חיסכון לילדים. אילוסטרציה
חיסכון לילדים. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

נולד לכם ילד? מזל טוב! בשעה טובה הפכתם להורים. התקופה הקרובה תדרוש לא מעט שינויים והסתגלויות וקבלת החלטות חשובות בתחומים שונים לאור הסטטוס החדש.

אחת ההחלטות החשובות שתדרשו להחליט לגביה היא - איך לנהל את כספי החיסכון לכל ילד של ביטוח לאומי? מי שלא מחליט היכן לנהל את הכספים ביטוח לאומי מחליט עבורו.

במאמר הזה אני הולכת להדגים לכם איך כל זוג צעיר יכול להגיע לפחות לחיסכון של 200k לכל ילד שנולד, בלי קשר לכמה אתם מרוויחים כל חודש. נשמע כמו קסם? קראו את הסוף ותראו כמה זה פשוט.

להורדה חינם: משחק 'להאיר את הזוגיות' - לחוות ביחד צחוק משותף ורגעים של הבנה ואהבה

אז בואו נעשה קצת סדר:

משנת 2017 המדינה העניקה לילדינו הטבה מדהימה- חיסכון חודשי של 51 ש"ח למשך 18 שנים.

"אוקיי שירה, 51 ש"ח למשך 18 שנים יוצא 11,016 ש"ח אז איך הגעת ל200k?"

אז זהו, שכאן נכנסים לתמונה 2 משתנים נוספים:

1. מסלול ההשקעה של כספי חיסכון לכל ילד בביטוח לאומי - ניתן לבחור השקעה בסיכון נמוך, בינוני או מוגבר. לכל מסלול ממוצע תשואות שנתי שונה שלפיו הכסף גודל.

2. הכפלת החיסכון החודשי על ידי תוספת מקצבת הילדים - עבור ילד ראשון המדינה משלמת להורים קצבת ילדים של 152 ש"ח. כל הורה יכול לבחור להכפיל את הסכום החודשי בחיסכון לכל ילד כך שהמדינה חוסכת 51 ש"ח וההורה מוסיף מקצבת הילדים (אפילו לא מהכיס שלו) עוד 51 ש"ח.

אז לאן הגענו עד כה?

במקום 51 ש"ח בחודש הסכום החודשי גדל ל-102 ש"ח. עד גיל 18 הגענו לחיסכון של 22,032 ש"ח!

רגע, עכשיו החלק המעניין. בואו תראו איך הכסף הזה יכול בכמה החלטות פשוטות להפוך ל200k.

כספי החיסכון מושקעים בשוק ההון

מי שידע לנתב את הכספים למסלול נכון יוכל ליהנות מתשואה שנתית ממוצעת של 10% (לפי נתונים סטטיסטיים מחקריים של מסלולי השקעה מנייתיים/מחקי מדד). זה לא רק זה! בגיל 18 לא חייב לפדות את הכסף, אפשר ומומלץ לתת לו להמשיך "לעבוד" עבורנו בשוק ההון ולהרוויח.עד מתי? עד מתי שנרצה.

עכשיו נניח ואנחנו כהורים רוצים לחסוך ולהשקיע את הכסף לפחות עד שהילד יגיע לגיל 23. אז בואו נראה מה קורה אז לחיסכון של 102 ש"ח למשך 23 שנים בתשואה שנתית ממוצעת של 10%, הגענו ל107k ש"ח!

אוקיי התקדמנו זה כבר יפה. אבל איך אנחנו מגיעים ל200k?

אם נבחר מתחילת הדרך כשהילד נולד להשקיע באופן יזום גם את שאר הכסף של קצבת הילדים אמרנו שקצבה על ילד ראשון היא 152 ש"ח. כאשר 51 ש"ח כבר הוספנו בחיסכון לכל ילד בביטוח לאומי, אם ניקח את הכסף הנותר קרי 101 ש"ח נשקיע גם אנחנו באופן עצמאי בשוק ההון למשך 23 שנים במסלול עם ממוצע תשואות שנתי של 10% הגענו לעוד 106k!

אגב, קצבת ילדים של ילד שני היא יותר גבוהה- 192 ש"ח. אז אם נפחית 51 ש"ח לטובת הגדלת קופת החיסכון לכל ילד של ביטוח לאומי נשארנו עם נטו של 141 ש"ח.

בואו נראה כמה כסף נוכל לחסוך לילד השני במשך 23 שנים בריבית ממוצעת של 10%, נגיע לצבירה של כ-148,000 ש"ח! יחד עם הכסף שנצבר בחיסכון לכל יחד של ביטוח לאומי הגענו לצבירה כוללת של 255,000 ש"ח לילד השני!

להורדה חינם: משחק 'להאיר את הזוגיות' - לחוות ביחד צחוק משותף ורגעים של הבנה ואהבה

לסיכום, מה עשינו?

א. השקענו בחיסכון לכל ילד של ביטוח לאומי עם תוספת שלנו להכפלת הכסף במסלול עם ממוצע תשואות גבוה וחיכינו עד גיל 23.

ב. לקחנו את שאר הכסף מקצבת הילדים, לא הכנסנו את הכסף לתזרים החודשי אלא גם הוא הלך לחיסכון והשקעה ל23 שנים עם ממוצע תשואות של 10%.וככה הילדים שלנו מגיעים לגיל 23 וחסכנו להם בין 200,000-250,000 ש"ח שאיתם הם יכולים להתחיל את החיים. שווה, נכון?. גילוי נאות: עושה זאת בעצמי לילדיי.

רוצים ללמוד לעומק איך אפשר להפוך את התכנית הזאת למציאות עבור הילדים שלכם?

להתאים את הבחירות הפיננסיות שלכם ולגרום לכסף שלכם לעבוד עבורכם?

ביום ראשון הקרוב (2.1.22) תתארח היועצת לכלכלת המשפחה שירה שובל בפרויקט 'שניים בריבוע'

בנושא: '5 החלטות כלכליות שקובעות את עתידנו'. בהמשך הסדרה בפרויקט, שירה תדבר גם על הבנת של שוק ההון, עולם ההשקעות (חיסכון לכל ילד ובכלל) ואיך לנהל תקציב משפחתי מנצח.

להצטרפות לפרויקט 'שניים בריבוע' לחצו כאן>>

*המאמר מבוסס על ממוצע תשואות נומינליות בהתאם לנתונים סטטיסטיים של שוק ההון לפי מחשבון ריבית דריבית. אין לראות בו המלצה לפעולה בשום צורה שהיא או ייעוץ אישי אלא להשכלה כללית בלבד.

כמו כן, הסכומים מתייחסים לצבירה הכוללת ללא הפחתה של דמי ניהול ומס רווחי הון.

שירה שובל
שירה שובלצילום: עצמי