יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי
יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי צילום: שלו שלום, TPS

יו"ר הכנסת מיקי לוי גינה הערב (שני) את המתקפה של ח"כ דודי אמסלם על שופט בית המשפט העליון דוד מינץ.

לוי אמר במליאת הכנסת: "אני רוצה לגנות בכל לשון את הדברים הקשים והמקוממים שבחר ח"כ אמסלם לומר בשבוע שעבר כנגד שופט בית המשפט העליון דוד מינץ, שישב בהרכב שדחה את עתירתו.

"אלו דברים פסולים ומוטעים שנאמרו בשפה שאינה מכבדת את הכנסת ואינה מכבדת את הדובר. רשויות השלטון חייבות בראש ובראשונה בכבוד האחת כלפי השנייה. ביקורת ומחלוקות - כן, גידופים פרועים בשפה ירודה –לא".

חברי הליכוד השמיעו קריאות ביניים נגד יו"ר הכנסת והוא הוסיף: "אני מבקש לחזק את שופטי בית המשפט העליון שעושים את מלאכתם נאמנה, ושהחוק והצדק הם נר לרגלם ולפסיקותיהם. חשוב לי לומר באופן ברור מעל בימה זו, שאמירתו של ח"כ אמסלם היא עמדתו הפרטית ואינה משקפת את עמדתה של הכנסת כרשות מחוקקת או כל שכן חלילה את עמדתי שלי כיו"ר הכנסת. אני מתנצל כיו"ר הכנסת בפני שופטי בית המשפט העליון."

ח"כ אמסלם עלה לדוכן בעקבות דבריו של מיקי לוי וכינה אותו "שוטה הכפר, עבד נרצע, אסקופה נדרסת של לפיד". עוד תקף אמסלם את לוי: "7 שנים צרחת פה והיית מזכיר לי הודים שחוטים לפני שהם נופלים. פעם כמעט נפלת מהמרפסת פה, ועכשיו אתה בא לכאן ודופק לי וואחד נאום. בושה, אני לא מאמין שבעתיד מישהו ישבור את השיאים שלך בכנסת. מציע לך יותר לא לקחת אפוטרופסות על כל חברי הכנסת, אנחנו לא חייבים לך כלום".

כזכור, ח"כ דודי אמסלם מתח ביקורת חריפה על שופט העליון דוד מינץ, ואמר כי "אם הוא לא שתה איזה בקבוק וויסקי לפני שכתב את ההחלטה, אל תקראו לי דודי".

אמסלם דיבר כך לאחר שמינץ דחה את עתירתו נגד שר הביטחון בני גנץ והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שסירבו למנות את בועז לוי למנכ"ל התעשייה האווירית באופן קבוע.

"בא לי שופט הזוי. מה הוא עונה לי? דחה את העתירה", אמר אמסלם במליאת הכנסת. "אלה אנשים פוליטיים בינוניים ומטה. שמעו את השם 'אמסלם דוד', אמרו 'לא חשוב'". אמסלם קרא למינץ להתפטר ואמר לו: "אפילו במבוא למשפטים שנה א' לא היו מקבלים אותך".

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הגיבה בשבוע שעבר לאמירות הקשות שהשמיע ח"כ דודי אמסלם. במכתב ששלחה לשופטים בישראל כתבה חיות כי מדובר במציאות ש"אמורה להטריד מאוד את כל מי שעצמאותה של הרשות השופטת יקרים לליבו".

"מזה תקופה לא מבוטלת אנחנו עדים להשתלחויות בוטות כלפי שופטים בעקבות החלטות שיפוטיות שניתנות על ידם", כתבה נשיאת העליון, "אלה מכוונות לגופם של שופטים באופן אישי ודבר אין להם עם ביקורת עניינית ולגיטימית המכוונת לגופם של דברים".