גיבורי הסרט 'הביתה!'
גיבורי הסרט 'הביתה!' צילום: Netflix

כנראה שאם 'הביתה!', סרט האנימציה החדש של נטפליקס, היה צריך להתמודד בתחרות מקוריות הוא לא היה זוכה בה במקום הראשון. למעשה, גם לא במקום השני או השלישי, וסיכוי גדול שהוא היה נשלח הביתה עוד לפני תחילת התחרות בלי אפילו מדליית השתתפות.

את עלילת הסרט אפשר לתקצר לשתי המילים 'כמו מדגסקר' ואם רוצים ללכת על הגרסה הארוכה בת השלוש מילים אז 'ממש כמו מדגסקר'. נכון, יש כמה הבדלים טכניים וניואנסים קטנים, אבל בסופו של דבר מדובר בסרט מסע על כמה חיות מצוירות שבורחות מגן החיות כדי להגיע אל 'הטבע', אחד מהם הוא 'מלך' גן החיות',שניים מהם מתאהבים בסוף ואצטרה אצטרה. כן, זה עד כדי כך דומה.

ועדיין, זה לא מונע מ'הביתה!' (Back to the Outback) להיות סרט קסום שמומלץ לכל הורה שמחפש רעיון לערב סרט משפחתי עם הילדים, וההוכחה הכי טובה היא שמדובר בסרט אנימציה, פשטני למדי, שמככב ברשימת עשרת התכנים הנצפים ביותר ב64 מדינות, כולל אוסטרליה (בה מתרחשת עלילת הסרט), ארצות הברית, וכמובן – ישראל.

אז מה סוד הקסם שלו? התשובה הראשונה היא ש'מדגסקר' זה תמיד טוב, ושאם במאי כלשהו (קלייר נייט והארי קריפס במקרה הזה) רוצה להגיש לילדים שלנו את אותה הגברת בשינוי האדרת אני מוכן לחתום על זה בכל יום בשבוע. זה בטח יותר טוב מכמה סרטי ילדים אחרים שהוליווד ניפקה לאחרונה.

ההבדל העיקרי בין 'הביתה!' לבין 'מדגסקר', והוא גם זה שעליו יושב המסר המרכזי של הסרט, הוא הבחירה של החיות. במקום לבחור באריה, הזברה או הפינגווינים החמודים, נייט וקריפס בחרו להתמקד דווקא בצד האפל של גן החיות – כלוב הזוחלים, ולהציג לילדים את היחס איתו נאלצים להתמודד אלו שהחברה דחתה אותם.

וזה מביא אותנו לתשובה השנייה, והיא ש'הביתה!' הוא אמנם לא סרט גדול או מקורי במיוחד, אבל הוא מצליח לשזור בצורה מעוררת התפעלות בין מסרים חברתיים נוקבים על היחס שלנו לאחר ולשונה, הומור עצמי מפוקח שצוחק על קלישאות הז'אנר, קריצות להורים, פסקול מקסים ובעיקר המון המון תמימות וחן מהסוג שכמעט וכבר לא רואים היום.

סרט שלא רק יעביר לילדים שלכם שעה ו24 דקות של כיף, אלא שמשפטים ותובנות מתוכו (אם זה על יופי פנימי ואם זה על מקומנו בעולם) ילוו אותם גם בימים שאחריו.