חוק החשמל אושר בוועדה, בן גביר הורחק דוברות

הצעת חוק החשמל אושרה לקריאה שניה ושלישית לאחר שכל הרוויזיות להסתייגויות נדחו.

בעד אישור חוק החשמל הצביעו בועדת הפנים היו"ר ווליד טאהא, שרון רופא אופיר (ישראל ביתנו), ראידה זועבי (מרצ) ואוסמה סעדי (הרשימה המשותפת).

לפני ההצבעה הרחיק טאהא את בן גביר שצילם את כל האירוע בלייב לפייסבוק. טאהא טען בדיון כי "החוק יבטיח חיבור לחשמל של עשרות אלפי בתים. חשמל הוא זכות יסוד ולא כלי ענישה החוק מעודד תכנון ומבטיח תשלום כל ההיטלים. בכך הוא מקדם שוויון לכל האזרחים".

ח"כ אורית סטרוק תקפה את טאהא ואמרה, "אני מזהירה – זהו החוק הראשון בספר החוקים שמאפשר גזילת קרקעות". בסיום נימוקיה על עשרות ההסתייגויות אמרה סטרוק: "הכנסת לא יכולה לנהוג איפה ואיפה. אם עברייני בניה, שאיש לא ביקש מהם לבנות יזכו לחיבור לחשמל, קל וחומר שכל המבנים בהתיישבות הצעירה, שעל פי דוח טליה ששון נבנו בהרשאת רשויות השלטון, ולא הוסדרו מסיבות מדיניות, זכאים להתחבר לחשמל. ראש המשלה נפתלי בנט התחייב בישיבת הממשלה הראשונה להסדיר את ההתיישבות הצעירה".

"אתה, ח"כ ווליד טאהא, ממלא התחייבויות לבוחרים שלך. אתה מרגיש חייב כלפי הציבור שלך. אתה משתמש בכל היכולות הפרלמנטריות שלך על מנת שהציבור שבחר בך יקבל את מה שלדעתך מגיע לו. חברי הכנסת של ימינה לא עושים כלום כדי לתת מה שהבטיחו לציבור שלהם. רף המינימום הוא שגם אנשים אלה יקבלו חשמל. אני מצפה שבמליאת הכנסת ימינה ותקווה חדשה ילמדו ממך".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' טען כי מדובר בחוק שיפגע באכיפת הבנייה בישראל. "זה חוק תומך אנרכיה שמשמיד את מעט התמריצים שעוד היו לעברייני הבניה לקדם הסדרה. מרגע שתוגש תכנית ויחוברו חשמל ומים וטלפון ואינטרנט לאף אחד מהעבריינים לא יהיה אינטרס לשתף פעולה עם קידום התכנון ולעשות את הוויתורים הדרושים לשם כך. לא בתכניות איחוד וחלוקה ולא בהתאמות הנדרשות במסגרת בקשות להיתר בניה".

"זו כבר שיטה אצל ימינה: כמו בכשרות והגיור, שקד ואורבך בונים על זה שמדובר בנושא סבוך עם הרבה פרטים שאתם לא בקיאים בהם ולכן הם משקרים לכם ומפיצים סיסמאות חסרות קשר למציאות. החוק הזה הוא כניעה לדרישות הזויות של רע"מ, פרס ותמריץ לעברייני הבניה במגזר הערבי להמשיך ולהשתלט על עוד ועוד שטחים בנגב, בגליל ובמשולש, וחסם משמעותי בתכנון והסדרה", טען סמוטריץ'.