תופסים מחסה בעת מטח ירי לעבר אשקלון
תופסים מחסה בעת מטח ירי לעבר אשקלון צילום: אדי ישראל, פלאש 90

ועדת התקציב של האו''ם אישר תקציב לוועדת החקירה של מועצת זכויות האדם שהוקמה בהחלטה בז׳נבה בעקבות מבצע ״שומר החומות״.

באופן חסר תקדים לא נקבע מועד לסיום פעילות ועדת החקירה. כמו כן, ההחלטה על הקמת הוועדה שאמורה לחקור ״פשעים״ שהתקיימו במהלך המבצע מתמקדת רק בישראל ולא מוזכרים בה כלל פשעי המלחמה של חמאס ו-4000 הרקטות שנורו מעזה לעבר אזרחי ישראל במהלך המבצע.

בתגובה לכך, משלחת ישראל לאו״ם הציגה בוועדה את התנגדותה ונימקה מדוע אין לאשר תקציב או משאבים שמיועדים לוועדה זו.

ארצות הברית הצטרפה לעמדת ישראל יחד עם הונגריה ומספר מדינות נוספות, ועשרות נוספות נמנעו, אולם הרוב האוטומטי של המדינות הבלתי מזוהות והקבוצה הערבית הביא לאישור ההצעה.

שגריר ישראל באו״ם גלעד ארדן אמר בתגובה להצבעה: ״וועדת החקירה עליה החליטה מועצת זכויות האדם רקובה מן היסוד ונגועה בהטייה וצביעות. לא רק שהיא מתעלמת מפשעי המלחמה של חמאס ובוחרת להתמקד רק בישראל, אלא שהיא ועדה ללא מועד סיום שנועדה לרדוף את ישראל באופן קבוע ותקציבה יחודש בכל שנה על חשבון דאגה אמיתית לזכויות אדם. האו״ם ירד הלילה לשפל חדש ואישר תקציב לוועדה בזויה ומוטה וישראל שבאמת מגינה על זכויות אדם, לא תשתף פעולה עם ועדה כזו.״

רשימת המדינות שנמנעו: אוסטרליה, קנדה, אוסטריה, גרמניה, איטליה, בולגריה, קרואטיה, צ׳כיה, ליטא, הולנד, סלובקיה, סלובניה, אלבניה, ברזיל, בורונדי, הרפובליקה המרכז אפריקאית, קולומביה, אקוודור, גואטמלה, האיטי, הונדורס, הודו, מדגסקר, מונטנגרו, צפון מקדוניה, קוריאה, רואנדה, איי שלמה, פיג׳י, טונגה, אוקראינה, בריטניה, אורוגוואי, זמביה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו