קים לבנגרונד- יחזקאל
קים לבנגרונד- יחזקאל צילום: צילום מסך פייסבוק

בבית המשפט הצבאי שומרון בסאלם התקיים דיון ראיות לעונש נגד עבד אלרחמן מאזן עבדה, שהורשע באי מניעת הפיגוע בברקן.

בדיון הוגשו תחשיבי נזק מטעם משפחות הנרצחים זיו חג'בי וקים לבנגרונד יחזקאל הי"ד, וכן נשא דברים אביה של קים – רפי לבנגרונד. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את המשפחות כנפגעי עבירה נכח גם הוא.

רפי לבנגרונד תקף את חלקו של עבדה בפיגוע: "הפיגוע תוכנן בקפידה במשך ארבעה חודשים, ועם כל אחד מהמחבלים הסייענים שהשתתפו בפיגוע צריך למצות את הדין ולגזור את העונש המקסימלי עליהם. הפיגוע תוכנן למופת, כוחות הביטחון התקשו מאוד לתפוס את הרוצח ולקח להם 70 יום, למרות שזהותו היתה ידועה מהיום הראשון". לבנגרונד הצביע על המחבל עבדה ואמר "זה רק מראה שהסייענים המחבלים ידעו הרבה פרטים וידעו מה לעשות אחרי הפיגוע".

בהמשך תיאר את כאב המשפחה לאחר הפיגוע: "איבדתי את כל מה שיש לי. קאי, בנה של קים, לא הכיר ולא יכיר את אמא שלו. זה לא מציאות נורמלית לילד.. לכן בית המשפט חייב לגזור את העונש המקסימלי הקבוע בחוק, למרות שהעונש המקסימלי הוא בעייתי, עדיין הוא המינימום. זה עונש מזערי ולא משקף באמת את מה שהמחבל צריך לשלם".

לבנגרונד הזכיר את חשיבות ההרתעה ואמר: "בית המשפט צריך לקחת בחשבון בעונשו כי העונשים האלה גורמים למדינה להראות כמו שהיא נראית כיום, אין הרתעה ויש לנו פיגוע או ניסיון פיגוע בממוצע כל שלושה ימים. גם פיצוי כספי במידה וייגזר, אבקש סכום שהמחבל באמת ישלם ולא מספר על הנייר, אולי זה ירתיע את הבאים".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את משפחות הנרצחים כנפגעי עבירה מסר "רפי הגיע לדיון כדי להשמיע לשופטים את הקול של נפגעי העבירה, את הקול של אזרחי ישראל, שכואבים את הטרור ומבקשים מלחמה נחושה ואמיתית בכל מעגל הטרור הקשה. אני מקווה שבית המשפט ישית על המחבל את העונש המקסימלי - חמש שנים בתוספת פיצוי משמעותי למשפחות הקרבנות, על מנת שידע כל מחבל פוטנציאלי וכל סייען פוטנציאלי כי ישלם בשנות מאסר ובפיצויים כספיים על מות יהודים. ככל שהעונש יהיה גדול יותר ומכאיב יותר, כך הסייען הבא יחשוב פעמיים לפני שיעזור למחבל רצחני".

נזכיר כי עבדה הורשע באי מניעת הפיגוע בברקן. לפי כתב האישום ידע עבדה על כוונותיו של המחבל אשרף נעאלווה לבצע פיגוע במפעל בו עבד. כחודש לפני הפיגוע שיתף נעאלווה את עבדה בתכניתו לבצע פיגוע במקום עבודתו בו ימות כשהיד, זאת באמצעות הנשק שרכש. לאחר מכן סיפר המחבל נעאלווה לעבדה כי הצליח להיכנס למקום עבודתו באזור התעשייה ברקן כשהוא חמוש בנשק, ולא נתפס.

בהמשך אף הראה נעאלווה לעבדה את הנשק, סיפר לו כי הכין צוואה, שוחח טלפונית עם ספק תחמושת עבור הנשק סמוך לעבדה ועוד. המחבל אף שיתף את עבדה בתכנית בריחתו (אם לא ימות כשהיד) כולל מיקום מערה בה תכנן להסתתר, כדי שעבדה יוכל לעזור לו בעת הצורך. בימים לפני הפיגוע נפגשו המחבל ועבדה מידי יום בימו, שוחחו על צוואתו של המחבל ועוד. בלילה שלפני הפיגוע שלח המחבל לעבדה הודעה לפיה ""הוא יתפוצץ כמו הווספה של צדיק".

למרות כל ההזדמנויות שהיו בפניו "לא פעל הנאשם (עבדה) בכל אורח סביר למניעת מעשה אשרף, אשר כאמור גרם למותם של שני אזרחי ישראל ולניסיון גרימת מותה של אזרחית נוספת", נכתב בכתב האישום.