יהודים בהר הבית
יהודים בהר הבית צילום: מינהלת הר הבית

עקיבא אריאל, ראש צוות קשרי הציבור בארגון "בידינו - למען הר הבית" המקדם את נושא הר הבית בקרב החברה הישראלית, עתר אתמול (רביעי) באמצעות משרד עורכי הדין ארבוס-קדם-צור לבג"צ בדרישה להוציא צו על-תנאי למשטרת ירושלים אשר הגבילה את כניסתו להר הבית ללא זכות שימוע כדין וכנדרש.

תחילת האירוע בלפני כחודש, אז עלה עקיבא כחלק מקבוצה של אנשי "בידינו" אשר כללה את מנכ"ל הארגון תום ניסני ושתי פעילות נוספות: יהודית בוצ'קו ומילכה נחום.

במהלך עלייתם הניפו את תמונתו של אלי קיי ז"ל אשר נרצח כמה ימים קודם לכן בסמוך להר הבית, וכן קראו לגרש את הווקף מהר הבית לאור קשריו שפורסמו בתקשורת לכאורה עם חמאס ועם מבצע הרצח, המחבל פאדי אבו-שח'ידם.

לאחר מחאתם עוכבו הארבעה עם-יציאתם מהר הבית כאשר שלושה מהעולים כולל עקיבא אריאל נתבקשו בעלייתם הבאה להר הבית לקיים שיחה בכניסה אליו, ולאחר מכן יוכלו לעלות להר. מספר ימים לאחר מכן חזרו בהם במשטרה ודרשו מעקיבא ומכל שאר המעוכבים לקיים שימוע שלאחריו "תתקבל החלטה בעניינם".

אלא שמזה שנים שבמשטרת מחוז ירושלים לא מקיימים שימוע לאזרחים אשר מורחקים מהר הבית, כאשר במקרים רבים מאוד אזרחים הורחקו מכוח צו שניתן ללא שימוע כדין על כלל-חלקיו, ולעיתים אף ללא צו, ועלייתם נמנעה בכוח בעת הגעתם להר הבית.

בעקבות הפעילות המשפטית בשנה החולפת של האגף המשפטי בארגון "בידינו" - המשטרה נאלצה לזמן לשימועים אזרחים שדרשו זאת, אך בימים האחרונים השיבו במשטרה לעורכי הדין יהודה לוזון ושרי הדר אשר ביקשו לקבל לידם את "מלוא המסמכים הנמצאים בידי לשכת מפקד מחוז ירושלים בבסיס הטענות כלפי מרשנו" כי "אין בידינו להיעתר לבקשה" ומחלק מהבקשות הנוספות לקבלת חומרים התעלמו.

לאחת מבקשות המידע של עו"ד כן השיב מפקד מרחב דוד במשטרת ירושלים כי "בתאריך 26.11 נעצרו על-ידי משטרת מחוז ירושלים שלושה חשודים בגין תליית שלט הנושא את תמונתו של המחבל לצד הכיתוב "התנועה האסלאמית חמאס" בשטח הר הבית ... הם הורחקו מהעיר העתיקה ונפתח נגדם הליך פלילי", כאשר משאר הבקשות כאמור, סרב או התעלם.

בעתירה שהוגשה טוענים עורכי-הדין: "תחת קיום הליך מנהלי תקין בעניינו של המשיב, תוך העמדה בפני העותר את מלוא החומר העומד בבסיס החלטתו והחומר שהתבקש על ידו, תוך פירוט בפני העותר באופן מלא את ההחלטה הנשקלת בעניינו, מבקש המשיב לקיים לעותר הליך שימוע פגום, מבלי לאפשר לעותר למצות את זכויותיו", וכן הדגישו כי "אי מתן המסמכים המבוקשים על ידי העותר, פוגע פגיעה אנושה באפשרות של העותר להעלות בפני המשיב את טענותיו במסגרת השימוע, ופוגע באפשרות של העותר לבסס את הטענות כלפי המשיב לאכיפה בררנית ושרירותית של המשיב".

בעתירה מבקשים עורכי-הדין מבית-המשפט לבטל את החלטת מפקד מרחב דוד במשטרה לדחות את בקשת העיון בחומרים המקדימים לשימוע, וכן לבטל את הגבלת כניסתו של העותר להר הבית אשר נמשכת למעשה מיום 29.11 ללא הגבלת זמן בצו דרקוני.

בנוסף לעקיבא אריאל, שתי הפעילות הנוספות, מילכה נחום ויהודית בוצ'קו הורחקו מהר הבית ללא זכות לשימוע כלל למשך כחודשיים בצו ממפקד מחוז ירושלים, וכן מנכ"ל הארגון תום ניסני אשר אף הוא ממתין לקיום שימוע בעניינו ואף במקרה שלו מסרבים במשטרת ישראל להעביר לעורך דינו, עו"ד אביעד ויסולי, את החומרים אשר ביקש לעיין בהם.

תום ניסני, מנכ"ל "בידינו למען הר הבית" מסר: "על המשטרה לנהוג כדין ולהפסיק להרחיק עולי להר הבית בשרירותיות ובניגוד לחוק. עד לפני כמה שנים, כשלא היינו בתמונה, במשטרת ירושלים עשו מה שבא להם כלפי העולים להר הבית. בטוב או ברע - בסופו של דבר יבינו כי עולי הר הבית דורשים את זכויותיהם כמו כל אזרח ישראלי אחר. אנחנו נהיה חומת המגן המשפטית של העולים להר הבית".

פעיל ''בידינו'' עקיבא אריאל: "מטרת העתירה לעצור את מסע הרדיפה של משטרת ישראל נגד יהודים שמבקשים לעלות להר הבית. לא ייתכן שמשטרת ישראל תתנהל בניגוד לנהלים שהיא עצמה קבעה בנוגע להרחקה מהר הבית בזמן שהמשטרה עצמה דורשת מעולי הר הבית לקיים נהלים שפוגעים בזכויותיהם".

מעו"ד אריה ארבוס ויהודה לוזון ממשרד ארבוס קדם צור שהגישו את העתירה: "הפגיעה בזכויות המבקרים בהר הבית אינה עוצרת בשערי הר הבית, והיא ממשיכה גם בהתנהלות הדיונית כלפי מרשנו. כל רשות אחרת הייתה מעמידה בפני מרשנו את המסמכים שהתבקשו על ידו באופן מיידי, כחלק מהתנהלות תקינה של רשות מנהלית כמתחייב על פי הדין והפסיקה, אולם נראה שמשטרת מרחב דוד רואה את הוראות הדין כהמלצה בלתי מחייבת כאשר כל האמצעים כשרים לפגיעה בעולים להר הבית. אנו תקווה כי בית המשפט העליון יבהיר למשטרת מרחב דוד כי זכויות צריך לכבד, גם כשמדובר בזכויות העולים להר הבית".