הרב ד"ר בני לאו
הרב ד"ר בני לאו צילום: נתנאל טוביאס

הרב ד"ר בני לאו מתייחס לפרשת חיים ולדר ומחמיא לצוות הרבנים שחקר לעומק את הפרשה בראשות הרב שמואל אליהו שנהג באומץ, לדבריו, אל מול ההשתקה בציבור החרדי.

"השאלה של מנהיגות ואחריות עומדת כאן כי אי אפשר להנהיג בלי אחריות. מה שחווינו פה זו תופעה קשה מאוד מאוד, שרואים גדולים בתורה שפתאום מייצרים תנועה של השתקה, דווקא אחרי מות", פתח הרב לאו בדברים שאמר בתוכניתו בכאן ב'.

הוא הוסיף, "אחרי ההתאבדות של חיים ולדר רואים מערכת הנחיות של גדולי ראשי הישיבות לתלמידים שלהם שמכתיבים להם מה להגיד ובעיקר מה לא להגיד. לא לומר שהיו תלונות או עדויות, לא לומר שכבר יצאה שמועה רעה בעולם גם אם לא היה משפט, לא להגיד שהוציאו אותו באופן פורמלי מהעיתונות החרדית עוד בחייו".

לדברי הרב בני לאו, "הדבר המחפיר הוא שאומרים שמי שיגיד משהו בגנותו של חיים ולדר על מה שקרה, לפחות על מה שהתפרסם שעשה בשנים האלה, אותו אדם נחשב לסוג של 'רוצח'. אלה דברים נוראים. ואם זה לא מספיק, מוציאים מכתב שחיים ולדר כתב לפני התאבדותו ובו הוא מאשים את הרבנים שעמדו לימינן של אותן נשים נפגעות והוא מזמין אותם לבית דין של מעלה, כאילו אומר: 'אני עולה למעלה כדי לתבוע אתכם לדין'".

הרב בני לאו משבח את הרב שמואל אליהו ואומר שלמרות שיש ביניהם חילוקי דעות, הוא הדמות של מנהיג אמיתי. "הרב שמואל אליהו, שלא תמיד נמצא איתי כתף אל כתף בחזית המחשבה הדתית, אבל האיש הזה הוא מנהיג שלוקח אחריות. אני אומר בכאב עצום, אתה רואה חלק מהמנהיגים הרבניים לוקחים אחריות רק כלפי 'הגילדה' עצמה, כלפי פנים, כלפי החברה המאוד מוחזקת של עולם הישיבות והתורה כמו שהם מציגים אותה, במקום לומר שהתפקיד שלנו להיות הפה לאילמים, להיות קשוב לאלה שמנסים להשתיק ולמחוק אותם".

"הרב שמואל אליהו לקח את התפקיד הזה ואמר - אני מקשיב למי שנפגע. בתור שכזה, אני לא נושא פני איש, ארדוף את הרודפים ואגן על החלשים. ומנגד, רואים דמויות רבניות שמגינות באופן מאוד מביך על התוקפים ומתעלמות מהדמויות הכל כך פגועות", סיכם הרב בני לאו.

עיתונאי "ידיעות אחרונות" עמיחי אתאלי שיבח גם הוא את פעולותיו של הרב שמואל אליהו למניעת הטרדות ועבירות מין, ואמר כי "לצד ערימות החושך הרבני שמתעקש להרים ראש השבוע, מזדקרת דמותו של הרב שמואל אליהו. איש אמת שלא רואה בעיניים, מוכן לפרק כל הגמוניה, לא מתרשם מעמדות כוח ושם לפני הכל את האנשים החלשים.

"פרס ישראל יהיה קטן מדי על המנגנון שהוא מנהל לביעור הרע בחברה הדתית והחרדית. אולי פשוט מינוי לרב ראשי", כך אתאלי.