רעות רוט
רעות רוט צילום: באדיבות המצולמת

"לא יודעת בעצמי" שירה אומרת לי כשאני שואלת אותה מה הביא אותה אליי ואני רואה את התסכול שבעיניה. שירה, מתאמנת חדשה, בחורה גבוהה, חייכנית, אחת כזו שיודעת להנות מהחיים. אני מסתכלת עליה תוך כדי שהיא שותה את התה שהכנתי לה, בוקר קריר כזה של טבת, ונראה שהיא נהנית להפשיר קצת אחרי הדרך.

שירה בחורה זורמת ואהובה, יש לה חברות רבות מתחנות החיים השונות שעברה בדרך, אחת כזו שהיתה יכולה לעבוד בסטיילינג גם בלי ללמוד שום קורס בנושא.

אם הייתם שואלים אותה בגיל 21 כשהתחילה לצאת היא היתה בטוחה שעוד 6 שנים היא כבר תהיה אמא לפחות ל2-3 ילדים ואיכשהו היא מוצאת את עצמה בת 27, עייפה מהמסע הזה, בקשר שלא מתרומם, עם בחור נחמד ולמרות שחסרים בו ובקשר דברים שקריטיים לה היא נותנת צ'אנס. בחוויה שלה, הכל בסדר, אין לה פחד או חשש מחתונה, להיפך היא כל כך בשלה לזה.

היא מגיעה לדייטים בטוב, זורמת , אין לה בעיה לשתף בעולמה הפנימי. וזה מה שהכי מתסכל אותה, שאין לה שום הסבר למה זה לא עובד.

שירה היא לא היחידה, רווקים ורווקות לא מעטים נתקלים בתסכול הזה. הם משתדלים, מפנים זמן וכח לקשר, מנסים לייצר הצעות רלוונטיות, הם יודעים לזרום ולהעמיק, וסה"כ מצליחים בשאר תחומי החיים. אין להם פחד ממחוייבות או בכלל מחתונה, לא מרגישים איזו אמונה חזקה שתוקעת.

הרבה פעמים הם כאלו ששומעים שיעורים על זוגיות ומנסים ליישם מה שצריך. ועדיין חתונה לא נראית באופק. כמובן כל אחד פוגש את זה במקום אחר. אצל אחד זה קשרים שלא מתקדמים, הצעות לא קשורות וההוא מרגיש שנותן את כל כולו בדייט ועדיין נחתך כל הזמן.

המשותף לכולם זה שבעצם אין איזו בעיה מוגדרת לשים עליה את האצבע.

אני מסתכלת על שירה בחום. רוצה כל כך לראות אותה כבר כלה. ושואלת אותה: "תגידי, מי שיתחתן איתך עושה את עסקת חייו לדעתך?" שירה מתחילה לענות ומשתתקת.

אחד החסמים הנפוצים ליצירת זוגיות יציבה הוא קושי בערך עצמי , כלומר תפיסה שלילית של האדם את עצמו. במחקר חדש שנעשה באוניברסיטת "ווטרלו" (Waterloo) בקנדה בו התברר כי אנשים הנתקלים בקושי בערך עצמי נוטים להישאר בזוגיות שאינה מיטיבה איתם.

אך זו לא ההשפעה היחידה של תופעה זו. מחקרים הראו כי מורכבות בערך העצמי גורמת לרוב לקבלת החלטות שגויות, קושי ביצירת אינטימיות והעמקת הקשר, קשרים לא יציבים וקרובים, ריצוי, ובכלל אם אתה לא אוהב אותך לא תוכל לאהוב באמת מישהו אחר. מארק טווין סיכם זאת פעם: "לאדם לא יכול להיות נוח בלי האישור שלו עצמו." כך שגם בזוגיות לא יכול להיות לו טוב ונח.

בדור המודע שלנו, אנשים רבים מבינים שערך עצמי טוב זה לא מותרות. במיוחד לא בתחום הזוגיות, ועדיין הם לא מצליחים לבנות אותו.

האימון המלא של רעות רוט יתקיים ברביע הקרוב (29.12) במסגרת הזום השבועי של פרויקט 252. עדיין לא איתנו? קליק פה ואתם בפנים >

האימון יתקיים בנושא: מהו ערך עצמי, איך תכל'ס בונים ערך עצמי טוב ולמה זה כנראה לא עבד עד עכשיו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו