ראש מועצת קריית ארבע אליהו ליבמן (משמאל) מבקר בחומש
ראש מועצת קריית ארבע אליהו ליבמן (משמאל) מבקר בחומש צילום: דוברות

מעל 100 רבנים יוצאים הערב (רביעי) בקריאה שלא לעקור את ישיבת חומש. כמו כן קוראים הרבנים להשתתף בצעדה שתתקיים מחר בסיום השבעה על יהודה דימנטמן הי"ד, שנרצח בדרכו מחומש לשבי שומרון.

על המכתב חתומים גדולי רבני הציונות הדתית - הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור, הרב צבי ישראל טאו, הרב יעקב אריאל, הרב חיים שטיינר יחד עם עשרות רבני ערים, ישובים וראשי ישיבות נוספים.

בראשית המכתב, מבקשים הרבנים לתמוך בפעילות הישיבה: "אנו מחזקים את ידי אנשי ישיבת חומש היקרים, ובראשם הרב אלישמע כהן שליט"א, העוסקים בלימוד תורה וישוב הארץ, בדרכו של הקדוש ר' יהודה דימנטמן הי"ד. אנו דורשים מהממשלה וכוחות הביטחון: אל תעקרו נטוע! הרצח השפל נועד לעקור את הישוב היהודי בחומש. אל תעזרו לרוצחים להגשים את מטרתם ותתנו פרס לאויבינו", כותבים הרבנים במכתב.

עוד מוסיפים הרבנים דרישה לעצור את ההרס ולהסדיר את הישיבה. "עצרו את ההוראה לגדוע את הישיבה בחומש! יש להסדיר בהקדם את הישיבה בחומש ולאפשר גישה בטוחה למקום. אנו קוראים לציבור הרחב לתמוך ולחזק את ישיבת חומש ת"ו, מי בגופו מי בממונו. חזק ונתחזק בעד עמנו וערי אלוקינו", נכתב במכתב.

צילום: חומש
צילום: חומש

מכתב זה מצטרף למכתב נוסף שיצא השבוע מארגון 'רבני תורת הארץ הטובה' שבו קראו הרבנים החברים בארגון לתמוך בישיבה, לבוא לצעדה ולמחות על הרצון להרס המקום.

מוקדם יותר היום נעצר ראש ישיבת חומש, הרב אלישמע הכהן, בכניסה לירושלים. הרב אלישמע נעצר במחסום חיזמא בחשד להפרת חוק ההתנתקות אך שוחרר לאחר התערבותו של ראש מועצת שומרון, יוסי דגן. מעצר זה מצטרף למידע שהגיע לישיבה לפיו מיד בתום השבעה מתכוונת הממשלה להרוס את חומש ולהציב פלוגת מג"ב במקום על מנת למנוע את חזרתם של התלמידים ליישוב ולישיבה.

גנץ בבית משפחת דימנטמן
גנץ בבית משפחת דימנטמן צילום: ברלה קרומבי

שר הביטחון בני גנץ הגיע היום (רביעי) לנחם את משפחתו של יהודה דימנטמן הי"ד שנרצח בפיגוע ירי בסוף השבוע שעבר בעת שירד מחומש לביתו בשבי שומרון.

בני המשפחה סיפרו לשר גנץ על הקשר של יהודה לחומש וביקשו ממנו לוודא שלא יהרסו את הישיבה אלא יסדירו אותה ויאפשרו לתלמידים להמשיך ללמוד בה תורה, כפי שרצה יהודה.

שר הבטחון אמר למשפחה: "תודה לכם המשפחה, אתיה והאחים, על דרך חיים ועל מסירות נפש. מה שחשוב לנו זו דרך החיים של עשיה של נתינה, של ערבות הדדית, ושתרבה אחדות בעם ישראל ומדינת ישראל, אנחנו כל הזמן נפעל לביטחון ולשלום ובעיקר לשלום בינינו".

הרב מרדכי דימנטמן, אביו של יהודה הי"ד, אמר לשר הבטחון: "המוטו שלנו היה חינוך לערכים. הנחמה האמיתית שלנו שיסדירו את הישיבה בחומש. יש לנו צוואה שנחתמה בדם, ואם חס וחלילה זה לא יקרה, דמו של יהודה נשפך לריק. הישיבה קיימת כבר 15 שנה, עם רצון טוב ניתן להסדיר את הישיבה. זו בקשתנו וזו נחמתנו.

"האמא של המחבל שהתגאתה בכך שבנה רצח יהודי תשמח על כך שפינו והרסו את הישיבה בחומש. לדעתנו אתה האיש שבמשמרת שלו אנחנו לא רוצים שיהיו ביזיונות, אתה האיש שיכול לתת לנו את הנחמה האמיתית", הוסיף האב השכול.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר לשר גנץ: "אדוני שר הבטחון, אני מבקש שתעביר את הזעקה של המשפחה הזו, שאפשר רק להשתאות מכוחות הנפש שלה. אסור להרוס את ישיבת חומש, המשמעות של זה תהיה מתן פרס לטרור, זה בידיים שלך".

חבריו של יהודה דימנטמן הי"ד מישיבת חומש יצאו במבצע חיזוק לישיבת חומש. "זו התשובה שלנו לרצח של יהודה". לתרומות לישיבת חומש לחצו כאן