הרב אייל הראל
הרב אייל הראל צילום: בנימין קוסובסקי


כמה מילים על עצמך...

שמי אייל הראל, אני במקור מנתניה ושם למדתי גם בישיבה התיכונית. לאחר התיכון, למדתי בישיבת ההסדר קרני שומרון, בראשות הרב הבר והרב קורצוויל. הישיבה השפיעה מאוד על חיי כבוגר, על חשיבותם של חיי תורה, מתוך לימוד התורה.

של "נשיאה בעול"- עם כלל עם ישראל. ועד היום אני מתייעץ עם רבני הישיבה ועם רב היישוב הרב הלוי בעניינים הלכתיים וחינוכיים והם תומכים ומלווים את הישיבה מהקמתה ועד עכשיו.

ישיבת "הליכות עולם" נעים להכיר

ישיבת "הליכות עולם" שוכנת ביישוב "קרני שומרון", כ- 15 ק"מ מכפר סבא. אי של רוגע וכר גידול מצויין לצמיחתם של הילדים. אנשי קרני שומרון היקרים מקבלים את הילדים בשמחה ואהבה. הישיבה הוקמה ע"י ראשי ישיבת ההסדר, רבנים ואנשים מהיישוב שרצו לתת מענה קרוב לביקוש הולך וגדל, של ילדים שחיפשו מענה תורני משמעותי, באווירה משפחתית בלי לוותר על לימודי תיכון ברמה גבוהה.
הישיבה מפוקחת על ידי "עליית הנוער" ומסבסדת תלמידים רבים. בשנים האחרונות נהנית הישיבה מסיוע משמעותי של הסעות חינם כמעט לכל רחבי הארץ.

מה מייחד את ישיבתכם?

בשמחה רבה אני רואה כיצד הביקוש לישיבות תורניות בארץ כולה הולך וגדל. אנו משתדלים למצוא את האיזון הנכון בין לימודי קודש ברמה גבוהה ובין לימודי תיכון ברמה טובה מאד, והכל מתוך אוירה משפחתית וקשר טוב.

לפרטים והרשמה לישיבה לחצו כאן

איך עובד אצלכם בישיבה השילוב בין לימודי קודש ולימודי תיכון?

כמובן בראש ובראשונה אנחנו רואים בלימודי הקודש את עיקר היום. ולכן הרמי"ם פותחים את הבוקר עם כיתתם בשיעורי עיון. ולאחריו סדר ישיבתי. בד"כ הבוקר מוקדש להמשך לימודי קודש. גם בצהרים יש לימודי גמרא- הפעם בקיאות, שיעור וסדר. ללימודי התיכון יש מקום חשוב, מוקצבים להם שעות בהתאם לצורך, ישנם קבוצות לפי יחידות מתמט' ואנגלית (רבים מהתלמידים ניגשים ל-5 יח"ל), מגמות מגוונות: ארץ ישראל, ערבית, פיסיקיה, ביולוגיה, מחשבים, וכו'.

יש בישיבה מענה לתלמידים מצטיינים?

אנחנו משתדלים לתת בישיבה מענה מקדם ומעשיר, הן לתלמידים מצטיינים בקודש ובחול, והן לתלמידים המצטיינים בכישרונות שונים וחברתיים.

בזמן הלימודים- יש תוכנית למתקדמים בגמרא, המכינים דף סוגיות בעצמם ומתקדמים עם הרב מעבר. אנו מאפשרים לתלמידים מסוימים להתקדם בעצמם בלימוד הבקיאות בקצב מהיר יותר המתאים לכישוריהם. גם בלימודי חול הישיבה מאפשרת מקסימום יחידות וניתן להוסיף מגמות.

לאחר שעות הלימודים- חוגי העשרה בקודש אמונה-הרב קוק, הלכה, בנוסף לדף יומי, רמב"ם יומי, מבצע סיני, "הדור קיבלוה", "יגדיל תורה" ועוד ועוד.

בנוסף, מוסיקה- הרכב מוסיקלי של הישיבה, חוג קרב מגע, בריכה, חדר כושר, משחקי חשיבה, ועיתון בהוצאת התלמידים. לאחרונה התחלנו בחוג כתיבה יוצרת.

המבחן המסורתי בערב יום כיפור
המבחן המסורתי בערב יום כיפור צילום: בנימין קוסובסקי

מה היחס בין תלמידי הישיבה?

אני חושב שהחלק אולי הכי משמעותי בישיבה היא האווירה המשפחתית המגבשת. החברה פה נפלאים. אוהבים אחד את השני, עוזרים אחד לשני בלי הבדלי שכבות וכיתות. מחמם את הלב לראות את השמינסטים דואגים לחמשושים (הרבה מעבר לחברותות הקבועות בין השכבות) ואת הבוגרים באים לבקר בישיבה. זו הסיבה שיש רק כיתה אחת בכל שכבה. גם הצוות משפחתי, זכינו ב"ה במדריכים נפלאים בניצוח מנהל הפנימיה, ברמי"ם שקרובים לתלמידים ומשקיעים בהם לילות כימים ובצוות עוטף.

יש בישיבה שלכם פעילויות תוכן ופנאי גם לאחר שעות הלימודים?

הלימודים מסתיימים בשעות הערב. לאחר הלימודים, יש תלמידים שנשארים בבית המדרש עד שעות מאוחרות, יש שבוחרים לנוח, או להיות עם החברים בחדר. אפשר לשחק במגרשים ובמתקני הספורט, יש שיעורי בית, פעולות מדריכים, התנדבויות וכמובן החוגים השונים.

וכמובן לא דיברנו על השבתות והחגים שהתלמידים לא רוצים לוותר עליהם! מידי כ- שלושה שבועות, יש בישיבה שבת. השבתות באווירה מרוממת וכוללות עונגי שבת בבתי הרמים, שירה, ריקודים, לימוד תורה כמובן ואורחים. אנחנו בישיבה גם ביוה"כ, פורים ושבועות ואלו בהחלט ימי שיא במהלך השנה.

מהו הדבר שהכי משמח אותך שיש בישיבה?

האווירה הטובה שיש בישיבה. וכשאתה נכנס לבית המדרש בשעות הלילה ופוגש חבר'ה שחשקה נפשם בתורה זה משמח מאד.

איזה תכונה או ערך הכי חשוב לך שתלמידךָ יסגלו לעצמם בישיבה ולהמשך החיים?
ראיית הטוב, הכרת הטוב, ודרך ארץ שקדמה לתורה.

לפרטים והרשמה לישיבה לחצו כאן

האם נותנים מקום לאחריות של התלמידים?

בוודאי, האחריות שהתלמידים לוקחים על עצמם, היא חלק חשוב מבניית האישיות שלהם. לתלמידים יש חלק חשוב בעיצוב פני הישיבה. החל מדברים יומיומים כמו אחריות על ניקיון החדר, גבאות, ספרנות ואפילו נטיעה וגידול של עצי פרי (ואכילת הפירות :)). עבור דרך יוזמות של תלמידים ל'חבורות' (=קבוצות לימוד) שהם מעבירים לחבריהם.

הכנת טיולים, יוזמות התנדבות, ימי 'שיא', מבצעי פורים ובראשם מבצע שמינית שהם כשלושה ימים גדושים של פעיליות מגוונות, שיחות, התנדבות ומפגש עם אוכלוסיות שונות - חוויה כלל ישראלית לכלל הישיבה. לאחרונה שני תלמידי הישיבה בנו מיוזמתם ארון קודש חדש לבית המדרש, ועכשיו בונים ספרייה. התלמידים באמת מרגישים שהישיבה היא הבית ויש להם יכולת להשפיע, לבנות וליצור.

התלמידים והישיבה פעילים ומשפיעים גם מחוץ לכותלי הישיבה?

תלמידים רבים מדריכים בסניפים בתנועות הנוער השונות, ב"נופשון שומרון"- עם ילדים מיוחדים או יוצאים להתנדב במגוון תחומים. גם הישיבה יוצאת לפרויקטים כמו "כפר נחמן", בניית סוכות, מבצע שמינית ועוד. התרגשתי מאוד השנה לקבל מכתב תודה מתושבי כפר סבא, על האווירה הטובה והשמחה הגדולה שהשרו שם תלמידי הישיבה בשמחת תורה אחרון. נסיעת תלמידי הישיבה בשמחת תורה למקומות שונים בארץ היא מסורת שנתית נפלאה - בניצוח השמינית.

לאיזה מסלולים פונים הבוגרים שלכם?

הרוב המוחלט של התלמידים ממשיכים בישיבות גבוהות ובישיבות הסדר. בודדים הולכים למכינות או לצבא.

שמחת בית השואבה בישיבת בנ"ע הליכות עולם
שמחת בית השואבה בישיבת בנ"ע הליכות עולם צילום: נתנאל לוי

מהו החלום שלך ביחס לישיבה?

טוב לראות בוגרי שמינית ולזכור כמה היו קטנים בחמישית ואיזה תהליך צמיחה משמעותי עברו במהלך השנים. מתפלל שנמשיך להיות ישיבה משפחתית ומגובשת המצמיחה בוגרים בעלי חזון ועשייה בדרך התורה, העם והארץ.

לסיום, אולי תוכל לתת עצה לבָּחוּר שמתלבט לאיזו ישיבה ילך בשנה הבאה, מה הכי חשוב שידע?

בהצלחה בכיתה ח, בניצול הזמן להתקדמות ולצמיחה עוד השנה. אכן החלטה חשובה עומדת על הפרק, ועליך להכיר תחילה את עצמך, מה אתה באמת מחפש. כדאי לחשוב טוב:
• האם תרצה לשהות מחוץ לבית בפנימייה, באווירה ישיבתית יחד עם החברים גם בערבים, או שאתה מעדיף להגיע הביתה אחר סיום הלימודים?
• האם תרצה מקום שבו יש השקעה רבה בלימוד תורה? איזה מקום צריכים לתפוס לימודי התיכון?
• יש יתרון בישיבות קטנות מבחינת המשפחתיות שכולם מכירים אחד את השני. מאידך ישיבה גדולה יכולה לאפשר יותר גוון חברתי.
• והכי חשוב: איפה אוכל להתקדם ולהוציא את כוחותי אל הפועל?
• בנוסף אני מאמין שצריך לתת מקום להרגשת הלב. לבוא אל המקום, ולהרגיש אותו. האם זה עושה לי טוב בלב להיות שם? האם השהות שם גורמת לי לשמחה ולרוגע?

בהצלחה רבה בהחלטות החשובות, יהי רצון שה' ייתן בכם את החכמה לבחור בחירות נכונות!

לפרטים והרשמה לישיבה לחצו כאן