המסתערבים של 'חוזרים להר'
המסתערבים של 'חוזרים להר' צילום: באדיבות המצלם

מכה למשטרה: בית המשפט המחוזי בירושלים החליט לבטל הערב (ראשון) את כל ההגבלות של "מסתערבי הר הבית".

הביטול מגיע לאחר ערר שהגיש עו"ד נתי רום, אשר מייצג את שני פעילי 'חוזרים להר' מטעם ארגון חוננו על ההגבלות שהטיל בית המשפט השלום בירושלים, לאחר שדחה את בקשת המשטרה להאריך את מעצרם והורה על שחרורם של הפעילים בתנאים מגבילים.

במהלך הדיון בבימ"ש המחוזי טען עו"ד רום כי הטענה על כך שיש איסור ליהודים לעלות בשערי הר הבית המיועדים למוסלמים אינה נכונה, אלא ההפך הוא הנכון. עו"ד רום ציטט את החוק לשמירה על המקומות הקדושים שמוכיח שאין להגביל את כניסת היהודים למקומות אלו. לאור כך טען עו"ד רום כי המניעה להצר את צעדי הפעילים אינו מידתי ואני מתיישב עם החוק. עוד הוסיף עו"ד רום לטעון בבית המשפט שאין כאן בסיפור עבירה של הטעיית שוטר, או ראיה שמוכיחה את טענות המשטרה.

נזכיר כי השניים נעצרו לאחר שפורסמה כתבה בה הציגו הפעילים לימודי הסתערבות לצורך כניסה להר הבית. הפעילים נחקרו בחשד לכך שנכנסו להר הבית שלא מהשערים המותרים לכניסת יהודים, וכן לא בשעות המותרות להם.

בדיון שנערך בבית המשפט השלום בירושלים בנושא לפני כשבוע וחצי החליט כאמור בית המשפט השלום בירושלים שלא להאריך את מעצרם של הפעילים למרות בקשת המשטרה. משכך, החליטו בארגון חוננו לערר למחוזי על מנת להוריד מהם גם את ההגבלות שהוטל עליהם ובית המשפט כאמור קיבל את הערר, והורה על ביטול תנאי ההגבלה.

עו"ד נתי רום מסר בתגובה לשחרורים של הפעילים "לשמחתנו, בית המשפט קיבל את טענותינו וכל ההגבלות כולן בוטלו. הצלחנו להוכיח כי לא נעשתה שום עבירה, אלא נהפוך הוא, חוק המקומות הקדושים אוסר על הגבלת כניסה ומעניק חמש שנות מאסר להגביל פולחן. אנחנו מקווים שהדבר ייתן קריאת כיוון למשטרת ישראל להפסיק את ההתנכלות שלה ליהודים העולים להר, ויאפשר גם לבני יצחק חופש פולחן. כל ההתעלות בסעיפים של הפרעת הסדר הציבורי ושלום הציבור, הרי שיש לעצור את מי שמפר את הסדר באמת ומי שהולך אימים בדרכי טרור כנגד מי שרק רוצה להתפלל במקום", הוסיף רום.