זרימה בנחל פרת
זרימה בנחל פרת קובי הלפגוט רשות הטבע והגנים

בעקבות מזג האוויר הסוער בשבוע שעבר, נוצר שבר בקווי הביוב הזורמים מירושלים לכיוון יהודה ושומרון, דבר אשר הוביל בימים האחרונים לזרימה של כמויות גדולות של שפכים וביוב, מהעיר ירושלים אל שמורת הטבע נחל פרת.

קמ"ט שמורות טבע וקמ"ט איכות הסביבה במנהל האזרחי אשר גילו את הזיהום, פועלים בימים האחרונים בשיתוף פעולה עם מנהלת התיאום והקישור עוטף ירושלים וחברת המים גיחון במטרה לטפל בנושא באופן מיידי.

היום קיים ראש המנהל האזרחי, תת-אלוף פארס עטילה, התייעצות עם כלל הגורמים הרלוונטיים, בה דנו בדרכים נוספות למגר את הזיהום במהירות ולשקם את השמורה, ורתימה של מנכ״ל גיחון לנושא.

בנוסף לכך, פנה קמ"ט איכות הסביבה במנהל האזרחי, בני אלבז לחברת המים גיחון בדרישה לעצור במידי את המפגע ולבצע את תיקון השבר, אשר אורכו כ-60 מטרים - דבר אשר מבוצע בשעות אלו ללא הפסקה. תיקונו של השבר ימנע את המשך זרימת הביוב לשמורת הטבע נחל פרת, ובכך תמנע המשך הפגיעה באיכות הסביבה.

קמ"ט שמורות טבע במנהל האזרחי, גיא כהן, מסר: "מדובר באירוע שפוגע בשמורת הטבע ומזהם את מי הנחל. הזיהום גורם לפגיעה משמעותית בחי ובצומח, וכמו כן, לא מתאפשרת כניסת מטיילים למים. יידרשו זמן ומאמצים רבים על מנת לשקם את השמורה ומי הנחל מהביוב הרב ששזרם. המנהל האזרחי יעשה את מירב המאמצים תוך שימוש בכלל הכלים העומדים לרשותו על מנת להפסיק לאלתר את הזיהום, ולשקם את השמורה במהרה".