הוועדה למינוי שופטים
הוועדה למינוי שופטים צילום: רפי בן חקון

שר המשפטים גדעון סער החליט על פתיחת רשימת המועמדים לבית המשפט העליון.

השר סער: ״החלטתי לפתוח את רשימת המועמדים לכהונה בבית המשפט העליון. ניתן יהיה להגיש מועמדים נוספים עד יום חמישי הבא״.

פתיחת רשימת המועמדים תוביל לדחיית בחירת ארבעת השופטים החדשים לעליון בשלושה חודשים לפחות.

הרשימה כיום מונה 24 מועמדים וכעת נעשה ניסיון מחודש להגיע להסכמות על מינוי ארבעת השופטים החדשים.

שרת הפנים איילת שקד (ימינה), חברת הוועדה, אמרה בחודש שעבר לגלי צה"ל: "אין דבר יותר חשוב במערכת המשפט מזהות השופטים. מכיוון שיש ארבעה שופטים, אנחנו עובדים כדי להגיע להסכמות, כשהמטרה היא שני שופטים מכל מחנה".

''יש הזדמנות היסטורית להגיע לשוויון שמרנים-אקטיביסטים בעליון, מקובל על סער שיבחרו שניים לכל מחנה וזה מה שנעשה", הבטיחה שקד.

לפני כחודש הודיע סער, יו"ר הוועדה לבחירת שופטים, על דחיית ישיבת הוועדה הראשונה בשל אי הסכמה על מינוי השופטים החדשים לעליון.

"למרות מאמצים רבים שנעשו במטרה לגבש הסכמה לבחירת שופטים בהתאם לדרישת החוק - הדבר לא צלח לפי שעה", אמר השר סער. "כשר המשפטים אני מודע לאחריות המוטלת עליי לבחירה מאוזנת שתעצב את דמותה של ערכאת השיפוט הגבוהה ביותר לשנים הבאות. מימוש אחריות זאת מחייב, מחד, פשרות ומאידך - בחירה שתשקף את החתירה למגוון ולאיזון בהרכב בית המשפט העליון. אחריות זאת לא אוכל לממש על ידי תפיסה של 'בחירה בכל מחיר'. אני מקווה שנוכל להגיע להבנות ולהסכמות הנדרשות תוך זמן לא רב".

בתחילת החודש החליט שר המשפטים סער, בהסכמת נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, למנות את סגן נשיא בית המשפט המחוזי ת"א השופט שאול שוחט לכהונה בפועל בבית המשפט העליון לתקופה של שישה חודשים.

ההחלטה התקבלה בעקבות העובדה שלא הגיעו להבנות בוועדה למינוי שופטים על מינויים קבועים. המינוי הזמני נעשה בהתאם לסמכות השר אך מדובר בצעד חריג שלא נעשה בו שימוש 14 שנים.

שוחט לא נמצא ברשימת המועמדים לעליון שעליהם דנה הוועדה לבחירת שופטים. סער יוכל להאריך את המינוי בחצי שנה נוספת כדי להקל על העומס בבית המשפט העליון.

השר סער אמר: "אמשיך לעשות מאמצים להגיע להסכמות הנדרשות בוועדה לבחירת שופטים באשר למינויי הקבע בבית המשפט העליון, שישקפו גם את הגיוון הנדרש בערכאת השיפוט העליונה במדינה.

"האחריות המוטלת עלי היא, בין היתר, לאפשר לבית המשפט העליון לתפקד ולצמצם את הפגיעה הנגרמת לאזרחים כתוצאה מהרכב חסר. אני משוכנע שהשופט שוחט יתרום מניסיונו השיפוטי העשיר ומכישוריו לעבודת בית המשפט העליון", הוסיף שר המשפטים.