גלעד קריב מאיים: לא נאשר את רשימת המדינות האדומותערוץ הכנסת

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ גלעד קריב, מאיים שלא לאשר את רשימת המדינות האדומות והתקנות ליציאה וכניסה לארץ משום שלטענתו הן לוקות בחוסר מידתיות.

"מדיניות רשות האוכלוסין וההגירה לא מידתית. אם הדברים היו נעשים ע"פי חוק הקורונה לא היינו מאשרים לכם את התקנות. הממשלה החליטה על דעת עצמה להפעיל את חוק הכניסה לישראל במקום את חוק הקורונה ואם המדיניות הזו תימשך - נשנה אותה בסוף החודש עם שינוי החוק", אמר קריב.

לדבריו, "שמעתי הבוקר ממשרד הבריאות שהוא לא מוצא הצדקה אפידמיולוגית להגבלות הללו, אז איך אתם יכולים למנוע מנכד להשתתף בלווית סבתו? איפה נשמע שאח לא יכול לבוא להיות לצד אחותו שאיבדה את הבן בתאונת דרכים או במלחמה? אנחנו בסגר? בסגר לא עומדים 40 דקות בפקק, לא חוגגים נובי גוד ולא הילולת הבאבא סאלי".

"למרות מסקנות הדיון האחרון, לא שיניתם דבר. הרי לא אמרנו שתפתחו את השמים, קיבלתם מאיתנו בקשות מידתיות וקונקרטיות. אני מודיע שביום שלישי הקרוב לא יאושרו תקנות המדינות האדומות ואציע לחבריי שלא לתמוך בהן. או שתחזרו עם תשובות אחרות, או שאבטל את רשימת המדינות האדומות. דחיתם 100% מהבקשות המהותיות שנוגעות למקרים הומניטריים", הוסיף קריב.

ח"כ אורי מקלב מאר לקריב, "אמירתך שנדחה את התקנות חשובה מאוד. אנחנו מגיעים לשלב של שנתיים לתוך התקנות, ויש למצוא איזונים מדתיים להתנהלות אנושית ועניינית גם בזמן חירום. ההבדל בין הבקשות שלנו הוא עוד 2%. מדובר על מקרים שבתוך כל המערכת של כניסה ויציאה מדובר באחוזים בודדים".

"אנחנו לא פורצים פרצה אלא תוחמים זאת באופן מדתי. אנחנו מנחים את ועדת החריגים שתוכל לפעול עם יותר שיקול דעת והתאמה למציאות המורכבת. יש לצאת מהקיבעון הלא מאוזן והלא גמיש. לצאת ולראות את התמונה הרחבה היותר אנושית", ציין מקלב.

ח"כ יום טוב כלפון אמר, "יש אצלי במייל יותר מעשר דוגמאות לאנשים העובדים בחו"ל שלא נותנים להם לצאת או שדורשים מהם תצהיר של 30 יום. רואה חשבון ששלח תלושי משכורת, אמרו לו שזו לא הוכחה שהוא עובד בחו"ל. יש פער עצום בין מה שאנחנו אומרים בוועדה למה שהציבור חווה בשטח. בעיית העובדים בחו"ל לא נפתרה".

"בנוגע לטיפולים רפואיים - אדם שיש לו תור ב-9.1 להשתלת סטנט ללב, לא נותנים לו לצאת למרות ששלח את כל הניירת. כאב לי על מבוגר מעל 80 שצריך טיפול רפואי ואישרו לו ללא אשתו. זוג הורים שבתם ילדה בצרפת ולא נותנים להם לצאת. זה רק מהימים האחרונים. אנחנו שומעים את זעקת הציבור, יש כבר קמפיין בקרב יהודי ארה"ב שחלק משרי הממשלה ורבים מהח"כים הצטרפו אליו. יש פה כאב אמיתי וקריאה אמיתית ויש לשים לזה קץ".