מפקירים את הלוחמים
מפקירים את הלוחמיםצילום: תורת לחימה

ביום ראשון צפוי מפקד צוות בסיירת גבעתי להיכנס לחמישה ימי מחבוש בעקבות מה שמוגדר כליקויים משמעתיים בתפקודו של המפק"צ במהלך פעילות מול חוליית מחבלים שארבה לכלי רכב ישראליים ויידתה עליהם אבנים.

מפקד חטיבת גבעתי שפט משמעתית את המ"פ והמפק"צ, נזף במ"פ והחליט על עונש המחבוש למפק"צ. האירוע וההחלטה גוררים אחריהם זעם רב בקרב אנשי מילואים ולוחמים ובעצומה אינטרנטית הם קובעים כי העמדה לדין בשל חתירה למגע, גם אם שלא באופן המותאם לחלוטין לנהלים, היא מכה קשה לרוח הלחימה הנדרשת מול הטרור.

אמהות של חיילים יחד עם אזרחים מכל הארץ, קצינים במילואים וראשי עמותת "צעדת האמהות" ו"תורת לחימה" הפגינו היום (חמישי) מול כלא בית ליד, שבו ירצה את עונשו מפקד הצוות בגבעתי שירה לעבר חוליית מחבלים שזרקה אבנים לעבר מכוניות ישראליות בצפון השומרון.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר בהפגנה: "באתי בשם כל תושבי השומרון לומר כאן שהמציאות הזו שחיילי צה"ל וכוחות הביטחון מסכנים את חייהם כדי להביא ביטחון בכל מדינת ישראל ובמקום לקבל צל"ש הם נשלחים לכלא הצבאי, היא בושה וחרפה.

"אני רוצה להגיד לראש הממשלה נפתלי בנט, להקריא לו דברים שהוא כתב רק לפני שנתיים: 'לא משפטנים הם המצפן המוסרי של צה"ל אלא לוחמים והמפקדים. חיילי צה"ל לא צריכים לפחד לירות על מחבלים ולא צריכים להסתתר בבונקרים'".

דגן הוסיף: "אנחנו באנו לכאן כולנו מכל הארץ וגם מהשומרון כדי להצדיע למפק"צ הגיבור שצריך משום מה להיכנס לכלא כי הוא עשה את תפקידו וירה במחבלים מיידי אבנים, ולהגיד לממשלה הזו שלא ניתן לכם להפקיר את חיילי צה"ל, לא ניתן לכם להפקיר את גבול הצפון, לא ניתן לכם להפקיר את תושבי השומרון, ויש הקשר ישיר בין ההפקרות הביטחונית והבושה וחרפה ששולחת לוחם בצה"ל, מפק"צ בסיירת מובחרת, לכלא כי הוא ירה במחבלים לבין ההפקרה של יהודה דימנטמן בחומש. עם ישראל חי".

מתנועת 'צעדת האמהות' וארגון 'תורת לחימה' נמסר: "מצופה מהפיקוד הבכיר לגבות את הלוחמים ולהפיץ את התחקיר שמעודד חתירה למגע במקום הססנות ופסיביות, לצד השיפורים המקצועיים הנדרשים! מצופה לתת גב ברור ללוחמים - במיוחד אל מול הטרור הערבי הגואה בעת האחרונה! זו חובתכם כמפקדים וכשליחי ציבור! שחררו את הקצין הגיבור''.

מדובר באירוע שהתרחש ב-8 בדצמבר. כוח צה''ל עם צלף בפיקוד מפקד הצוות מגבעתי יצא למארב לסיכול פח"ע מהכפר יעבד על ציר 585 בשומרון. הכוח זיהה מחבלים חשודים שפורקים מרכב ותוקפים באבנים רכב ישראלי שנסע על הציר, חתר למגע ופתח באש.

לאחר האירוע הוחלט להעמיד את מפקדי הכוח לדין, לנזוף במ"פ ולשלוח את המפק"צ ל-5 ימי מחבוש. בעקבות המקרה, מפקד האוגדה המרחבית אסר לבצע מארבים נגד פח"ע ערבי ללא אישורו.