דניאלה וייס
דניאלה וייס צילום: ערוץ 7

דניאלה וייס, מראשי תנועת 'נחלה' מתייחסת בראיון לערוץ 7 להרס בחומש שעות לאחר צעדת הענק שהתקיימה ביום חמישי ולסוגיית אביתר.

בראשית הדברים מדגישה וייס כי הישיבה בחומש לא נהרסה ונותרו במקום בחורי הישיבה לצד שש משפחות ותומכים ומסייעים מתנועת נחלה. "אני מקווה שזה יישאר. זה המשלט האיתן ביותר בכל השטח העצום הזה של שני מיליון דונם בין שבי שומרון שכם ועד ג'נין. הישיבה חוצה את המרחב הזה בנוכחות, בנסיעה שם ובכך שהצבא מהדק את הקשר בין ביטחון והתיישבות".

"מה שעשתה הצעדה ביום חמישי הוא המחשה בצורה יוצאת דופן בעצמתה של הרצון של ציבור ענק שלא לוותר על שום נקודה בארץ ישראל ובוודאי שאין להעלות על הדעת לזנוח חבל ארץ שלם. זו הייתה גם הבעת הערכה לבחורים וגם הקשר בין עם ארץ ותורה".

בדבריה מציינת וייס כי ישנם מי שלועג ומזלזל באפשרות שמההיאחזות במקום יקום ישוב, אך "למדנו שכשהתעקשנו על נקודה שלא נראתה הגיונית ואפשרית זכינו לפרוץ דרכים, גם בפועל וגם בהתיישבות, הרחבנו אופקים. ממשהו קטן אחריתו ישגה מאוד", היא נזכרת בהצלחות ההתעקשות ההתיישבותית בעבר.

"אני יכולה בחמת זעם להתנפל על כוחות ההרס ואני עושה זאת אבל אני גם רוצה להראות את האור שעל ההר. האופטימיות שלי והמסלול הציוני אינם מונעים ממני לומר דברי ביקורת חריפים ביותר על ראש הממשלה בנט ועל כלל המשפחה שפגעה", היא אומרת ומציינת כי בעוד הטענה היא שנהרסו רק מבנים חדשים ולא וותיקים, בפועל תוך כדי ההרס נהרסו גם מבנים וותיקים.

על מיכלי המים שנהרסו היא מציינת כי הסיפור אמנם יצר תהודה רבה, אך התברר שאכן זו הייתה תקלה והצבא תיקן והחזיר למקום מיכלים חדשים. "זה סוג של הסכמה לנוכחות", היא אומרת.

כשהיא מבקשת להיתפס בנקודות האור של סוף השבוע שעבר היא אומרת: "צעדנו שם והקב"ה העמיד אותנו במבחן הגשם עם מטר סוחף. נעמדו משפחות עם ילדים וביקשו שאצלם אותם רטובים, אווירה של ציונות, אמירה שהעלייה לא תפחיד אותנו, המרחק לא יפחיד אותנו והגשם לא יפחיד אותנו. אווירת הרוממות הגיעה עד החלונות הגבוהים. אני לא תמימה ויודעת שאחרי אירועים גדולים לפעמים חוטפים מכות, ואכן זה היה מכות קשות ומזעזעות כשהוציאו תינוקות מהאוהלים והמבנים, אבל בשיחה הזו אני רוצה להיאחז בזיזים ובבליטות כי כשיש כמה בליטות יש במה להיאחז. המקום הזה, חומש, חשוב כל כך, עד שאני וחבריי נאחזים בבליטות הללו שבקיר הטיפוס".

עם זאת ממשיכה וייס ומבקרת את החלטת ההרס: "זו ממש בושה וחרפה. קיוויתי שלבנט ולממשלה יש מספיק היגיון בריא להבין שבממשלה הגרועה הזו שהם הקימו, שמתבססת על ערבים ושמאל קיצוני, הם ישכילו לפחות לשמור על איזון כלשהו ובלמים. זה היגיון בסיסי. לא על זה חלמתי ולא על זה הצבעתי. הצבעתי לבצלאל כי אני מזדהה עם הקו האידיאולוגי שלו, אבל ברגע שנוצרה הממשלה הגרועה הזו אמרתי שלפחות שיפעילו את ההיגיון האלמנטארי והבריא וישמרו על איזון, אבל הם נכשלים פעם אחר פעם. הולכים לקראת השמאל ואת הימין כותשים".

עוד אנחנו מבקשים מדניאלה וייס בשורות סביב הישוב אביתר. זאת מאחר וממש לפני חודשיים הכריזה בראיון לערוץ 7 כי בתוך שבוע או שבועיים אם לא תהיינה בשורות תהיה תגובה חריפה. מאז חלפו חודשיים ווייס מספרת:

"יש התקדמות נוספת ושיתפנו את משפחות אביתר והם יודעים על מה מדובר. גם ראש מועצת שומרון מעודכן", היא אומרת מבלי לפרט את מהותה של ההתקדמות הזו. לדבריה מעבר לכך "עצם הסקר והעובדה שיש שם אדמות מדינה נתן הרבה כוח ועצמה לראשי מועצות לעמוד על שלהם מול טענות של ערבים שאלו אדמות שלהם. יש המון קרקעות מדינה שאפשר להכריז עליהם".

לזאת היא מוסיפה ואומרת כי "והיה אם בזמן הסביר, שלושה שבועות הקרובים עד חודש, לא תהיה התקדמות נצא למאבק ציבורי נועז שמטרתו לחזור לאביתר ולהביא לעוד התיישבות".

את דבריה חותמת דניאלה וייס בדברי ביקורת דווקא כלפי יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, על שלא היה חלק מהצעדה לחומש:

"מאוד העסיק אותי מדוע נתניהו לא הגיע לחומש. בשנת 75' כשפרצנו את הדרך לשומרון וצעדנו מניצני עוז לסבסטיה מנחם בגין הלך איתנו. נתניהו רוצה לחזור לממשלה ולשלוט, אבל בלי ללכלך את הידיים ובלי לדרוך עם הנעליים בבוץ. זה לא יילך. אם נתניהו והימין רוצים לחזור לשלטון צריך גם ללכת בבוץ וגם להתייצב על ההר".

"כשהיה צריך לטפל בהתיישבות הייתה הקפאה. ישיבת חומש במשך 14-15 שנה לא אושרה. הוא יכול היה לאשר ויכול היה לבטל את חוק ההתנתקות ולא עשה זאת, וזה חמור מאוד, אבל עכשיו. כשהמונים עולים לחומש הוא לא מתייצב איתנו וקורא להקים ממשלת ימין שתהיה מחויבת לביטול חוק ההתנתקות, להקים ישובים חדשים?".

מוסיפה וייס ואומרת: "יש דרישה חזקה מאוד מצד נתניהו וחוגי הימין לפעול להחזרתם לשלטון. אני אומרת, אתם רוצים לחזור לשלטון, תהיו נאמנים לארץ ישראל, גם נתניהו וגם הבכירים האחרים כי מארץ ישראל צומח הכול. אתה נאמן לארץ ישראל אתה בשלטון, אתה לא נאמן לארץ ישראל לא תהיה בשלטון. זו דרישה אלמנטארית ממי שרוצה להגיע לשלטון, להביע נאמנות לארץ ישראל. זה מקום כל כך אסטרטגי וכל כך חשוב, קרה בו אסון נורא כל כך, איפה אתה נתניהו?".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו