אריה דרעי
אריה דרעיצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר מפלגת ש"ס ח"כ אריה דרעי הגיש לבית המשפט השלום בתל אביב תביעת דיבה בסך 400 אלף ש״ח, נגד העיתונאי בן כספית בגין דבריו לפיהם "דרעי, עבריין מורשע שדמם של 45 נספי אסון מירון מרוח על ידיו".

התביעה הוגשה באמצעות עו״ד אילן בומבך.

לעיון בכתב התביעה לחצו כאן

בומבך טוען בתביעה כי בן כספית "בחר לעשות שימוש במינוח 'עבריין מורשע', אף שהתובע ריצה את עונשו כבר לפני כמעט 20 שנים ושב מאז לחיים הפוליטיים בישראל, בהתאם ובכפוף לכל דין. לכן, שימוש במינוח זה בהקשר ההתבטאות הנוראה והמזוויעה של הנתבע, מלמד על כוונה יתרה לפגוע בתובע ולבטח על חוסר תום לב בבואו "לשפוט" באופן פסול ונקלה את "מעשיו", כביכול, של התובע בהקשר של אסון מירון. כמו כן, אדם סביר הקורא את המילים, עלול לחשוב שהתובע כבר הורשע בעניין אסון מירון".

דרעי מדגיש בתביעה כי הפושע המקראי נקרא "איש דמים", ולהורג חפים מפשע יש "דם על הידיים". היה זה ישעיהו הנביא אשר קבע - "יְדֵיכֶם דָּמִים מָלֵאוּ" וגם "כַפֵּיכֶם נְגֹאֲלוּ בַדָּם וְאֶצְבְּעוֹתֵיכֶם בֶּעָוֹן". "יָדֵינוּ לֹא שָׁפְכוּ אֶת-הַדָּם הַזֶּה" אמרו הזקנים בספר דברים, בפרשת עגלה ערופה.

כיום שגור הביטוי "דם על הידיים" כאשר דנים בשחרור מחבלים בעסקאות חילופי שבויים, וזאת על מנת לתאר את המחבלים הקשים והנוראים ביותר, אלה שיש להם "דם על הידיים" בשל כך שרצחו והרגו אזרחים ישראליים, לשון התביעה.

"על כן, במילותיו של הנתבע - "דרעי, עבריין מורשע שדמם של 45 נספי אסון מירון מרוח על ידיו", הוא הוציא דיבה רעה וקשה על התובע וביקש לפגוע בו באופן ברור, בכך שהדביק לו פשע גדול שאין מילים לתארו.

לא רק שהנתבע הלבין את פניו של התובע, אלא הוא גם "שפט" אותו. שכן בחודשים האחרונים דנה בעניין ועדת חקירה ממלכתית ששומעת עדים מעדים שונים והיא אמורה להכריע בדבר אחריותו של אדם זה אחר לאסון".

"במשפט הישראלי, עיתונאי או בעל טור דעות, איננו זכאי לכתוב ככל אשר עולה על רוחו. ולסטייה משורת הדין יש מחיר. אכן, על אף החשיבות הרבה שייחס המחוקק להבעת דעה על נציגי ציבור ומתיחת ביקורת על התנהגותם ופעולותיהם, נפסק כי חופש ביטוי זה אינו בלתי מוגבל והחוק לא התיר את דמם של אנשי הציבור, באופן שניתן יהא להשמיצם ולהשתלח בהם בשם חופש הביטוי", נכתב בתביעה.