מיכי וסרטייל
מיכי וסרטייל צילום: באדיבות המצולם

הקלות הבלתי נסבלת של עבריינים המרשים לעצמם להונות אנשים חולים השמים בהם מבטחם ונותנים בהם אמון מלא ראוי שתרתיח כל אדם בריא בנפשו ובדעתו ותעורר קול זעקה עד שהתופעה החמורה תיעלם מהעולם, בתקווה שעמה ייעלמו גם כמה בעיות בירוקרטיות נוספות המקשות על חיי החולים שמצבם קשה ממילא.

כשקוראים ידיעת חדשות על מעצרם של רוקחים שזייפו תרופות שפג תוקפן ומכרו אותן במחיר מופקע לחולי סרטן רבים הזקוקים להן כדי לחיות, הלב נקרע מרחמים על החולים האומללים שנפלו קרבן להונאה שפלה. אך עוד יותר מכך הראש אינו תופס איך בני אדם שמשימתם לעזור לאדם המגיע אליהם בשיא חולשתו ופגיעותו, העזו לפעול בקור רוח ובאכזריות מודעת ומחושבת מראש בניגוד לכל כללי האתיקה ולאנושיות הבסיסית כדי לגרוף לכיסם רווחים על חשבון החולה ובניצול תמימותו.

אולי הדברים הבאים יזעזעו את הקוראים במחשבה ראשונה אך קיימת אפשרות שהעוסקים ברפואה שאינם ראויים לכך אמרו לעצמם שהחולים עליהם עבדו בעיניים תרתי משמע כלל לא יטרחו לבדוק את תאריך התפוגה של התרופות שפג תקפן שסיפקו להם במזיד ובמרמה בשל כל הבעיות הבירוקרטיות הרבות המטרידות אותם, ועוד יותר גרועה מכך המחשבה שאותם רופאים מעוררי חלחלה חשבו לעצמם שככל הנראה אותם חולים חסרי ישע שהונו במודע לא יאריכו ימים כדי לתבוע אותם אזרחית ולנצח כיוון שלמרבה הצער טחנות הצדק טוחנות לאט.

אחת הסיבות העיקריות להקמת עמותת "יד-תמר" הייתה הצורך החיוני של החולים בסרטן להמשיך בשגרת חייהם בתמיכה משפחתית וקהילתית שוטפת, הכוללת גם טיפול במשימות החדשות והלא פשוטות שנוספו לחובות היומיומיות שהעיקרית שבהן רכישת תרופות וסידורן. על מתנדב אחד מוטלת משימה קטנה עם חשיבות גדולה של סידור תרופות ווידוא שהן בתוקף וסופקו ממקור מהימן וכשאדם טוב מקהילתו של החולה עושה זאת ניתן לסמוך עליו יותר מכל רוקח.

למקרא ידיעה מזעזעת על רופאים שמעלו בתפקידם בשל בצע כסף תוך סיכון חיי החולים ששמו בהם מבטחם ואמונם, הסיוע של המשפחה והקהילה להתמודדות עם המחלה הופך למשימת הגנה ושמירה על זכויותיהם וחייהם של היקרים מכל מפני מי שמנסה להתעשר על חשבונם.

הידיעה על הרוקחים המזייפים מכעיסה עוד יותר כיוון שמדובר באחראים לחיי אדם שמספקים להם במזיד תרופות חיוניות שעבר זמנן במחיר מופקע בידיעה ברורה שהשווי האמיתי שלהן בשוק הוא אפס. וזו בדיוק ההגדרה ההולמת לאותם "רופאים מחליאים" שראויים לגינוי ולהוקעה אך עם זאת אולי גם למידה מעטה של הערכה על כך שחשפו את הסכנה שבהעלמת עין מתאריך תפוגה של תרופה.

בהתמודדות עם מחלה חשוב להפיק לקחים מכל דבר וחשוב לשתף ולהפיץ את הבשורה, ואם כתוצאה מהמחדל של אותם רופאים יתקיימו דיונים על הפחתת מחירי התרופות החיוניות לחולי סרטן ויתוגבר הפיקוח על נהלי המרשמים של רופאים ורוקחים אולי ניתן יהיה לומר על המקרה החמור הזה- "מעז יצא מתוק" ולהקדים רפואה למכה הבאה.

מיכאל (מיכי) וסרטייל הוא יו"ר ומייסד עמותת יד תמר המעניקה תמיכה למשפחות חולי סרטן