גיליונות "מקום בעולם"
גיליונות "מקום בעולם" צילום: מקום בעולם.

יצאתם מהמבחן וקלטתם שהתשובה הנכונה אינה התשובה שסימנתם? למדתם שש שעות ברצף אבל הרגשתם שלא קלטתם כלום?

לא סתם המוח שלנו משתף איתנו פעולה במצבים מסוימים ובאחרים פחות. כדי שהחשיבה, הזיכרון והלמידה יתפקדו כמו שצריך אנחנו חייבים לדאוג לחומר שממנו המוח בנוי.

החומרה של המוח היא אבני היסוד שלו, החומרים הכימיים שהוא מורכב מהם. ובכן, איך נעזור למוח שלנו להיבנות מחומרים ויסודות כימיים במינון הנכון?

לישון על זה

כשאנחנו ישנים המוח שוטף החוצה רעלנים, מגבש מחדש זיכרונות ואפילו חושב שלא במודע על הדברים שלמדנו. כדי ללמוד בצורה מיטבית חיוני לישון שמונה-תשע שעות לפחות, וחשוב ששעות השינה יתחילו בשעות הלילה המוקדמות ולא המאוחרות, כלומר להשתדל ללכת לישון לפני עשר.

אם נחזור על מה שלמדנו ביום לפני שנלך לישון בערב, יש לנו סיכוי מוגבר לחלום על החומר ושהמוח יעבד אותו ויקלוט אותו טוב יותר.

להצטרפות למנוי למקום בעולם 'לחצו כאן'

לדחות? זה כואב

העצה הזאת מוקדשת לכל מי שדוחה את המשימות עד שאין ברירה. כשאנחנו ממש לא רוצים לעשות משהו כמו ללמוד למבחן אנחנו מפעילים את מרכזי הכאב במוח. כלומר, המוח מתייחס למשימה שאנחנו לא רוצים לעשות כאל כאב. מה שרובנו לא יודעים זה שברגע שאנחנו מתחילים לעבוד על המשימה מרכזי הכאב במוח נכבים בתוך דקות.

כלומר, הדחייה כואבת ומעיקה יותר מהעשייה. אל תחכו למוזה, פשוט ספרו עד חמש ותתחילו לעשות, האי-נוחות תיעלם והמשימה תושלם.

למדו אחרים

הדרך הטובה ביותר ללמוד היא ללמד מישהו. גם אם אין לכם חבר ללמידה, דברו בקול רם לעצמכם (זה מביך, אבל איש אינו שומע אתכם). חכמינו הבינו זאת מזמן כשהגדירו שלמידה נעשית בחברותא תוך כדי פלפול ודיון.

מלאכותי הופך לטבעי

חייכו, והעולם יחייך אליכם בחזרה. קוראים לזה ללבוש חיוך. גם אם לא בא לנו, גם אם זה מלאכותי, כשאנחנו מחייכים המוח מפרש את החיוך כשמחה ורוגע, והרוגע מוביל לשיפור התוצאות ולהצלחה.

זה באמת מרגיש מאולץ בהתחלה ואולי נראה נוגד את האמת הפנימית שלנו, אך גם בהלכה אנו מצווים לנתב את הרגש שלנו ("לא תשנא את אחיך בלבבך", "ושמחת בחגך"). יכולת הבחירה האנושית כוללת גם את הבחירה איך נרגיש.

ספורט הוא תרופה

כשאנחנו עושים ספורט אנחנו עוזרים לתאי העצב שלנו לשרוד טוב יותר ואפילו מצמיחים תאי עצב חדשים במוח. התאים באזורי הזיכרון מתחדשים (בניגוד לתאים במרבית המבנים המוחיים האחרים), ולכן פעילות גופנית חיונית ללמידה.

במובנים מסוימים שיעורי הספורט הם בעצם השיעורים החשובים ביותר בבית הספר, ותכלס הם יעילים הרבה יותר מכל תרופה שיש בשוק ואמורה לסייע לנו ללמוד טוב יותר.

את הכתבה המלאה יחד עם עוד כתבות רבות ומרתקות יוכלו ילדיכם לקרוא במגזין הקרוב של עיתון הנוער 'מקום בעולם'.

להצטרפות למנוי למקום בעולם 'לחצו כאן'

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו