תלמידים בעידן הקורונה
תלמידים בעידן הקורונה צילום: ISTOCK

לפני שלושים שנה קיבלתי תשובה שלילית מהישיבה בה חשקתי, אז הרגשתי כי האדמה בולעת אותי. במבט לאחור הבנתי שמכתב הדחיה היה הדבר הטוב ביותר עבורי.

השבוע קיבצנו אנשי חינוך, יועצים, מחנכים ומנהלים שיעניקו לכם כלים שיעזרו לכם להסתכל באופן מדויק ונכון יותר על כל תהליך הקבלה ויהפכו לכם אותו לאנושי ומזמין יותר.

מיד כשקיבלתי את מכתב הדחייה מהישיבה שלא מצאה אותי מספיק מעניין בשבילה, הרגשתי בולמוס עז להקיא. הרגשתי איך שהאדמה כמו בולעת אותי. כל כך הרבה חברים טובים שלי הלכו לישיבה הזו אחרי שהם התקבלו, כל כך הרבה חלומות היו לי, והנה במחי מכתב אחד הכול קרס. סה לה וי. עכשיו לך תתחיל לאסוף את עצמך מהרצפה. הא, כן, ואם תיתקל בדרך בדימוי עצמי מעוך במצב צבירה של סמרטוט סחוט, תגיד לו משהו כמו "תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר". לך תדע, אולי הוא עוד יקנה את זה.

ועכשיו, ממרום גילי ושערותיי הלבנות (התחילו לי כבר בכיתה ז'. אמיתי), אני יכול להגיד בפה מלא שמכתב הדחייה הזה שקיבלתי היה בעצם הדבר הטוב ביותר שיכול היה לקרות לעיצוב האישיות שלי, בלי שאלה בכלל. ובעצם מהו כישלון אם לא פתיחת דלת נוספת להצלחה? במדריך שלפניכם קיבצנו אנשי חינוך, יועצים, מחנכים ומנהלים שיעניקו לכם כלים שיעזרו לכם להסתכל באופן מדויק ונכון יותר על כל תהליך הקבלה ויהפכו לכם אותו לאנושי ומזמין יותר.

איך בוחרים בית ספר

ליאור הלוי, מנהל תיכון אמי"ת מודיעין ע"ש סתקר

הורים ותלמידים יקרים.

אתם עומדים לפני החלטה משמעותית וחשובה – בחירת מסגרת ההמשך לילדכם לקראת שנת הלימודים התשפ"ג. ראשית, אני מאחל לכם הצלחה ומתפלל איתכם לקב"ה שישלח לכם עצה ותבונה לבחור נכון.

כאיש חינוך אשר פועל בשדה זה כבר יותר מעשרים שנה, אשתף אתכם בכמה תובנות כפי שאני תופס אותן כאשר באים לבחור בית ספר. אפשר להרחיב על כל נקודה ונקודה אך מפאת קוצר היריעה נתרכז בעשר נקודות בסיסיות ואידך זיל גמור.

1. בית ספר טוב זה מורים טובים, ומורים טובים הם אלו המספקים אתגר ותמיכה. חפשו אותם.

2. בחרו בית ספר התואם להשקפת העולם שלכם, לא הרבה יותר ולא הרבה פחות.

3. אל תתלהבו מיחסי ציבור. בית ספר נמדד ביומיום ובשגרה ולא באירועי שיא.

4. יש יתרון לבית ספר קטן באינטימיות ויתרון לבית ספר גדול באפשרויות שהוא מספק. שקלו זאת.

5. סביבה מטופחת, נקייה ומזמינה מספרת הרבה על בית ספר. לא נעים ללמוד במקום מוזנח ואפור.

6. בקרו פיזית בבית הספר, אל תסתפקו במידע על אודות. אין כמו מראה עיניים. חשוב לחוש את האווירה. האם בית הספר הוא מקום שמח? מכבד? מסודר? יצירתי? וכדומה.

7. בדקו אם בית הספר מספק מענה לילד הספציפי שלכם אם הוא מחונן / בעל צרכים מיוחדים / מוזיקאי / ספורטאי וכדומה.

8. חברים זה חשוב אבל לא הכי חשוב. אל תבחרו בית ספר בשיטת העדר. היו מקוריים ואותנטיים.

9. קרבה לבית (אם לא מדובר בפנימייה) חשובה מאוד. אינכם רוצים להעביר את ילדכם מסע כומתה כל יום בדרך לבית ספר.

10. התפללו לה' שישים את ביתכם או בנכם במקום הנכון, בזמן הנכון, מוקף באנשים הנכונים ועם הכוחות הנכונים.

טיפים לקראת ראיון הקבלה – גם לכם התלמידים אבל בהחלט גם להורים

משה כורסיה, מחנך כיתה ז', ישיבת לפיד מודיעין

הכי דוגרי? בואו הכי חמודים, הכי חייכנים, לא לבלוט, לא לצעוק, ציציות בחוץ, כיפת 'מרכז' גדולה על הראש, תוותרו באותו יום על בלורית וג׳ל. שחקו אותה הכי חמודים בעולם גם אם אתם הליצנים הכי גדולים. לא אוהבים ליצנים בישיבות. אני הייתי אחד כזה ואני בספק גדול אם היו מקבלים אותי בישיבות ה'נחשבות' בארץ. למדתי בישיבה ליד הבית. הם היו חייבים לקבל אותי ונראה לי שגם הם היו שמחים לוותר על התענוג הזה.

אם לומר את האמת, אני חושב שלמעט מקרים קיצוניים, התפקיד האמיתי הוא של ההורים ושל המחנכים.

תאהבו אותם, זה כזה פשוט. רק תאהבו אותם.

אתם לא צריכים לקום בבוקר בתחושת שליחות של ״אני ארביץ בהם תורה ואקדש שם שמיים״. אל תנסו לחנך אותם להיות איזו פנטזיה של הציונות הדתית. זה לא עובד וזה לא יעבוד. פשוט תסתכלו עליהם בגובה העיניים. תהיו כנים. מציאותיים. נסו להבין מאין הם באים ומה כואב להם. חבקו אותם. האמינו בהם ושדרו להם שאתם באמת מאמינים שהם מתוקים, טהורים ומוכשרים. זהו. זה מה שהם צריכים.

ילד שצועק ומפריע הוא ילד שלא מקבל אהבה בבית. אתם תראו שאם תאהבו אותו הוא יהפוך לתלמיד הכי טוב שלכם ואתם תהיו אלו שהוא יזכור כל החיים. היה לי מחנך כזה. אני רוצה להיות מחנך כזה. הלוואי שאצליח להיות המחנך הזה.