התירוץ הרשמי של ממשלת ה־61. גמביבי בפעולה
התירוץ הרשמי של ממשלת ה־61. גמביבי בפעולה צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

יום אחד, הלוואי שלא יגיע לעולם, איראן תטיל עלינו פצצת אטום. בזמן שצה"ל ינסה להתאושש מההלם ולהתארגן לתגובה חיזבאללה וחמאס יפגיזו אותנו בטילים ארוכי טווח והמוני ערבים משולהבים (כלומר, אלה שיצליחו איכשהו להינצל מהפצצה האיראנית) יעלו על היישובים היהודיים הקרובים למקום מגוריהם בקריאות אללה אכבר ויזרעו חורבן על כל צעד ושעל. ואז, מתוך ההריסות העשנות של מה שהיה פעם המדינה היהודית, יציץ ראש קירח ומאובק ובקול מתנשף וסדוק הוא יאמר: "גם... גם ביבי..."

ה"גם ביבי" הפך לתירוץ הרשמי של תומכי ממשלת ה־61 (בגימטרייה: ממשלת בנ"ט) לכל מחדל ולכל שקר: יהודי נרצח ובתגובה הממשלה מפנה את חומש? גם ביבי הצביע בעד ההתנתקות. הקואליציה תלויה בקולות התנועה האסלאמית? גם ביבי רצה להקים איתם ממשלה. ממשלת בנ"ט מטילה מיסים על המעמדות החלשים וגורמת לעליית מחירים? גם ביבי העלה מיסים. מעבירים חוקים שיסתמו לאזרחים את הפה ויחזקו את השליטה של מערכת המשפט? גם ביבי העביר חוקים. מחברים לחשמל יישובים לא חוקיים בנגב? גם ביבי משתמש בחשמל. מפסיקים לחפש גז טבעי? גם ביבי גז ונעלם.

בהתחלה עוד ניסו לדבר איתנו על איחוי וריפוי ועשר מעלות ימינה. אבל היום, כשכל הנבואות העגומות על ממשלה עם התנועה האסלאמית והשמאל הקיצוני הולכות ומתגשמות לנגד עינינו, הדבר היחיד שנותר להם הוא "גם ביבי". פעם הם אמרו לנו שחייבים להחליף את נתניהו כי הוא דיקטטור שמאלני/ימני/פשיסט/הדוניסט שדואג רק לעצמו. עכשיו, כשמתגלה שהם בעצמם מפנים וממנים ומלבינים ושמאלנים, הם מנסים לשכנע אותנו שזה דווקא סבבה כי היי, זה בדיוק מה שביבי עשה. זאת אומרת הם הבטיחו שהם יהיו הרבה יותר טובים, אבל בסוף יצא שהם בדיוק כמו ביבי, אולי טיפה יותר גרועים, בקיצור הרבה יותר רעים, אבל באמת, מה עדיף – בחירות חמישיות?

גמביבי לא הוציא אותנו ממצרים

האמת היא שזה אחלה תירוץ, הגמביבי הזה, ממש נוסחת קסם. במקום להילחץ מול שאלות נוקבות כמו "אדוני ראש הממשלה, איך יכול להיות שאתה מחליט על תו ירוק בקניונים וברגע האחרון עושה סיבוב פרסה, קורא לחסן ילדים ואז אנחנו מגלים ששרת החינוך מסרבת לגייס את מערכת החינוך, מבקש מאזרחי ישראל לא לטוס לחו"ל ואשתך טסה למלדיביים?" אפשר פשוט לומר ש"הממשלה הזאת הרבה יותר טובה מהממשלה הקודמת", וזהו, כמו שבנט ענה לעופר חדד במסיבת עיתונאים ממש לפני כמה ימים. במקום להתמודד עם האבסורד שבו יהודים נפגעים מטרור יומיומי בכל רחבי הארץ והממשלה יוצאת למלחמת חורמה דווקא נגד המתיישבים היהודים, אפשר להגיד שהאלימות לא התחילה מהיום (ווי ווי, איך הכניסו בהפוכה לממשלה הקודמת של ביבי). במקום להתפתל, להתנצל, להסתרבל, פשוט עוטים מבט חמור סבר ואומרים את מילת המפתח שפותחת כל דלת ועונה על כל שאלה: גמביבי.

הגמביבי הוא למעשה טקטיקה ישנה מאוד, עוד מבריאת העולם. כבר כאשר הקדוש ברוך הוא שאל את אדם הראשון "המן העץ אשר ציוויתיך לבלתי אכול ממנו אכלת?" האדם מיד הפיל את האחריות על אשתו ושניהם גורשו מגן העדן. חבל, כי היה אפשר לגמור את זה לגמרי אחרת אילו האדם פשוט היה אומר: מה אתה רוצה ממני, גם ביבי אוכל פירות.

אותו הדבר בהמשך פרשת בראשית: "וירא ה' כי רבה רעת האדם בארץ, אבל זה לא שביבי היה יותר טוב".

או כאשר שמואל הנביא שואל את המלך שאול: "ולמה לא שמעת בקול ה'?" התשובה המתבקשת היא כמובן: "גם ביבי לא שמע".

וכן ירמיהו: "גם בני נוף ותחפנחס ירעוך קודקוד, וגם ביבי לא כזה צדיק".

יש אומרים שאפילו בפרשת השבוע שלנו יש גמביבי, כאשר משה ואהרן באים אל פרעה ואומרים לו: "כה אמר ה': שלח את עמי ויעבדוני!" ופרעה כמובן עונה: "בואו, גם ביבי לא הוציא את בני ישראל ממצרים".

ביבי ניגש למנחה

הגמביבי המופלא מתאים כמובן גם לחיים האישיים של כולנו. בפעם הבאה שאשתי תשאל למה עדיין לא החלפתי את הנורה שהבטחתי מזמן שאחליף אני לא אתחמק יותר אלא פשוט אשלב ידיים ואומר שעם כל הכבוד, גם ביבי לא החליף. אני יכול גם להוסיף שהוא אפילו לא מינה מחליף, למקרה שהיא תחליט להחליף אותי במישהו שכן מחליף נורות מדי פעם.

תשמעו, זה פטנט יוצא מן הכלל. כשהמורה תשלח הודעה שהילד שוב איחר אני אגיד לה מה את רוצה, גם ביבי מאחר מדי פעם. כשהילדים יתלוננו שאין אוכל בבית אני אענה להם שגם אין ביבי בבית. וכשהגבאי שוב ישלח אותי להיות שליח ציבור במנחה אני אגיד שחלאס, גם ביבי לא היה שליח ציבור. בעצם הוא עדיין שליח ציבור, אז שילך הוא לעבור לפני התיבה, ואז בכל פעם שהגבאי יחפש את הקורבן התורן הוא יגיד לו: "גם ביבי. גש".

באמת, הגמביבי עובד מצוין בכל תחום שרק תרצו:

מאמן: "אתם בושה וחרפה, שיחקתם שכונה! אתם לא ראויים לסמל שעל החולצות שלכם!"

שחקנים: "מה אתה רוצה, גם ביבי לא שיחק כזה טוב".

אגב שכונה:

שכן, פותח בזעם את החלון באמצע הלילה: "תשתקו שם למטה, אתם מפריעים לי לישון!"

חבר'ה, יורקים בקשת את הקליפות של הגרעינים: "יאללה יאללה, גם ביבי לא הולך לישון עד השעות הקטנות של הלילה".

וגם בתחום התעסוקה:

בוס: "שמע, תתחיל להתייחס לעבודה ברצינות או שאני איאלץ לפטר אותך".

עובד: "גם ביבי עשה צחוק מהעבודה".

בוס: "מה הקשר?"

עובד: "גם ביבי אמר לעבודה שהוא יכניס אותם לקואליציה ובסוף סגר עם ליברמן. ממש עשה מהם צחוק".

בוס: "מה הקשר לחוסר התפקוד המזלזל שלך?!"

עובד: "אמרתי גמביבי, אסור לך להגיד לי יותר כלום".

אין, אין כמו גמביבי, התשובה הניצחת והמנצחת. מהיום כל ילד שרוצה להשתיק את החברים שלו צריך להגיד רק "סטופ כדור הארץ, נגעתי בירוק, אדום שורף חוקים, גמביבי גמביבי גמביבי!" וזהו, אף אחד לא יכול עליו. גם אם חלילה באמת תיפול פה פצצה איראנית, כל מה שצריך לעשות זה לצעוק עליה "גם ביבי נפל עלינו!" ואז היא מיד תתבייש, תטיס את עצמה בחזרה לאיראן, תתחבא מתחת לאדמה ולא תצא משם יותר לעולם.

ויום אחד, אולי בעוד שנה, אולי שנתיים, או עשר, יקום בליכוד מנהיג חדש שיסיק את המסקנות ויבין שכדי שיהיה לו שקט הוא צריך להפנות עורף למצביעים שלו, לכרות ברית עם השמאל ולשרת רק את האינטרסים של מערכת המשפט ואמצעי התקשורת. ואז, כשאנחנו נמחה ונצעק ונבכה ונצרח, הוא יסובב לרגע את ראשו, ימשוך בכתפיו ויאמר: "גם בנט".

dvirbe7@gmail.com