יאיר לפיד
יאיר לפיד צילום: Gili Yaari/Flash90

שר החוץ יאיר לפיד התייחס היום (שני) בתדרוך לעיתונאים למפגש בו אירח שר הביטחון בני גנץ את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בביתו בראש העין ורמז שאין לנפח את מימדיה יותר מדי.

"הממשלה הזו הוקמה בהצהרה ברורה שמצד אחד לא יהיה בה משא ומתן מדיני מצד שני היא לא תעשה שום צעד שיפריע לאפשרות עתידית שיהיה משא ומתן כזה ואנחנו עומדים בשני התנאים", הסביר לפיד.

לדבריו, "כשאתה מרכיב ממשלה, האילוצים הפוליטיים ברורים. כל הדרך מאלקין ואיילת שקד עד למנסור עבאס. בתוך זה, מדובר בממשלה שפועלת לחיזוק הרשות הפלסטינית. היו שתי פגישות בין שר הביטחון עם אבו מאזן, יש סיוע כספי. מטרתנו לאפשר לאזרחי הרשות חיים טובים יותר ולשמר את אופציית המשא ומתן".

עם זאת לדבריו, אין לו כוונה להיפגש עם אבו מאזן בטווח הזמן הנראה לעין. "זה לא על סדר היום. אני לא פוסל פגישה איתו, אבל אין סיבה למפגש כזה כרגע. אם תהיה הצדקה מדינית אין לי בעיה להיפגש איתו, אבל אין הצדקה כזו".

"אני מקיים קשר עם גורמים ברשות הפלסטינית בענייני עבודה. מדינת ישראל מקדמת איתם שיתוף פעולה מצויין ברמה הביטחונית והאזרחית. זה הכי הרבה שאני יודע להשיג עם הקואליציה הנוכחית והעולם מקבל את זה. הפלסטינים משמיעים קולות של שוחרי שלום אבל רצים לגופים הבינלאומיים ומנסים לפגוע בנו. אין טעם שאני אשלה את העולם שיש כאן משהו, שלא יכול להתקיים בממשלה הזו. אנחנו רוצים לשמור על האמון שהוא נכס ברמה המדינית", הוסיף.

לשאלה האם לאחר קיום הרוטציה כשיעמוד הוא בראשות הממשלה יאפשר המצב התקדמות מדינית השיב שר החוץ, "גם באוגוסט 2023 כשתתקיים הרוטציה, הרכב הממשלה יישאר זהה וההסכמים יישארו כך. אני מתכוון לכבד אותם".