יוסי כהן, המעצבים והמדליה
יוסי כהן, המעצבים והמדליה צילום: אבנר אברהם

מדלייה ייחודית על מבצע ארכיון הגרעין האיראני הוענקה ליוסי כהן, ראש המוסד בזמן הפעולה. זאת כחלק מפרויקט מקיף להפקת מדליות המתארות בתוכן מבצעי מוסד גדולים.

מאחורי 'מיזם מדליות המבצעים הגדולים' עומדים איש המוסד לשעבר, אבנר אברהם, יחד עם האמן הרב תחומי והמעצב רועי שגב. עד כה הפיקו השניים 8 מדליות שונות, ביניהן: מבצע פינאלה ללכידתו של אייכמן, מבצע אנטבה המציג את חלקו של המוסד בפעולה, מבצע אחים להעלאת יהודי אתיופיה, מבצע אופרה להשמדת הכור הגרעיני העיראקי ועוד.

אבנר אברהם מזכיר כי "בשנת 2018 הוציא לפועל המוסד הישראלי למודיעין ותפקידים מיוחדים את אחד המבצעים הגדולים, המורכבים והמוצלחים בתולדותיו, מבצע הבאת ארכיון הגרעין האיראני".

"משנת 1999 ישראל טוענת כי איראן מנהלת פרוייקט צבאי-גרעיני סודי לפיתוח פצצת אטום. כמו כן מנוהל באיראן פרויקט טילים בליסטיים מותאמים לשיגור הפצצה. כל זאת תוך הטעיה, מרמה, שקר וזיוף אל מול הקהילה הבינלאומית והפרה בוטה של חתימתם על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (הסכם JCPOA)".

אברהם מוסיף ומציין כי "בכדי להסתיר את הפרויקט לפיתוח הפצצה, 'פרוייקט עמאד', מגורמי הפיקוח הבינלאומיים, הועבר הארכיון לאתר סודי בטהרן. שותפי סוד למיקום החדש היו מעט מאוד אנשים בתוך פרויקט הגרעין ובמשמרות המהפכה. בשנת 2016 גילה המוסד את עובדת העברת הארכיון למתקן הסודי בטהרן. לאחר אסוף מודיעין ממוקד, הכנת דרך פעולה, כלים ואימון הלוחמים, ביום ה-31 בינואר 2018 חדרו סוכני המוסד למתקן ובתוך מספר שעות, עם כלים מיוחדים, פרצו לחלק הקריטי מתוך 32 כספות במתקן והבריחו ארצה במבצע נועז ומסוכן כחצי טון מסמכים ותקליטורים".

בדבריו מזכיר אברהם את השלכות המבצע בזירה המדינית-בינלאומית: "כשבוע אחר מסיבת העיתונאים בה חשף ראש הממשלה, נתניהו, את דבר המבצע ותכולתו הנפיצה, הודיע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין, ובעקבותיו מדינות הברית באירופה".

עוד מזכיר אבנר אברהם כי "ד"ר מוחסין פחריזאדה, שעמד בראש הפרויקט, חוסל בטהרן בנובמבר 2020 במבצע טכני מתקדם המיוחס למוסד".

"מדליית "מבצע הברחת ארכיון האטום האיראני" היא הוקרה לראש המוסד, יוסי כהן, ללוחמים המבצעים ולראש הממשלה בנימין נתניהו, העומדים מאחורי ההישג שהביא לדחיית פיתוח הפצצה וחשיפת פרצופם הנכלולי של מנהיגי איראן", חותם אברהם.

המדליה
המדליה צילום: אבנר אברהם

גב המדליה
צילום: אבנר אברהם