יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי
יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי צילום: שלו שלום, TPS

ועדת הכנסת בראשות ח"כ ניר אורבך החליטה להמליץ למליאת הכנסת לבחור סגנים זמניים ליו"ר הכנסת.

האופוזיציה התנגדה לבחירה, וביקשה להסיר את שמו של ח"כ יעקב אשר מסיעת יהדות התורה מרשימת סגני יו"ר הכנסת.

על פי ההחלטה שאושרה בוועדה, מטעם הקואליציה יכהנו כסגנים זמניים: ח"כ צבי האוזר מסיעת תקווה חדשה, ח"כ אמילי מואטי מסיעת העבודה, ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי מסיעת מרצ וח"כ יבגני סובה מסיעת ישראל ביתנו.

אלה יתווספו לחברי הכנסת איתן גינזבורג ומנסור עבאס המשמשים כסגנים קבועים וכן לנציגי האופוזיציה המשמשים בתפקיד: ח"כ דוד ביטן, ח"כ יעקב מרגי וח"כ אחמד טיבי.

יו"ר הוועדה ח"כ ניר אורבך אמר, בהמשך להחלטת הוועדה המסדרת, כי הקואליציה ביקשה להגדיל את מספר סגני יו"ר הכנסת כך שלקואליציה יהיו ששה סגנים ולאופוזיציה חמשה סגנים.

בשל דרישת תקנון הכנסת כי הגדלת מספר הסגנים תאושר בוועדה ברוב של שלושת רבעים מחברי הוועדה, ומכיוון שהאופוזיציה טרם שלחה את חבריה לכהן כחברי הוועדה, לא ניתן להגדיל את מספר הסגנים.

עקב כך, יו"ר הוועדה הציע למנות סגנים זמניים.

יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי אמר, "אני שמח להביא פתרון לסוגיה שבמחלוקת בחצי השנה האחרונה, פתרון מאוזן בין הקואליציה לאופוזיציה".

יו"ר הכנסת אמר כי הוא מצפה מסגני היו"ר לנהל את דיוני המליאה בשיקול דעת. "מוסד הנשיאות אינו מוסד פרטי. אני אנחה את סגני היו"ר למנוע שיח פוגעני ואלים".

ח"כ יריב לוין אמר בתגובה, "אנחנו מתנגדים באופן מוחלט להצעה. כאשר יו"ר הכנסת מביא הצעת של יו"ר הכנסת, תמיד הם הובאו בהסכמה והאופוזיציה תמכה בהצעה. ההתעקשות בעיקר של תקווה חדשה וישראל ביתנו, הביאה לכך שבפעם הראשונה נרמסו כל הכללים החל ממינוי ועדות שלא עפ"י המפתח הסיעתי, הקמת ועדות חדשות לקואליציה, התערבות בראשות ועדות של האופוזיציה, שינויי תקנון בלי שכלל דיברו איתנו".

ח"כ לוין הוסיף ואמר, "יש צורך למנות מזכיר כנסת ויש חשש שלא יהיה לקואליציה רוב ולכן מרחיבים את הנשיאות באופן שיהיה לקואליציה רוב בנשיאות. זה מעשה לא ראוי, לא מכובד והמשך דורסנות חד צדדית ואנטי דמוקרטי".