הרבנית מרים רייסלר
הרבנית מרים רייסלר צילום: נאוה פינקלמן

הרבה שנים חלמה הרבנית מרים רייסלר על הקמת אולפנה שבנויה סביב החיים התוססים של בית המדרש.

היא חלמה על הלימוד בבית המדרש, על התפילה החבורה והניגון, ועל השמחה שנוצרת כשהתורה על כל היבטיה ממלאה במתנותיה הרבות את הנפש. וכשקיבלה הודעה מתלמידה שלה, המספרת לה כמה היא משתוקקת ללמוד במקום כזה הבינה שהגיעה העת לכך.

באלול השנה, לפני חודשים ספורים, המדרשה התיכונית הראשונה מסוגה בארץ פתחה את דלתותיה כתכנית ייחודית באולפנת הללי בגבעת ושינגטון.

הרבה סיעתא דשמיא וכוחות שונים הצטרפו להקמת התוכנית - הנהלת החמ"ד והפיקוח המקצועי, רבני קהילות ומנהיגי הציבור הדתי שתמכו בתכנית בכתב ובעל פה, ראשת אולפנת הללי הגב' תרצה בן יצחק שרצתה את המדרשה התיכונית באולפנה שלה ונתנה את תמיכתה המלאה, ומר יקי סעדה, מנכ"ל גבעת ושינגטון וחולם חלומות בעולם החינוך שהתלהב מעצם הרעיון מן הרגע הראשון וקידם אותו בכל מאודו.

אל התוכנית השנה הצטרפו 13 תלמידות מכיתות ט-יא ויצרו יחד את הכתה הרב-גילאית הראשונה, מחזור א', של המדרשה התיכונית אפיקים. בחודשים האחרונים, הן חוות שמחה גדולה בהגשמת חלום משותף ומתוק, כשכל אחת מביאה לידי ביטוי את המיוחד שבה.

להרשמה לימי היכרות הנערכים בזום לחצו כאן

להרשמה לימים הפתוח במדרשה התיכונית אפיקים לחצו כאן

הרבנית רייסלר - במה שונה המדרשה התיכונית אפיקים ממוסדות חינוך אחרים?

הדבר הכי נראה לעין שמייחד את המדרשה התיכונית הוא המערכת השבועית. בשני ימים בשבוע יש סדר בוקר מלא, בשלשת הערבים בהם הבנות נמצאות בפנימייה יש גם סדר ערב . יוצא שיש לכל בת במדרשה התיכונית יותר מעשרים שעות לימוד תורה בבית המדרש מדי שבוע. שעות אלו לא כוללות את הזמן שמוקדש לתפילה בבית המדרש, שלש פעמים ביום, חוויה שמתחילה בניגון ונבנית לכל אחת לפי הקצב הנכון לה.

ומה שאי אפשר לראות במערכת הוא האש הלבנה סביב – הזמנים הרבים בהם בנות מתיישבות בבית המדרש לשיח עם חברות, ללימוד נוסף, לניגון – הרי בית המדרש הוא כיתת האם שלהן, המקום של תחילת היום וסגירת היום והעוגן שאליו הן חוזרות בוקר צהריים וערב.

מערכת מיוחדת זו מתאפשרת הודות להטמעת המדרשה התיכונית בתוך אולפנת הללי, הרי האולפנה מאמינה באופן יוצא דופן ביכולות תלמידותיה להתמקצע באמת והיא מקדישה לכך זמן מכובד. סדרי הבקר בנויים סביב המערכת של האומנויות, ומבנה זה הוא גם מה שמאפשר לבנות המדרשה להיות חברות לספסל הלימודים לבנות בשכבת הגיל שלהן בכל לימודי הליבה.

האם כל ההבדל הוא בבניית המערכת?

אמנם המערכת היא הדבר הנראה, אך היא המסגרת, הכלי, ולא עצם הברכה שנוכחת בשגרה. הברכה כוללת את המשא ומתן החי של סדר גמרא בחברותא והלימוד ביחד שכולל גם דיוק וגם הצפת שאלות ערכיות. הברכה נוכחת בהתלהבות מלימוד "עלי שור", ספר שאחת הבנות כינתה "מוסר בחיבוק". היא מורגשת באהבה הגדולה ללימוד דבר ה' בחברותא ובשיעורי תורה ונ"ך.

היא נמצאת בחיפוש אחר הדיוק בהלכות שמיטה, ובעיצוב הקבוצה לאור הגותו של הגרי"ד סולובייצ'יק ב"איש האמונה", ובמתיקות של לימוד פרשת שבוע עם בנות בתכנית מעיין (תכנית שנה בארץ לבנות מחו"ל). יש תחושת ברכה מיוחדת סביב התפילה - ההשתוקקות להכנה לתפילה והכבוד לתפילה ולמתפללות, והעיסוק בניגונים סביב התפילה וראשי חדשים. ואין כמו הברכה ששורה במקום כשבנות מסיימות לימוד, וכולן שמחות איתן ועבורן.

למה צריכות הבנות ללמוד גמרא?

המדרשה התיכונית קמה לטובת בנות שעבורן לימוד תורה הינו נתיב מרכזי ועיקרי בבניית העולם האמוני שלהן, דרכו הן מעצבות את זהותן הדתית באופן שמשמעותי ונכון להן. לאורך הדורות היו תלמידות חכמים, יחידות סגולה, שחשקה נפשן בתורה, באהבה ובתמימות, והן זכו בתמיכת רבנים לגבי הלימוד שלהן בכל תחומי התורה. אני חושבת שכל מי שיראה את מה שקורה באפיקים קיץ, בתתל"ץ, ועכשיו במדרשה התיכונית אפיקים, יבין שזכינו בדור של בנות מדהימות, עם נפש טהורה, שפשוט חשקה נפשן בתורה, בכמה שיותר תורה, בעולם תורה עשיר. וזה עולם שכולל בתוכו גמרא, לא רק גמרא, ואפילו לא בעיקר גמרא, אלא בהחלט גם גמרא.

יש פעילויות בתכנית? או שהתוכן כולל רק לימוד?

היות והמדרשה התיכונית מחוברת לאולפנת הללי, פתוח בפני הבנות שפע של פעילויות ואומנויות שלא רק מעשירות, אלא גם מחברות בין הבנות במסלולים השונים. הקמפוס העשיר בגבעת וושינגטון מציע בריכה מחוממת, חדר כושר, אולמות ספורט, ופעילויות חסד - והכל לרווחת התלמידות. וכמובן, כמו בכל אולפנה, יש גם מערכת שנתית שמלאה בפעילויות ויציאות שמוסיפות חוויות של גיבוש, העשרה, כיף, וגם העמקה בקודש.

בין ההתמסרות לבית המדרש והפעילויות, איך משלימות הבנות במדרשה התיכונית בגרות איכותית?

בית המדרש בנוי באופן שכל בת יכולה לגשת ל-5 יח"ל בכל מקצועות הקודש – תנ"ך, תושב"ע או תלמוד, ומחשבת ישראל. היות ובנות המדרשה התיכונית לומדות מקצועות חול עם בנות הללי, יש אפשרות ללימודי מתמטיקה ואנגלית בכל הרמות (3-4-5 יח"ל). ויש תלמידות שמרחיבות אף לתחומים אחרים – השנה, אחת לומדת פסיכולוגיה, אחת ביולוגיה, שלוש משתתפות במגמת ספרות, שתיים בפיזיקה, ושלש מעוניינות בכתיבת עבודות גמר.

ומה התוכניות שלך להמשך?

במילים של הרבנית מרים, "כבר זכינו לראות שתכנית זו עושה הדים טובים בעולם. אנשי ונשות חינוך מתעניינים, הורים מתעניינים, וגם בנות שואלות ומתעניינות. בע"ה נזכה לראות תפיסה חדשה הולכת ונבנית בקרב קהילותנו בה יש עידוד וצמיחה של הבנות שפשוט חשקה נפשן בתורה."

איך ניתן לשמוע יותר על המדרשה התיכונית אפיקים?

ניתן להירשם באתר של מדרשת אפיקים לערבי היכרות להורים בזום ביום חמישי כ"ו בטבת, ויום חמישי י"א בשבט, ולימים פתוחים לבנות בקמפוס בגבעת ושינגטון ביום רביעי ג' בשבט וביום רביעי י"ז בשבט. גם, מתקיימים באיזורים שונים חוגי בית – בדקו באתר לחוג בית קרוב אליכם.

אתם מוזמנים להיות בקשר לגבי כל שאלה שיש לכן – הודיה 058-6961507, אילה 055-9105404, מעיין 058-4672552.

לאתר מדרשת אפיקים לחצו כאן

לדף הפייסבוק של המדרשה לחצו כאן

בואו לגלות עוד על מדרשת אפיקים

הראיון מלא יפורסם השבת בעיתון עולם קטן כחלק ממוסף על ישיבות, אולפנות ותיכונים

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו