קובי אלירז
קובי אלירזצילום: טובי שריד

גם למצדדי תוכנית ההתנתקות, הסיבה המרכזית והמוטיבציה הגדולה היתה לצאת מעזה, שם היתה לשיטתם אי הצדקה לישיבתנו ולמחיר שנדרשנו לשלם.

ההתנתקות בצפון השומרון הייתה שונה ורק ביטאה סוג של מחווה תבוסתנית מול הערבים והעולם. בפועל היא גם לא השיגה דבר. היא בעיקר עודדה את הפלסטינים להבין שיש תקווה למשנתם שאין ליהודים זכות קיום ריבוני בארץ ישראל. שעל ועוד שעל הם יגיעו לשם.

כיום לאחר ההבנה של תוצאות ההתנתקות, האביב הערבי, המדיניות של ארה״ב במזה״ת, הנסיגה מאפגניסטן ועוד, ברור לרוב שהשליטה בשטח היא חיונית ונצרכת. ההשתלטות הפלסטינית החד צדדית על מרחבי השטח והפיכת הישובים הישראלים לקנטונים מוקפים מתרחשת למול עיננו הפקוחות. מאידך, ההבנה שאי אפשר לנטוש את השטח החיוני בגב ההר מובנת לרוב מוחלט של עם ישראל וגם לקברניטיו.

אין אפשרות לסגת ולתת לפלסטינים את השטח שאליו ישובו מיליוני פליטים ומהגרים. מדינת ישראל במצב כזה לא תוכל להתקיים.

מרחבי גב ההר הם ערש התרבות, ההיסטוריה, המורשת שלנו ובעיקר באזור זה עוצבה דמותנו הנצחית. אין ביטחון ללא התיישבות, הם תמיד הלכו יד ביד. הניסיונות להפריד ביניהם נובעות מתפיסות שאינן מבינות את המוטיבציה והיכולת המוסרית של צבא להגן על עמו. היום הן גם מובילות להזיה לפיה כח בינ״ל יוכל וירצה להגן עלינו.

חומש יושבת בנקודה אסטרטגית ששולטת על צפון השפלה, מנתניה ועד חיפה, את הארובות של חדרה רואים מחומש גם ביום ללא ראות. אין סיבה אמיתית לא לשוב ולתקן את התבוסתנות ההיא של שרון. תבוסתנות שהוכיחה לערבים שרק הטרור והרצח משתלמים. אין סיבה אמיתית לא לחזור לחומש ולהחזיר את הביטחון לצפון השומרון הנטוש. חומש נמצאת בשטח C שנמצא באחריותנו המלאה.

גם אם נתחיל רק בהכשרת הישיבה הקיימת במקום, זו התחלה חשובה וראויה. בחומש יש די אדמות מדינה זמינות גם לישיבה וגם לישוב עתידי.

זה העיתוי לבצע זאת.

ממשלה שמעבירה את חוק החשמל במתכונתו הנוכחית שנותנת גושפנקה להשתלטות הערבית על הנגב והגליל לא יכולה מוסרית למנוע את פיתוח ההתיישבות היהודית והאסטרטגית בהר.