מטוס קרב
מטוס קרב צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל אביב כוכבי מסכם בימים האחרונים את שנת 2021 ואחת המסקנות העולות היא שחופש הפעולה של חיל האוויר בלבנון נפגע בשנה החולפת.

לדברי גורמים ביטחוניים צה"ל נהנה מחופש פעולה גבוה יחסית בכל הזירות, אך דווקא באוויר יש הרעה בחופש זה, בשל כניסתן של מערכות הגנה האוויריות באזור לבנון.

בשל כך, בצבא פועלים שיטות שונות כדי להתמודד עם הזירה המתחדשת ולמצוא את הפתרונות הנכונים למצב.לצד זאת, בגבול לבנון נרשמה ירידה משמעותית בחדירות של רחפני חיזבאללה מלבנון, אך עדיין היו 74 כאלה בשנה החולפת.

מנתוני הצבא עולה עוד כי צה"ל ביצע יותר מאלף תקיפות ברחבי המזרח התיכון במהלך 2021. על פי דיווחים זרים, בתקיפות נפגעו בין היתר יעדים של צבא סוריה הקשורים לשיתופי פעולה עם איראן. על פי הערכות המתקפות גרמו לחסימה של רוב צירי ההברחה המשמשים את האיראניים בסוריה.

אחת הסוגיות המרכזיות היא מצב תוכנית הגרעין האיראנית. בצה"ל מעריכים שאיראן רחוקה כשנתיים מיצירת פצצה גרעינית וגם אם תחל בהליך - היא לא תמהר להשתמש בה. בצבא מתכוונים להשקיע בשנה הבאה מיליארדי שקלים בהיערכות לתקיפה אפשרית מחד וכן להגנה על עורף ישראל מאידך ביתר הזירות.

דווקא הזירה העזתית מסיימת את השנה בשקט יחסי, אחרי מבצע שומר החומות בחודש מאי וההערכה בצה"ל היא כי מדובר בשקט חסר תקדים מהצד העזתי שמצויין לחיוב.