפוז בבית חולים, אלא רק לחולים שאובחנו בוודאות כמי שנדבקו קורונה ונמצאים במצב אינו מצריך אשפוז בבית החולים.

מוקדם יותר החודש פרסמה פייזר תוצאות מחקר בו לקחו חלק 2246 חולי קורונה שהיו בסיכון מוגבר לאשפוז עקב מחלות רקע שונות או גיל מבוגר. בקרב אלו שקיבלו את התרופה החדשה, 8 אנשים אושפזו בסופו של דבר, בעוד בקבוצה בה קיבלו את הפלצבו אושפזו 66 בני אדם.

על פי הודעת פייזר התרופה Paxlovir תינתן במינון של שני כדורים ליום, ביחד עם תרופה נוספת בשם Ritonavir, כאשר משך הטיפול הכולל יהיה חמישה ימים.

מומחי ה-FDA ידרשו בימים הקרובים להחליט האם לאשר תרופה נוספת נגד קורונה בשם molnupiravir שהומצאה באוניברסיטת אמורי בג'ורג'יה, בשיתוף עם חברת התרופות Merck וחברת הביוטכנולוגיהRidgeback Therapeutics. יעילות התרופה הזו עומדת על 30 אחוזים בלבד.