קריאת תורה של נשות הכותל
קריאת תורה של נשות הכותל צילום: נשות הכותל

כמדי ראש חודש, גם היום (שני) הפריעו "נשות הכותל" לתפילת ראש חודש בכותל המערבי וצעקו צעקות במהלך התפילה.

מעבר להפרעה, נכנסו יחד עם נשות הכותל גברים לעזרת הנשים, בניגוד למקובל.

בקרן למורשת הכותל המערבי הגיבו ואמרו, "הקרן מצירה על התלהטות הרוחות בר"ח זה בצורה קשה, הן בכניסתם של גברים מקבוצת נשות הכותל אל תוך עזרת נשים, דבר שפגע בקדושת הכותל המערבי, שלא היה בעבר והן בהחדרת משרוקיות על ידי ילד אורתודוכסי, דבר שפגע אף הוא בקדושת הכותל".

"מאמצים אדירים של אנשי הקרן כדי שאירוע זה יעבור בשלום, נתקלו בכך שקבוצה של נשות הכותל לא נשמעה להוראות האבטחה. מדובר באירוע קשה שיש לגנות אותו. אנא שמרו על קדושת הכותל המערבי והרחיקו ממנו ביזיון והפגנות" נמסר מהקרן.

מנכ"ל הקרן אף פנה לאחר האירוע לנשיא המדינה יצחק הרצוג והביא בפניו את הפרת הסיכום של "נשות הכותל" עם הנשיא.

מנגד, נשות הכותל טענו כי היו נתונות לאלימות ולהפרעות מצד המתפללים והמתפללות במקום וכי המאבטחים לא סייעו להן. לדבריהן, על אף הצפיפות הגדולה במקום מאבטחי הקרן למורשת הכותל לא חבשו מסיכות ולא אכפו את חובת המסיכות על המתפללים והמתפללות במקום.

"שוב הפקיר רב הכותל שמואל רבינוביץ׳ את בטיחותן ושלומן של נשות הכותל. על אף פניותינו החוזרות והנשנות למנהל התפעול במקום עדן שמעון, בחר שמעון להניח לאלימות להשתולל במקום באין מפריע. הדבר מדגיש שוב את הצורך הדחוף ביישומו של מתווה הכותל ובכינון רחבה בה יוכלו נשות הכותל להתפלל בבטחה, מבלי להזדקק לחסדי הניהול הכושלים של רב הכותל ומאבטחיו", נמסר מטעם נשות הכותל.

"פורעים, ביניהם קטינים רבים, רדפו אחרי קבוצה של נשות הכותל, בדרך מהכותל לכיוון גיא בן הינום ותקפו אותן פיזית, בבעיטות ובהשלכת אבנים. אחד מתומכי נשות הכותל נפגע בידו. יודגש כי המשטרה לא הגנה על נשות הכותל ביציאה מן הכותל ולאורך הדרך לגיא בן הינום והן ספגו מכות, בעיטות מהכותל ועד לגיא בן הינום", הוסיפו.

אורן הניג, מנכ"ל מרכז ליב"ה אמר כי "נשות הפרובוקציה הפרו גם הבוקר את הכללים וחוללו מהומה צרחנית ברחבת הכותל המערבי, תוך ביזוי אלפי המתפללים, בעיצומה של תפילת ראש חודש. אל נשות הפרובוקציה הצטרפו גברים שפרצו את המתחם שיועד להם ונכנסו בעזות לעזרת הנשים בניגוד גמור לתקנות ולכללים החוקיים".

"זה הזמן להכריז על ביטול מוחלט של מתווה הכותל שיגביר את הפירוד והקרע בעם ישראל", דברי הניג.