איתמר בן גביר
איתמר בן גביר צילום: דוברות

כמו רבים מתושבי הפריפריה גדל אלמוג כהן מאופקים על ברכי תנועת הליכוד. במשך לא מעט שנים שימש כלוחם ביחידות מיוחדות במשטרת ישראל ומשמר הגבול ולכן נמנע מעיסוק בפוליטיקה, אבל הבית שלו היה כולו הליכוד. "עוד בהיותי לוחם הבחנתי בתהליך נוראי שעובר על עם ישראל, שבו אנחנו מאבדים את הצביון ואת האחיזה בשטח. כשהשתחררתי השארתי אחריי דור שלם של לוחמים שהצמחתי שיילחמו וייתנו את הדם שלהם למען כל אזרחי מדינת ישראל, אבל ידעתי בתוך תוכי שבבית המחוקקים זה לא קורה לצערי הרב", הוא משתף בתסכול שלו באותם ימים.

נקודת השבר אצלו הייתה ברצח של קרובות משפחתו, טלי חטואל ובנותיה הילה, הדר, רוני ומירב הי"ד, שנרצחו בציר כיסופים עוד לפני הגירוש מגוש קטיף. "זה אירוע שהיה בעיניי מאוד מכונן. כבר אז בתחילת הקריירה שלי במערכת הביטחון הבנתי פתאום שלא רצחו אותן בגלל שהן מתיישבות או דתיות, או בגלל שרוני, הדר או מירב עשו רע לאף אחד – אלא בגלל היותן יהודיות. מכאן נוצר אצלי החיבור לעוצמה יהודית. ברגע שאנחנו כעם נדגיש את העוצמה היהודית, שהחזיקה אותנו אלפי שנים ודורות, נצליח לחזור לתקופת התקומה של עם ישראל בארצו. כרגע אנחנו לא הריבונים בשטח".

"אני לא אדם דתי, אבל אני חושב שכיום עוצמה יהודית היא אידאולוגיה ולא פוליטיקה", הוא מעיד מהיכרותו האישית מתוקף תפקידו כרכז מחוז דרום במפלגה. "הרבה מעבר לרצון לגדול ברמה הפרלמנטרית, אני מסתכל יותר על הרמה הערכית: איזו מפלגה נותנת כיום מענה לקצוות של האוכלוסייה, לחלוצים הדוממים? למשל כאן, בדרום, אני משמש כחלק מוועד להצלת הנגב ורואה את האוזן הקשבת שיש בעוצמה יהודית לנושא. אני בטוח ומאמין שאנשים כמו איתמר בן גביר, שעובד למען העם שלו, יכולים להוביל את השינוי. זה מדהים בעיניי. זאת התכלית של עוצמה יהודית, לעבוד למען עם ישראל".

אהבה חוצת מגזרים

האהדה והאהבה שמקבל יו"ר עוצמה יהודית חבר הכנסת איתמר בן גביר כבר מזמן חוצה מגזרים. הוא חורש את השטח ובכל מקום שאליו הוא מגיע הוא מתקבל בשירים ובריקודים - בעצרת הימין שהתקיימה לפני כשבועיים בתל אביב, בבית ספר חילוני בגעש ובעלייה של אלפי אנשים לחומש. לעיתים מלוות את הגעתו קריאות "הו הא מי זה בא, שר המשפטים הבא". נקבצים סביבו בני נוער, חרדים, חילונים, מסורתיים ודתיים. מדי יום הוא מקבל אלפי בקשות לסלפי, סרטוני ברכה ובקשות לעצה ועזרה.

בימים האחרונים פתחו במפלגת עוצמה יהודית במפקד כדי לצרף חברים חדשים. "בשמונת החודשים האחרונים אני חורש את הארץ מהצפון ועד הדרום. כל ציבור שאני מגיע אליו, שאכפת לי ממנו ושאני נאבק למענו – אני מקבל המון אהדה. אני עובד בכנסת 21 שעות ביממה, בלי הגזמה", מתאר חבר הכנסת איתמר בן גביר את סדר יומו, שכלל בעת קיום הריאיון לילה לבן יחד עם בחורי ישיבת חומש. "חזרתי מחומש ומיד התחלתי לטפל בעשרות הפניות שהגיעו ללשכה לפניות הציבור, שעוסקות לא פעם בנושאים פרטיים. בעבר אמר פוליטיקאי ידוע שהוא מטפל רק בנושאים גדולים ולא בקטנים. אצלי אין דבר כזה, אני מטפל בכל מה שצריך, גם בדברים שנראים קטנים. אני שליח ציבור".

"הפידבק שאני מקבל הוא עצום, גם מהציבור וגם מנבחרי הציבור", הוא מתאר. "זה לא סוד שבתחילת הקדנציה חברי הכנסת מהשמאל ניסו להפוך אותי לרב כהנא 2. הם יצאו מהמליאה כשהגעתי וכשנאמתי כדי שלא אוכל להציע הצעת חוק כי אף אחד לא יהיה בעדי. בפועל קרה בדיוק הפוך. אני אחד מחברי הכנסת היחידים באופוזיציה שהצליח להעביר ועדת בדיקה בעניין מותו של אהוביה סנדק. אני מצליח להוביל מהלכים מאוד חשובים ומצליח להשפיע בכל ועדה ובכל תחום שאני נוגע בו, כמו גם מול משרדים ממשלתיים מחוץ לכנסת. מלבד הוועדה של וליד טאהא, שרק רואה אותי ונהיה אדום ומבקש להוציא אותי בטענות שונות, בכל יתר הוועדות אני פעיל, משפיע, מביא לידי ביטוי את הידע המשפטי שלי ועובד קשה ויש תוצאות".

DNA שונה

על אף החיבור המוצלח, שלוש המפלגות המרכיבות את סיעת הציונות הדתית בכנסת - הציונות הדתית, עוצמה יהודית ונועם - יצאו לקמפיין התפקדות עצמאי. "עוצמה יהודית שונה ממפלגת הציונות הדתית", קובע חבר הכנסת בן גביר. "ה-DNA של המצביעים שלה הוא DNA אחר. אנשים שמצטרפים ומתפקדי לעוצמה יהודית כוללים את הכול מכול כול. כמובן יש אצלנו ציונות דתית קלאסית, כמו מנכ"ל המפלגה יצחק וסרלאוף שמגיע מלב ליבה של הציונות הדתית. הוא בנו של הרב וסרלאוף שגדל בעיר העתיקה בירושלים, בוגר הישיבה התיכונית נתיב מאיר וישיבת ההסדר בבית שאן. גם הילדים שלי לומדים בישיבות ובאולפנות של המגזר הדתי. אבל יש גם רבים אחרים שבאים ממקומות שונים, חלקם חובשי כיפת שמיים, אוהבי ארץ ישראל ועם ישראל. יש חרדים ומסורתיים, מהערים, מהפריפריה ומההתיישבות. זה ה-DNA של עוצמה יהודית".

"יש הרמוניה נפלאה ביני ובין אנשי מפלגת הציונות הדתית", הוא מבהיר. "שיתוף הפעולה הוא במיטבו. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' התבטא כך לא אחת ולא שתיים. רק לפני כמה שבועות הוא הבטיח לרוץ שוב עם עוצמה יהודית ואמר כי 'החיבור הוא טוב'. היום כל הצדדים מבינים בדיוק כמה האחדות מבורכת ונותנת כוח. בדרך כלל בציונות הדתית, אם מקבלים שמונה או תשעה מנדטים בסקרים, בפועל זה אומר 11 או 12. הציונות הדתית תמיד מקבלת פחות בסקרים וימינה תמיד יותר. גם בלי המספרים, מה שבטוח זה שההרמוניה עובדת, הציבור אוהב את זה".

במערכות הבחירות הקודמות, כשהחיבורים לא צלחו, היו דיבורים קשים זה כלפי זה.

"אין ספק שהיו משקעים לא פשוטים", הוא מודה. "אבל התגברנו עליהם ובסופו של דבר, כשמכירים זה את זה, הדברים נראים אחרת. ישבתי עם בצלאל לא מזמן במסעדה בירושלים ושנינו הסכמנו שיש עם החיבורים הללו הרבה נחת, אין תדרוכים זה נגד זה, יש עבודה משותפת והרבה הרבה כבוד הדדי".

"ועם כל האהבה והחברות, אנחנו לא רוצים להיטמע בתוך מפלגה אחרת", הוא מבהיר. "גם תקנון המפלגה של הציונות הדתית קובע שאנחנו צריכים להתחבר אליהם. חברי המרכז יהיו שלהם וכל המנגנון יהיה שלהם, כך שגם אם לצורך העניין אגיע למקום הכי גבוה בציונות הדתית ואגיע למקום השני, גם אז – אהיה אחד מתוך קבוצה שאני מקווה שתהיה גדולה מאוד. אנחנו קבוצה נפרדת שמביאה קהלים נוספים מהקהלים שהציונות הדתית פונה אליהם", הוא מציין ומבקש להדגיש: "זה לא אומר שאין אחדות ושאין הבנה שצריך ללכת יחד גם בפעם הבאה. להפך, אנחנו נעשה הכול כדי להמשיך יחד כי החיבור הזה מוצלח".

קשובים לרחשי הציבור

בעוצמה יהודית מגיעים לקראת המפקד כשהם מצוידים באופטימיות רבה. "אנחנו קשובים לרחשי הציבור ואנחנו מעריכים שבמפקד הזה נוכל לפקוד המון אנשים. אנחנו רוצים ברשימה של עוצמה יהודית מגוון של אנשים שייצגו את כלל הציבור במדינת ישראל. ההנאה הכי גדולה שלי, כל שבת כשאני הולך בחברון למערת המכפלה, היא לפגוש את החיילים, אם זה קיבוצניקים מהצפון או תושבים מהפריפריה או היפים מתל אביב – הם באים אליי ואומרים לי 'תודה, אתה נלחם בשבילנו'. ככה אני רוצה שהפרופיל של עוצמה יהודית ייראה".

לדבריו, המכנה המשותף של כולם הם הרעיונות שעוצמה יהודית מייצגת ומובילה, ובראשם מאבק ללא פשרות למען המדינה היהודית והזהות היהודית שלה. "המחשבה הראשונה היא שמשפט כזה מלחיץ חילונים, אבל זה בדיוק הפוך. הרבה אנשים שאינם חובשי כיפה באים אומרים לי 'תודה שאתה נלחם בשביל הזהות שלנו'. כך למשל בנושא הרפורמות של שר הדתות מתן כהנא בכשרות ובגיור. כל הדברים הללו פוגעים קודם כול בציבור שאינו חובש כיפה. אם אני אכנס למסעדה, כנראה אדע איזו כשרות אני אוכל או לא אוכל, אבל מי שייפגע זה הציבור שפחות מכיר. כך גם בנושא הגיורים, הפגיעה היא בציבור שפחות מקפיד על תרי"ג מצוות".

אחד הנושאים שעוצמה יהודית מובילה הוא כמובן מאבק בלתי פושר באויבי ישראל ובמי שפוגע בעם ישראל. "העימותים שלי מולם הם לא סוד, כמו הסיפור המפורסם עם אחמד טיבי שביקש שאקרא לו אדוני וסירבתי בתוקף. נזכרתי במדרש על יעקב אבינו שנגזר עליו שיעמדו מעליו שבע מלכויות בגלל שקרא לעשיו 'אדוני'. בסופו של דבר אף התברר שאחמד טיבי פעל בניגוד גמור לתקנון. יש גם את הדברים שאני אומר בנאומים שקטים יותר מול מנסור עבאס ומבקש ממנו לגנות את הפגיעה בחיילי צה"ל. אני גאה בכך שהצלחנו, יחד עם בצלאל, לגרום לכך שכל הימין מבין את הסכנה הגדולה הטמונה בתנועת האחים המוסלמים. בהתחלה אנשי הליכוד באו אלינו בטענות למה אנחנו מונעים הקמת ממשלת ימין, והיום אנשי הליכוד שהיו התומכים הכי גדולים בממשלה כזאת, כמו יואב קיש, באים ואומרים לנו: צדקתם".

באשר לתקרית שהתרחשה בחניון גני התערוכה בתל אביב אומר בן גביר כי "היום, לאחר שנחשפה האמת, הייתי מצפה להתנצלות של כל אלה משמאל ואנשי תקשורת שונים שתקפו אותי בלי לברר את העובדות. הגילוי ששני הבריונים תומכי חמאס, אחד מהם כותב בעד פיגועים ואילו השני מחבל שהשתחרר מהכלא לאחר שריצה שני עונשי מאסר, אחד מהם על זריקת אבנים ובקבוקים לעבר חיילים ושוטרים, לא רק שמלמד על חוסר האמינות של השניים אלא על הרף הנמוך שמציבות חברות האבטחה במדינת ישראל. כיצד ייתכן", שואל בן גביר, "שבאולמי האקספו המפוארים שמארחים ראשי ממשלה, שרים וחברי כנסת משמשים כמאבטחים אדם בעל עבר פלילי ביטחוני ואחר שמזוהה עם חמאס?"

לשאלה אם הוא מפחד, משיב בן גביר: "אני אמשיך בשלי. אומנם לא ברור לי כיצד כל האיומים כלפיי לא מעוררים את הגורמים המוסמכים לפעול כדי להגן על חיי, ובוודאי שהתחושה היא שאם היו קוראים לי עידית סילמן אז חזקה שהייתי מסתובב היום עם גדודי מאבטחים, אבל בכל מקרה אני ממשיך בכל הפעולות והמעשים ולא אתן לאיום כזה או אחר לשבש את עשייתי".

נושא נוסף וחשוב לא פחות שמקדמת המפלגה הוא נתינת הגב לחיילי צה"ל וקידום חוק חסינות החיילים. "המאבק לטובתם, אם זה בהעלאת השכר שלהם ובעיקר בגב שאני רוצה לתת להם, שלא ימצאו את עצמם לבד בחדרי החקירות. וכמובן כל נושא יישוב ארץ ישראל, בכל חלקי הארץ, וכן דאגה לפריפריה, לשכבות החלשות ולנושאים שונים הנוגעים באזרח הקטן".

מטה השטח בפעולה

המפקד מגיע כשלב נוסף על גבי מטה השטח של המפלגה, שמורכב מיותר מחמישים רכזים בכל רחבי הארץ שעליהם מנצח יצחק וסרלאוף, מנכ"ל עוצמה יהודית. "אני נמצא בקשר ישיר עם רכזי השטח שפרוסים מהצפון ועד הדרום. התפקיד שלהם הוא להביא תומכים חדשים למפלגה באזור שהם מופקדים עליו. עשינו ניתוח קלפיות, מיפינו את הפוטנציאל ובדקנו איך אנחנו יכולים להביא אותו לידי מימוש. הרכז מקבל הדרכה מפורטת וכן עובר אחת לכמה חודשים השתלמות איך להגיע לקהלים חדשים".

הצעד הראשון של כל רכז הוא להביא את המעגל הקרוב אליו, המשפחה, השכנים והחברים. "המטרה היא להגדיל את התמיכה במפלגה. הלוואי שכל המצביעים שלנו גם יתפקדו למפלגה. זאת שאיפה גדולה, אבל בדרך הזאת אנחנו בהחלט יכולים להתקרב ליעד. חלק מהעבודה של הרכז הוא לנתח את הבעיות של העיר שלו, כדי שנוכל לתת מענה לפניות של הציבור בנושאים הבוערים. כיום יש לנו כמה עובדים במשרה מלאה שאחראים לטפל במאות הפניות שמתקבלות מדי שבוע. לפעמים חברי כנסת אחרים פונים אלינו, כי הם יודעים שאצלנו זה יטופל. הפניות שמגיעות למחלקה הארצית דרך הרכזים גם מקבלות את המענה דרכם חזרה, כדי לתת להם כוח ברמה המקומית".

לדברי וסרלאוף היעד הראשון של רכזי השטח לגיוס תמיכה הושלם במהירות שהפתיעה אפילו אותו, מה שהעניק לו תמונת מצב ברורה יותר. "אנחנו שומרים על קשר עם התומכים שלנו, שולחים להם ידיעון קבוע ומחוברים אליהם ברשתות החברתיות". כך התחדדה ההבנה שאפשר לעבור לשלב הבא: מפקד כללי למפלגה. "אנחנו מגיעים מוכנים, היות שלכל רכז שטח יש את הרשימות שהוא בנה בעצמו. אנשים שהוא מכיר, אנשים שהוא פגש ושכנע. בכינוס הרכזים שהתקיים בשבוע שעבר בירושלים, שאליו הגיעו יותר מארבעים רכזים מכל הארץ, הם קיבלו הסבר על מנגנון המפקד. ברגע שיש לנו את האימפריה הזאת, שעבדנו עליה במשך שמונה חודשים, אנחנו נמצאים במקום טוב שממנו אפשר לצאת לדרך למפקד שיהיה הרבה יותר עוצמתי. אלה האנשים שלנו".

"להתפקד זה כוח למפלגה וגם כוח במפלגה", הוא מנתח את הרווח הכפול. "כל מי שמתפקד נותן כוח למפלגה, ויש גם אנשים שרוצים להשפיע בתוך המפלגה. צריך כמובן ליצור איזון בכוח שנותנים למתפקדים במנגנון מפלגתי מסודר בלי שזה יהרוס את המפלגה כפי שראינו במפלגות אחרות. בשביל האיזון הזה נקים ועדה שתבחן את הדרכים להגיע לשביל הזהב. כל מתפקד יקבל כרטיס חבר שמעניק לו שייכות ואנחנו עובדים על דברים נוספים שיעצימו בקרב המתפקדים את תחושת השייכות למפלגה".

לקראת המפקד מקיימים במפלגה מדי שבוע כנסים בכל רחבי הארץ. "בכל יום ראשון עוצמה יהודית יוצאת לשתי ערים ברחבי הארץ ועורכת בהן כנסים מקומיים בהשתתפות מאות אנשים. בכנס שהתקיים בגבעתיים לפני כמה שבועות הגיעו מאות אנשים, כך גם במוצקין, בנשר וברחובות. בכל מקום שאליו איתמר מגיע האולם מלא. ביום ראשון הבא אנחנו מקיימים כנסים בחדרה ובחריש ובהמשך במגדל העמק ובעפולה ולאחר מכן יורדים לדרום. לו"ז הכנסים מלא לחודשיים הקרובים, ובסיומם אנשים מתפקדים, כי זה חלק מהמטרה של הכנס. אנחנו שומעים על המצוקות שלהם ומטפלים בהן. אנחנו יוצרים קשר ישיר עם השטח וזה אחד הדברים הכי חזקים אצלנו. אין עוד חבר כנסת שמצליח להביא לכנסים כל כך הרבה אנשים, במיוחד בתקופת החורף. איתמר בן גביר שוב ושוב מוכיח שהוא יודע לעשות זאת וזה מראה את הכוח ואת העוצמה של המפלגה".

צריכים מישהו שיגן על הערכים

"אני איש ימין, גדלתי בבית ימני והתחנכתי בדרכו של מנחם בגין. גם כשאבא שלי עבד בקיבוץ אפיקים ולא היו מקבלים עובדים שלא היו שייכים למפלגה הנכונה הוא לא פחד לומר את דעתו. הוא עמד על דעותיו ואנשים העריכו אותו על כך", משתף יעקב עמר, רכז המפלגה בטבריה. "הגעתי לעוצמה יהודית כאשר חיפשתי דרך שהיא מגינה על עם ישראל בארץ ישראל, ואם זה לפי תורת ישראל - מה טוב. הדרך של הליכוד הייתה טובה עד לתקופה מסוימת. בעשרים השנים האחרונות הליכוד התמרכז יחד עם כל המערכות במדינת ישראל. אנחנו אנשי ימין וצריכים מישהו שיגן על הערכים שלנו, כמו שבגין הגן, כמו ששמיר הגן. בשנים האחרונות אף אחד לא הגן עליהם".

בבחירות האחרונות התנדב עמר במטה המפלגה בטבריה. "עשיתי כל מה שצריך. למרות שאני לא בחור צעיר תליתי שלטים והשתתפתי בהפגנות כדי לדאוג שמדינת ישראל תהיה יותר ימנית ושהימין ישלוט. גבולות כמו שצריך, ביטחון לאזרחים, יהודי לא צריך לחשוש להסתובב באף מקום בארץ. זו מפלגה שתשנה את המערכת מלמטה, שגם בית המשפט יהיה לטובת האזרח היהודי ולא לפי פסיקה אוניברסלית שפחות מתאימה למדינה בין שבעים זאבים. אני רוצה שההרגשה שלי תהיה לעוד הרבה יהודים. בעוצמה יהודית לא חייבים להיות דתיים, כולם מתקבלים בברכה. מי שרוצה להתחבר לא בודקים לו בציציות".

גם עפרה שוראקי, רכזת מחוז ירושלים במפלגה, החליטה להצטרף לאחר שהתרשמה מהעשייה של ראשיה. "ראיתי את האמת שלהם, אהבת ארץ ישראל, תורת ישראל ועם ישראל. העזרה ההדדית, הכול מיושם בשטח ולא נשאר במצע של המפלגה", היא מתארת. "איתמר לא זז מהאידאולוגיה שלו כמלוא הנימה, ימינה או שמאלה. הוא איש עקרונות, הוא עמד על כך שלא יצטרף לקואליציה יחד עם מנסור עבאס ועם השמאל. מילה שלו זו מילה. הוא לא היה מוכן למכור את העקרונות שלו בשביל ג'ובים. יש לו את החמימות ואהבת הבריות שלא רואים אצל חברי כנסת אחרים והוא נותן מענה לכל מי שזקוק לו. לאחד הפעילים שלנו בשכונת ארמון הנציב הייתה בעיה עם קצבת הביטוח הלאומי, וכמו עובדת סוציאלית איתמר קבע פגישה עם מנכ"ל הביטוח הלאומי כדי למנוע את העוולה כך שהחזירו לו את הקצבה שלו".

מהיכרות אישית מעידה שוראקי כי חבר הכנסת בן גביר פועל בחוכמה ובחמימות וכך הוא מצליח להגיע ללבבות של כל מי שנפגש איתו, "אפילו אנשים שדעותיהם והשקפת חייהם מנוגדת לשלו", היא מדגישה. "מי שמצטרף למפלגה מרגיש מיד תחושת שייכות ומשפחתיות, אם זה בעזרה הדדית כשנזקקים בעיתות צער ומשבר שלא נדע, אנחנו כאן בשביל הפרט, ונעשה הכול כדי לעזור. כמו כן בשמחות שירבו, איתמר ונציגיו דואגים לכל אדם בישראל. להבדיל ממפלגות אחרות המפלגה לא פונה למגזר מסוים אלא לכל סוגי האוכלוסייה, דתיים, מסורתיים וחילוניים. לאיתמר יש אמת בדרך, יושרה ונאמנות לבוחריו. הציבור מזהה זאת ולכן הסחף אליו כל כך מורגש", היא מסכמת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו