יהודים בהר הבית
יהודים בהר הבית צילום: מינהלת הר הבית

34,779 יהודים עלו להר הבית בשנת 2021, זאת לעומת 19,814 עולים בשנת 2020. השנתיים הללו סבלו מסגרים והגבלות קורונה לפרקים שהפחיתו את כמות העולים להר משמעותית. שנת 2019 ממשיכה להיות שנת השיא עם 37,708 עולים להר, כמובן ללא השפעות קורונה בשנה זו.

לפי נתוני ארגון "בידינו", 70 יהודים עוכבו או נעצרו במהלך השנה בהר הבית בתואנות שונות ומגוונות החל מטענות על סטייה מהמסלול והליכה איטית, בחשד לתפילה, או כי הוואקף דרש. 57 יהודים הורחקו לתקופות שונות מהר הבית, יש לציין כי אף אחד מהמורחקים לא זומן לשימוע כדין ולא נמסרו לו הטענות בגינן הורחק מהר הבית.

בארבעת החודשים הראשונים של תשפ"ב, מאז ראש השנה האחרון נרשמו 14,973 עולים להר הבית המהווים 43 אחוזים מכל עולי שנת 2021 כולה.

החודש הפורה ביותר בעלייה להר הבית היה חודש ספטמבר 2021, בו עלו 6347 עולים להר הבית.

הר הבית היה פתוח בשנת 2021 במהלך 242 ימים מתוכם ההר היה פתוח במשך 1196 שעות שהן מעט יותר מ-20% בלבד.

הר הבית המשיך להיות סגור בימי שישי, שבת ובחגים מוסלמיים בעוד בחגי ישראל הר הבית היה פתוח למוסלמים באופן חופשי. הר הבית היה סגור ליהודים במשך 116 ימים מתוכם 19 ימים ברצף בסיום תקופת הרמדאן ובמהלך מבצע "שומר החומות".

מדריכי "בידינו למען הר הבית" היו בהר הבית בכל שעה שההר היה פתוח ליהודים השנה וסיפקו הדרכה לכ250 משפחות של עולים יהודים בהר הבית, רבים מאוד לראשונה בחייהם.

מנכ"ל ''בידינו'' תום ניסני מסר כי "העלייה להר הבית ממשיכה להתגבר. השנה בשל מגבלות הקורונה השונות ומעט סגרים ישנה האטה מסוימת במספרים, אך במגמה ארוכת הטווח אנחנו רואים שכר לפעילותנו כאשר עם ישראל בהחלט עולה יותר ויותר להר הבית. לצד זה, יש לזכור כי המגבלות הקשות על העלייה הן בזמני העלייה, מניעת זכויות יסוד וחופש בהר הבית משחקות תפקיד חשוב בהרחקת קבוצות גדולות באוכלוסיה שרוצים להגיע להר הבית אך אינם מצליחים. אני צופה כי גם השנה הבאה, 2022 תרשום עלייה נוספת בכמות העולים היהודים להר הבית".

במינהלת הר הבית בירכו על ריבוי העולים להר הבית שבשנים האחרונות הולך והופך לאתר תפילה יהודי כראוי למקום הקדוש הזה. "מעורבותם החיובית של הדרגים המדיניים מכל סיעות הכנסת הלאומיות, וכן המשטרה ושאר כוחות הבטחון הביאו את המקום לקונצנזוס הלאומי הראוי לו, ולהיותו מקום בטוח לכל יהודי המבקש להתייחד בו", אמרו במינהלת.