דב הלברטל
דב הלברטל ערוץ 7

בתמונות של חברי הממשלה, נראים צעירים וצעירות רבות. לכאורה, עידן חדש ויפה. האמת היא הפוכה. זה חוסר מכובדות. אבד המושג של מכובדות. 

כל אדם שמייצג ציבור, צריכה שתהיה לו מכובדות. אני ורבים אחרים רוצים שכשיעלה מישהו על הבמה, הוא יראה מכובד. ששגריר ישראלי בחוץ לארץ יראה מכובד. ששר בממשלה יראה מכובד. לא איזה צעיר או צעירה שנראים כמו עוזרי הוראה. טובים ככל שיהיו. לא. 

בפועל, התפיסה הזו אבדה מן העולם. היום יחפשו למנות בחורה בת עשרים עם שער חלק וארוך. או שילד בן עשרים יהיה הכתב הפוליטי של ערוץ ממלכתי והוא יראיין אנשים שיכולים להיות סבא שלו. זה לא מכבד את הציבור. זה לא מכבד את המדינה. זה לא מכבד את התקשורת. זה לא מכבד כלום. זו בושה.

אי אפשר לכבד מישהו שלא מכבד את עצמו או לא נראה מכובד. וצעירה בת שלושים שהיא שרה בממשלה והולכת עם שער ארוך וחלק, נראית כמו סטודנטית שנה ג' למדעי החברה. זה לא מכובד. זה לא יפה. והן עוד מנסות להיראות מה שיותר צעירות. וההמון והמנגנון מריע. מה שיותר צעיר ורזה. ולא תנוח דעתם עד שימנו בת שש עשרה להיות שרה או שגרירה. 

לא אנקוב בשמות, משום כבודם. וכל דבריי אמורים ללא שום קשר ליופי חיצוני או לכישרון או למישהו שעושה עבודה טובה. מכובדות היא משהו אחר לגמרי. לדוגמא, משתי הקצוות הפוליטיים, מנחם בגין ושמעון פרס השרו מכובדות. הם נראו מכובדים, לא רק בגלל הלבוש. הם הקרינו מכובדות. כל אחד יכול היה להיות גאה כשהופיעו בעולם הרחב. כשהם עלו על במות בכנסים, היה רגש של מכובדות. מכובדות זה גם משהו פנימי. היום צריך להתנהג כמו פרחחית צעירה. 

הקנצלר הקודם של אוסטריה, היה נראה כמו נער פוסטר או מבלה בפאבים. ילד בן שלושים ומשהו. זה מתאים לייצג מדינה? זה נורמלי? אם הייתי פוגש אותו לא היו לי שום רגשי כבוד כלפיו. או ראשת ממשלת פינלנד, כמעט נערה. יכול להיות שהיא מצוינת. יכול להיות שהיא יפה. אבל זה מכובד שהיא תייצג מדינה?

או מקרון, נשיא צרפת. גם מי שנראה כמו אסיסטנט למשפטים. רזה, צעיר ומחויט שנראה כמי שהולך לכנס קבלת תעודות תואר ראשון באוניברסיטה. זה מכובד שהוא ייצג עשרות מיליונים? תשבו אותו לשיראק או לדה גול. כמה מכובדות הם הקרינו. 

או תשוו את אובמה לרוזוולט. אובמה צעירון שתמיד נראה שיצא ממכון טיפוח וחדר כושר, וגם הוא נראה יותר כסטודנט. שוב, לא מבחינת התפקוד. אלא שכמוהו ייצגו מדינה של שלוש מאות מיליון איש? 

או כל מיני צעירונות שמכניסים לתקשורת. גם אם הן מוכשרות. לא זה העניין. העניין הוא שזה לא מכבד את הציבור. אבל בעידן החזותי העלוב והרופס של היום, מה שקובע הוא רק שיהיה לה שער חלק וארוך. רצוי שהיא תהיה בגיל עשרים או פחות. כך גם לגבי צעירים. פשוט בושה. כריעת הברך לצעירות וליופי. 

נשים כמו גולדה, אורה נמיר או אפילו שולמית אלוני לא היו נכנסות לפוליטיקה. הן עברו את גיל השלושים. והתסרוקת שלהן הייתה מיושנת. פשוט עצוב להיווכח עד כמה העולם הציבורי הישראלי ובכלל איבד את תחושת המכובדות.